PRZEPIS JAJKA NA MIĘKKO
Dzisiaj przepis na jajka na miękko wkładane do zimnej wody. Podam wam czas ile gotować jajka na miękko i jak sobie poradzić aby były idealne. Prawda jest taka, że nie ma jednego, jedynego uniwersalnego przepisu na jajka na miękko. Czas gotowania jajek zależy od wielu czynników. Między innymi od temperatury jajek, ich wielkości, ale także a może nawet najbardziej od samej wielkości garnka, ilości i temperatury użytej wody i od mocy palnika. Ja na przykład mam dwie techniki główne. Mały garnek, do którego wkładam jajka sprawdzony, tak na porcję 6 jajek. Wtedy gotuję jajka dokładnie 3 minuty od zagotowania. Woda wrze szybko i czas gotowania automatycznie jest dłuższy. Jeśli garnek jest większy, więcej wody nalejecie to sam czas do zawrzenia jest dłuższy. Wtedy często wystarczy 1 minuta po zabulgotaniu. Gdy przygotowuję na raz większą partię jajek, na przykład do jakiejś sałatki lub dla gości, to wtedy robię inaczej ale o tym napiszę w przypadku jajek na twardo. Zapraszam dzisiaj na przepis na jajka na miękko, ciekawa jestem czy ty wolisz jajka na miękko czy na twardo na śniadanie?
PRZEPIS JAJKA NA MIĘKKO
PRZEPIS JAJKA NA MIĘKKO – składniki:
- 6 jajek
PRZEPIS JAJKA NA MIĘKKO – przepis:
- Jajka takie prosto z lodówki wkładam do garnka, nalewam zimną wodę.
- Wstawiam na najmniejszy palnik na kuchence, włączam gaz na największy płomień. Zostawiam do zagotowania, włączam stoper, gotuje przez 3 minuty od wrzenia. Wyłączam gaz, schładzam jajka pod zimna wodą i podaję do jedzenia. I taki oto jest mój najłatwiejszy przepis na jajka na miękko :)
A to wspominany garnuszek do gotowania idealnych jajek na miękko. Pokazuje go, żebyście zobaczyli jaka ilość wody do jakiej ilości jajek została użyta.
Olga Smile napisał
Ewa- u nas idą całe jajka, zjadamy go w ciągu tygodnia.
Mkt napisał
Zabrakło podstawowej informacji: czy jajka bierzemy zimne z lodówki, czy już ogrzane do temperatury pokojowej.
Grzegorz napisał
Uwaga!
Jajek na twardo ani w ogóle na jakikolwiek sposób NIE WOLNO wrzucać jajek do zimnej wody przed zagotowaniem! W skorupce znajdują się liczne pory przez które woda ułatwia dostęp licznym zanieczyszczeniom i bakteriom, np. Bardzo szkodliwej Salmonelli do wnętrza jaja. Zatem wrzucając jajka do zimnej wody zwiększamy ryzyko, zarażenia się tymi bakteriami. Jajka należy zawsze wrzucać do wrzącej wody!
Olga Smile napisał
Grzegorz – u kur zarażonych Salmonellą pałeczki salmonelli znajduje się również wewnątrz jaja, więc wrzucenie na wrzątek podczas przygotowywania jaj na miękko niestety za dużo nie zdziała. Skorupka jest porowata, żeby kurczak miał dostęp do tlenu! Woda do jajka nie wchodzi.
Aleksandra Maria Michalak napisał
Zawsze kusząco wyglądają Pani wypieki tylko pytanie czy jak z jajkami, pszenicą i mlekiem to niezdrowo? Pszenica jest modyfikowana (ale np. soja i kukurydza też), mleko krowie tu zdania podzielone, ale co niezdrowego w jajkach?
Aleksandra Maria Michalak napisał
Też tak myślę. Ale proszę pamiętać, że Pani blog śledzą nie tylko osoby uczulone na nabiał, gluten i jajka. Często Pani podaje przepis w dwóch wariantach. I bardzo fajnie. Tylko niech ten wariant z nabiałem, jajami i glutenem nie będzie z etykietką „niezdrowe”.
Aleksandra Maria Michalak napisał
Pani Olga zmieniła treść postu i nie mamy tutaj już chyba o czym dyskutować. Żadna z nas tu nie rozstrzygnie czy mleko krowie zdrowe czy nie. Mojemu mężowi nie służy, ja piję litrami i nic się nie dzieje. Olej kokosowy też do tej pory był uważany za cud natury, a najnowsze badania wykazują, że jest niezdrowy i to bardzo. Ma to związek z cholesterolem. A to, że tłuszcze zwierzęce są zdrowsze niż roślinne to też już udowodniono. No i tak to już jest. Ja jem masło, jajka i pije mleko. Ale to tylko ja.
morris napisał
Lubię :d
Anonim napisał
Uwielbiam jajo na miękko!
Anonim napisał
Przepis idelany!