Racuchy drożdżowe
Racuchy drożdżowe uwielbia cała moja rodzina, wszyscy, bez wyjątku! Doszłam do wniosku, że wcale dzisiaj nie jest tak ciepło, można spokojnie smażyć. Właśnie zjedliśmy RACUCHY DROŻDŻOWE bezglutenowe, bez białek mleka, za to złote, puchate i z wielką ilością jabłek. No teraz to albo mocna kawa mnie czeka taka podwójna albo drzemka pozostaje, gdybym mogła, wybrałabym jednak sen ;) gdy staja przede mną na stole takie racuchy drożdżowe to sama nie mogę wyjść z podziwu – matko ty moja, ile to człowiek potrafi wciągnąć puchatych racuchów, aż strach! Z plackami mam podobnie! Z potrzeby jedzenia smacznego i dość tradycyjnego, ale dostosowanego do możliwości mojej rodziny wymyśliłam właśnie te racuchy drożdżowe, w smaku i wyglądzie dosłownie takie, jak jadaliśmy kiedyś! Przygotowane zostały z mąki bezglutenowej, żywego kefiru roślinnego, drożdży i soczystych jabłek. Przepysznie wyszło! Wystarczy posypać cukrem pudrem i można śmiało jeść, jeść i jeść …Poniżej polecam dwa przepisy na racuchy drożdżowe bezglutenowe bez mleka oraz racuchy tradycyjne z mlekiem, mąką pszenną i jajkiem. Lubicie racuchy? Gdy robicie to z kefirem, jogurtem czy mlekiem?
Racuchy drożdżowe bezglutenowe bez mleka
Racuchy drożdżowe bezglutenowe bez mleka – składniki:
• 500 ml kefiru roślinnego z przepisu na Sojowy kefir roślinny lub jogurt kokosowy
• 450 ml mąki. Może być mieszanka bezglutenowa chlebowa (sprawdza się świetnie) lub 200 ml mąki ryżowej białej + 100 ml mąki wyżowej pełnoziarnistej + 100 ml skrobi
• 50 g drożdży świeżych
• 2 bardzo duże jabłka lub kilka mniejszych
• olej do smażenia
• cukier puder do posypania
Racuchy drożdżowe bezglutenowe bez mleka – przygotowanie:
- Sojowy kefir roślinny mieszam z drożdżami do połączenia się składników. Dodaję mąkę i zostawiam na 40 minut do wyrośnięcia.
- Jabłka obieram, kroje na kawałki. Delikatnie mieszam z ciastem.
- Rozgrzewam olej i smażę partiami na średnim ogniu z obu stron. Czasami wolę mniejszy gaz i żeby się dokładnie upiekły i jeszcze podrosły na patelni.
- Podaje od razu z cukrem pudrem.
Racuchy drożdżowe tradycyjne
Racuchy drożdżowe tradycyjne – składniki:
• 1,5 szklanki zsiadłego mleka, kefiru, maślanki lub jogurtu
• 2 czubate łyżeczki suchych drożdży lub 30 g świeżych
• 300 g mąki pszennej plus 5 czubatych łyżek
• 5 czubatych łyżek cukru
• 2 spore winne jabłka
• olej do smażenia
• cukier puder do podania
Racuchy drożdżowe tradycyjne – przygotowanie:
- W mleku rozpuszczam w nim cukier, dodaję drożdże oraz mąkę. Mieszam i odstawiam na 15-20 minut. W tym czasie drożdże zaczną pracować.
- Jabłka obieram, usuwam gniazda nasienne i kroje na małe kawałki.
- Do miski wsypuje mąkę, dodaję mleko z drożdżami i wyrabiam w miarę lekkie ciasto. Robię to przy pomocy miksera z hakiem lub drewniana łyżką. W razie potrzeby dosypuje trochę mąki lub dodaje mleka. Wszystko zależy od tego jak wilgotna jest mąka. Na koniec dodaję rozdrobnione jabłka, mieszam ponownie i odstawiam na 20-30 minut.
- Gdy ciasto urośnie, podgrzewam na patelni olej, nakładam porcje ciasta i smażę na małym gazie. Po kilku minutach przekładam placki na druga stronę, powinny bardzo urosnąć. Zdejmuję placki z patelni, posypuje sowicie cukrem pudrem i podaję natychmiast, bo nie ma na co czekać.
Inne przepisy na racuchy:
z jabłkami, absolutna klasyka. Pyszne, puchate do przygotowania w wersji klasycznej pszennej i bezglutenowej!
w wersji ryżowej, pyszne, delikatne i puchate. Bardzo je lubimy!
takie jak jadało się kiedyś, takie jak smażyły babcie, mamy i prababcie. pyszne, puchate i miękkie niczym poduszeczki!
Racuchy lubi cała moja rodziny. Gdy tylko wpadam na pomysł smażenia od razu pada hasło racuchy lub placki. No cóż, sama to doskonale rozumiem.
Racuchy są super :)
Magda S. napisał
yszz czekałam na ten przepis i już miałam opluć ze szczęścia monitor a tu się okazuje,że zanim nabędę grzyba albo bakteriochy to minie trochę dni i tu moje pytanie droga Olgo :D czy tak jednorazowo(bo zdaję sobie sprawę z fantastycznych właściwości w/w produktów) mogłabym dodać najzwyklejszego serka sojowego naturalnego? Wiem że to inna bajka ,ale tak bardzo chciałabym (już w sumie dziś ) strzelić taki deserek mojemu ssaczkowi kochanemu :D ,zresztą ja matka też się obeżrę :))
Klaudia Leszczyńska-Wachnik napisał
Cudne. U mnie były jakis czas temu akacjowe :)
Olga Smile napisał
Magda S. – pewnie, że możesz :) W tym przepisie cały smak polega na kwaśnym kefirze, jak nie masz, to dodaj do serka trochę cytryny, będzie bardziej tradycyjnie w smaku :) Swoją drogą bardzo polecam zakup bakterii kefirowych, fajne dania można z nich wyczarowywać a to dopiero początek :D Smacznego :)
Olga Smile napisał
Aga Nobell – ukwasi :) Ja robię z mleka roślinnego „kartonowego” :D
Olga Smile napisał
Karolina Gasińska-Czepukojć – skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana), kukurydziana albo z tapioki :)
Karolina Gasińska-Czepukojć napisał
Ok, dzieki za info. Ktora wg Ciebie najzdrowsza? Z tapioki?
viola napisał
Olgo. a ile bede potrzebowala suchych drozdzy do racuchow bezglutenowych w zamian za 50g swiezych? czy w zamian skrobi ziemniaczanej moge uzyc z kukurydzy? I czy w takiej samej ilosci?
Olga Smile napisał
Karolina Gasińska-Czepukojć – ja wybieram jednak ziemniaka, bo nasz krajowy :) Ale jak ktoś woli inne to spoko można :)
Olga Smile napisał
Karolina Gasińska-Czepukojć – noooo a jeszcze bez mleka krowiego ale smaczne, to już wymiatają :D
Olga Smile napisał
viola – mniej więcej 3 łyżeczki suchych i kukurydzianej skrobi tyle co ziemniaczanej :)