Policzki wołowe
Dzisiaj przygotowałam dla was policzki wołowe. To coś szczególnego. Policzki wołowe uważam za danie wykwintne, zdecydowanie restauracyjne, zwłaszcza jeśli są długo duszone i podane z winem, puree ziemniaczanym z chrzanem, do tego z pieczoną i karmelizowaną młodą marchewką. Brzmi fantastycznie, prawda! Powiem tak, nie tylko brzmi, ale również smakuje i wygląda świetnie! Lubię różne połączenia smakowe uzupełniających się składników i ich faktur oraz przenikające się aromaty. Z uwagi na fakt, że razem z mężem bardzo lubimy wina i często o nich rozmawiamy, piszemy i dyskutujemy, to dzisiaj do policzków wołowych podałam czerwone wino. Od razu zaznaczę, że policzki gotowałam bez udziału czerwonego wina, chociaż ta metoda przygotowywania długo duszonej wołowiny jest jedną z popularniejszych. Ja jednak wolę dania dobrym winem popijać, niż w winie mięso gotować. Oczywiście jak zawsze nic nie narzucam, jeśli więc macie ochotę na policzki wołowe w winie, wtedy w tym przepisie zastąpcie 500 ml bulionu winem. Można śmiało spróbować obu wersji. Policzki wołowe ostatnio dość często pojawiają się w sklepach, mięso to jest niedoceniane moim zdaniem, a należy do delikatnych, kolagenowych, a po długim pieczeniu dosłownie rozpływa się w ustach. Tak przyrządzone policzki wołowe są bogate w smaku, delikatne w strukturze i łatwe do rwania na kawałki. Mięso to nie wymaga specjalnych umiejętności, ani przyrządzanie nie jest zbyt trudne. Cały sekret tkwi w długości pieczenia, niskiej temperaturze oraz wspaniałej marynacie, której smaki wzajemnie się przenikają i wnikają w mięso. Niezwykle esencjonalny sos pasuje wyśmienicie do puree ziemniaczanego, ale także do ryżu lub klusek. Ja wybrałam puree ziemniaczane z dodatkiem chrzanu, sprawdziło się idealnie! Zapraszam na policzki wołowe!
Policzki wołowe:
Policzki wołowe – składniki:
- 2 kg policzków wołowych
- 6 łodyg selera naciowego
- 4 duże szalotki lub białe cebule
- 2 czerwone papryczki chili dość łagodne, jeśli są bardzo ostre wybierz 1 sztukę
- imbir około 20g
- 4 ząbki czosnku
- 125 ml sosu sojowego lub tamari (sos bezglutenowy)
- 45 ml octu balsamicznego
- 1 litr wody lub bulionu wołowego, warzywnego, drobiowego, grzybowego
- 30 ml syropu daktylowego, miodu, melasy lub klonowego
- 60 ml oleju
- 1 łyżeczka kolendry
- 1 łyżeczka kuminu
- 2 anyże gwiazdkowe
- ½ laski cynamonu
- skóra odcięta z połówki cytryny (bez białej części)
- sól i pieprz do smaku
Puree ziemniaczane z chrzanem – składniki:
- 1 kg mączystych ziemniaków
- 100 g masła krowiego (dla tych co mogą) lub margaryny bezmlecznej ekologicznej. Świetnie sprawdza się taka na bazie oleju kokosowego podpowiadam wszystkim osobom na diecie bezmlecznej – moja margaryna wegańska
- kilka łyżek oleju (to opcja dla tych, którzy lubią jego dodatek lub chcą zamienić masło, margarynę na olej)
- 200 ml śmietany zwierzęcej (dla tych co mogą), śmietany gęstej roślinnej lub mleka ja lubię dodać jogurt tłusty sojowy albo śmietanę kokosową a jeszcze lepiej śmietanę orzechową
- 2 łyżeczki soli
- 4 łyżki chrzanu
Karmelizowana marchew – składniki:
- 2 pęczki marchwi
- 5 łyżek oleju
- szczypta soli
- 1 łyżka miodu lub syropu z agawy
- szczypta cynamonu
- świeżo mielony pieprz
POLICZKI WOŁOWE – przepis:
- Na patelni rozgrzewam 3 łyżki oleju. Obsmażam policzki z każdej strony, powinny być przyrumienione niczym steki.
