RISOTTO Z MAŚLAKAMI
Zaczął się sezon na grzyby to risotto z maślakami musiało pójść na pierwszy rzut przepisów. Takie risotto z maślakami ma swój nieodparty urok jesieni. Jest delikatne, kremowe, maślane, lekko słone, pikantne i pyszne. Połączenie struktury grzybów, ich konsystencja bardzo ale to bardzo pasuje do risotto. U mnie powstało one z ryżu arborio, takie miałam. Kupiłam takie, na którym było napisane 14-16 minut gotowania i muszę przyznać, że dokładnie tyle mi zajęło. Miłe zaskoczenie! Jeśli jednak macie ryż innej odmiany, to gotujcie risotto ciągle mieszając do czasu, aż będzie ryż miękki a struktura delikatna i kremowa. Powiem tak, risotto z maślakami jest jednym z dań, na które zawsze czekam. Nie jajecznica z maślakami, nie sos z maślakami czy takie smażone na patelni, a sławnie risotto z maślakami. Tak już mam! Ponieważ maslaków będzie teraz coraz więcej chciałam się dowiedzieć jakie dania Ty z nimi przygotowujesz? Jak podlejesz maślaki? Ja zapraszam dzisiaj na moją propozycję, która o dziwo się jeszcze przez tyle lat na blogu nie pojawiła. Cudowne, kremowe risotto z maślakami poleca się do zrobienia w wersji wegetariańskiej lub wegańskiej!
RISOTTO Z MAŚLAKAMI
RISOTTO Z MAŚLAKAMI – składniki:
- 1 szklanka ryżu arborio lub carnaroli, może być też vialone nano. Gdy nie macie dostępu do takiego ryżu kupcie ryż okrągły :)
- 300 g maślaków
- 2 cebule
- mniej więcej 4 szklanki wywaru warzywnego lub rosołu
- sól
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- ser parmezan lub wegański parmezan posypania
- kilka gałązek tymianku (opcja)
- 3 łyżki masła lub masła roślinnego
RISOTTO Z MAŚLAKAMI – przygotowanie:
- Cebule obieram i szatkuję w drobną kostkę.
- Wywar warzywny zagotowuję.
- Na patelni rozgrzewam oliwię, wrzucam cebulę. Szklę posoloną kilka minut (ale nie przysmażam!) Dodaję oczyszczone maślaki (nie zdejmuję z małych maślaków błony z kapelusza) i smażę kilka minut, co jakiś czas mieszając.
- Dosypuję ryż i smażę do czasu, aż stanie się przeźroczysty. Wlewam jedną łyżkę wazową wywaru. Mieszam do czasu, aż niemal cały zostanie wchłonięty. Wtedy wlewam kolejną porcję cały czas mieszając. Po wchłonięciu kolejnej części wywaru dolewam resztę i nadal mieszam. Czekam jeszcze chwilę. Doprawiam do smaku, dodaje masło, mieszam, przykrywam pokrywką i odstawiam na 5 minut już bez włączonego gazu.
- Cały proces dolewania i mieszania zajmuje około 15-20 minut, dzięki niemu właśnie risotto z maślakami jest takie kremowe.
Elżbieta napisał
Maślaki w occie , smażone i w śmietanie , smażone i zamrożone a nawet suszone wieksze odobniki ? jednym słowem jak kazdy inny grzyb?
Anitka napisał
Zupa maślakowa też jest dobra. Duuuużo pieprzu i śmietana. Omlet z maślakami, typu omlet na pół złożony w środku duszone grzybki. Można dodać do masy, ale dla mnie to profanacja.
Magda napisał
Duszę na maśle, doprawiam, potem miksuję i w słoiki. Bardzo dobra baza do sosów i zup.
Małgorzata napisał
Same maślali czy z cebulą przesmażasz? Pasteryzujesz słoiki?
Magda napisał
Same grzybki, doprawiam solą, pieprzem, szczyptą ziela angielskiego i majeranku. Gorące w słoiki, zakręcam i odwracam? Nie pasteryzuję
Małgorzata napisał
Spróbuję też następnym razem ?
Dziękuję
Małgorzata napisał
Podsmażone na maśle jako dodatek do wielu dań albo nawet samodzielnie jako przystawka.
Nie marynuję grzybów w occie bo każdy ma taki sam smak.
Suszę, mrożę.
Pozdrawiam ?
Ps. Tu akurat borowik szlachetny ?
Dominika napisał
Jajecznica z maślakami ??
Magda napisał
W sosie śmietanowym, z dużą ilością natki pietruszki jako dodatek do makaronu ?
Berenika napisał
Pierwsze z patelni. Duszone na maśle z cebulą. Do tego chleb wiejski.