Racuchy z owocami
Zapraszam dzisiaj na cudowne, puchate i niezwykle pyszne racuchy z owocami. Przygotowuję racuchy z owocami na dziesiątki sposobów, zależenie od sezonu. Używam, że przepyszne są racuchy z bananami, borówkami amerykańskimi, jagodami, malinami, pokrojonymi truskawkami, porzeczkami czerwonymi lub czarnymi bez szypułek, obranymi i pokrojonymi w kostkę jabłkami lub gruszkami, czasami śliwkami, morelami, brzoskwiniami lub nektarynkami. Przyznaję, racuchy z owocami dzieciaki po prostu uwielbiają! W sumie nie ma się co dziwić są smaczne, lekkie, aromatyczne i takie pyszne. Posypane cukrem pudrem smakują wyśmienicie. Racuchy z owocami są dobre na obiad, kolację, lunch lub niedzielne śniadanie. Kojarzą się najczęściej z babcią, kuchnią wakacyjną i wolnym czasem. Dla wielu moich czytelników racuchy z owocami są nieodłącznym elementem wspomnień z dzieciństwa! Dokładnie tak! A ty, gdy słyszysz, że dzisiaj na obiad będą racuchy z owocami, to jakie owoce chciałabyś lub chciałbyś w środku racucha znaleźć?
Racuchy z owocami
Racuchy z owocami – składniki:
- 500 ml kefiru zwierzęcego lub roślinnego z przepisu na Sojowy kefir roślinny lub jogurt kokosowy. Może być też mleko, maślanka lub kefir zwierzęcy
- 400 g – 450 g mąki pszennej. Dla osób na diecie bezglutenowej może być mieszanka bezglutenowa chlebowa (sprawdza się świetnie należy jej użyć około 400 g) lub około 250 ml mąki ryżowej białej + 250 ml mąki ryżowej pełnoziarnistej + 100 ml skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej (tak, żeby na wagę wyszło w granicach 450 g)
- 50 g drożdży świeżych
- 1,5-2 szklanki oczyszczonych borówek amerykańskich, jagód, malin, pokrojonych truskawek, porzeczek czerwonych lub czarnych bez szypułek, obranych i pokrojonych w kostkę jabłek lub gruszek
- olej do smażenia
- cukier puder do posypania
- 2 jajka (to opcja dla tych, którzy nie wyobrażają sobie domowych racuchów z owocami), ja ich nie dodaję, ponieważ dziecko ma alergię na jajka
Racuchy z owocami – przepis:
- Mleko, kefir lub jogurt mieszam z drożdżami do połączenia się składników. Dodaję troszkę mąki i zostawiam na 10 minut.
- Do miski wsypuje mąkę, dodaję mleko, jogurt lub kefir z drożdżami i wyrabiam w miarę lekkie ciasto. Robię to przy pomocy miksera z hakiem lub drewnianą łyżką. W razie potrzeby dosypuję trochę mąki lub dodaję mleka. Wszystko zależy od tego jak wilgotna i chłonna jest mąka. Zostawiam na 30-40 minut w cieple.
- Owoce obieram, w razie konieczności kroję na kawałki. Delikatnie mieszam z ciastem i odstawiam na 20-30 minut.
- Gdy ciasto znowu lekko podrośnie, podgrzewam na patelni olej, nakładam porcję ciasta i smażę na małym gazie. Po kilku minutach przekładam racuchy z owocami na drugą stronę, powinny bardzo urosnąć. Zdejmuję racuchy z owocami z patelni, posypuję mocno cukrem pudrem i podaję natychmiast, bo nie ma na co czekać :)
Sabina Rybska napisał
z bananami
Joanna Matusiak napisał
Z truskawkami :)
Natalia Heczko napisał
Z bananami :) popijane kompotem z… bananów! Polecam! :)
Anna Borowska napisał
Ble :P
Jolanta Kosecka napisał
z wiśniami są pyszne i trochę startego jabłka :)
Karolina Adach napisał
z jabłkiem i bananem…. u mnie prawdziwy hit :-)
Iza Miros napisał
Z żadnymi. Nie znosiłam i nie znoszę. Zle sie po tym czymś czuje. Fuj!
Katharina Soloch napisał
W przepisie chyba wdarł się mały „chochlik” i czy nie powinno być: + 100 ml mąki RYŻOWEJ pełnoziarnistej? :P Pysznie wyglądają, dawno nie jadłam :)
Emilia Rekowska napisał
Czy te mąki bezglutenowe mają być w mililitrach czy jednak gramach?
Health&Beauty napisał
Uwielbiam :)