- W międzyczasie: obieram szalotki i kroję w plasterki, obrany imbir kroje w słupki, a czosnek w plasterki. Łodygi selera naciowego myję, osuszam i drobno szatkuję. Papryczkę również kroję w plastry.
- Zdejmuję policzki z patelni i przekładam do żeliwnego garnka.
- Na patelnię wlewam pozostały olej i przesmażam cebulę, seler, imbir i czosnek. Po chwili przesmażone składniki dodaję do policzków. Do garnka wkładam wszystkie składniki, czyli: przyprawy, skórkę z cytryny, dolewam bulion, sos sojowy oraz ocet. Garnek przykrywam i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 160 stopni. Policzki wołowe piekę przez 6 godzin, w międzyczasie obracam je w garnku dwa razy, średnio co 2 godziny. Zobacz na zdjęciu poniżej jak aromatycznie wyglądają wszystkie składniki w garnku, gotowe do pieczenia.
PUREE ZIEMNIACZANE – przygotowanie przepisu:
- Ziemniaki obieram, gotuję w lekko osolonej wodzie. Gdy są miękkie odlewam wodę, ziemniaki przekładam ponownie do garnka i trzymam przez chwilę na gazie, aby odparowały.
- Gorące ziemniaki zgniatam – przepuszczam przez prasę do ziemniaków. Przekładam do miski, dodaję miękkie masło lub margarynę, śmietanę lub mleko, chrzan i kilka szczyp soli. Mieszam dokładnie i podaję puree ziemniaczane jako dodatek do policzków wołowych.
KARMELIZOWANA MARCHEW – przygotowanie:
- Marchew myję, obcinam nać, wkładam do miski.
- Do tej samej miski wlewam olej, dosypuję sól, dodaję miód, cynamon i pieprz. Mieszam dłońmi.
- Obtoczone marchewki przekładam na blaszkę i piekę w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 20 minut.
- Tak opieczoną marchew podaję, jako dodatek do policzków wołowych.
Sposób podania: na talerzu układam puree ziemniaczane z chrzanem, na nim długo duszony policzek wołowy wraz z szalotkami i karmelizowaną marchwią. Podaję w towarzystwie wina :) Napisz w komentarzu JAKIE JEST TWOJE ULUBIONE DANIE OBIADOWE? Policzki wołowe są daniem bardziej odświętnym niż codziennym!
Gosia napisał
Chciałabym Ci napisać, że uwielbiam Twój przepis na policzki. Rodzina też jest zachwycona gdy rozlega się zapach sosu w domu :)
Dzisiaj zmodyfikowowałam przepis i zamiast policzków dodałam karczek wołowy :)
Czas zmieniłam z 6 godzin na 2.5, a karczek rozpływał się pod widelcem. Dodałam tez pieczarki. Pychotka!
Olga Smile napisał
Gosia – bardzo się cieszę <3
Anna napisał
Zrobiłam Twoje policzki w wolnowarze. Następnym razem muszę zrobić więcej bo wylizali talerze ??????.
daimonion napisał
Na ile jest to porcji? (:
Ania napisał
Proszę powiedz mi czy policzki należy w zesniek przyprawić? Sól,pieprz,cokolwiek?
Olga Smile napisał
Ania – można, chociaz i tak bardzo mocno przechodzą smakiem sosu. Ja obsmażam bez doprawiania.
Asia napisał
Czy można pominąć seler naciowy? Ewentualnie czym można go zastąpić?
madziaza napisał
Prosze o informacje na ile osób jest to przepis?
Olga Smile napisał
madziaza – ja liczę 21 policzek na 1 osobę.
Smakosz napisał
Faktycznie ,policzki to coś szczególnego ,bardzo dobry przepis wyszły wspaniale oryginalny smak, uważam że nic nie trzeba poprawiać ?