ROLADA WIEPRZOWA FASZEROWANA
No to dzisiaj coś szczególnego, czyli moja rolada wieprzowa faszerowana smażoną cebulą, orzechami, żurawiną i wędzonym boczkiem. Związana w zgrabny kawałek mięsa kryje w swoim środku bogactwo smaku i aromatu. Jest soczysta, bardzo efektowna i smaczna. Przygotowana z dużego kawałka mięsa wieprzowego, najlepiej ze schabu. Następnie została zwinięta w formę rolady i pokrojona w plastry. U mnie podana z sosem pieczeniowym z wędzonymi śliwkami oraz z ziemniakami, kaszą lub modrą kapustą stanowiła rewelacyjną propozycję na świąteczny obiad, niedzielne spotkanie ze znajomymi lub uroczystości rodzinne. Czasami prosicie mnie o bardziej wystawne propozycje, takie, którymi możecie zabłysnąć i zebrać pochwały od osób przy stole. Zapraszam do wypróbowania mojego przepisu, ponieważ jest po prostu genialny!
Taki obiad zawsze, ale to zawsze, robi wielkie wrażenie. Nie ma co ukrywać, to coś szczególnego, co zapada w pamięci i powoduje, że masz ochotę na więcej. Gdy przygotowywałam roladę wieprzową faszerowaną przypomniałam sobie, że jedną w pierwszych rolad pokazałam na stronie w 2009 roku, więc 10 lat temu. Pamiętam doskonale, jak piekłam tamten kawałek mięsa. Czasami mąż się ze mnie śmieje, że myślę daniami, gotowaniem i pieczeniem. Kojarzę doskonale jakie smaki wtedy lubiłam, co najczęściej gotowałam na co czekałam. Tak to jest gdy dla kogoś hobby jest pracą a praca hobby. Z jednej strony to wygodne, bo robi się to, co się lubi. Z drugiej strony to wyzwanie, bo nie ma jednoznacznej granicy między pracą a odpoczynkiem. Doprowadza to do sytuacji, w której stale, po prostu ciągle myślisz o gotowaniu :) Należę do tych kobiet, które ekscytują się wyjściem do dużego marketu spożywczego, za to nudzi mnie pójście „na cuchy”, przed którym zawsze bronię się jak mogę. No może jeszcze perfumy i biżuteria mnie kręci. Wracając do rolady, czasami mam dylemat z czym podać mięso, zwłaszcza, gdy jest ono z sosem. Sprawdzają się w moim domu zazwyczaj najlepiej tłuczone ziemniaki, czyli klasyczne maślane puree ziemniaczane. Ale przecież nie wszystko trzeba z ziemniakami zjadać, można się pokusić także o kluski śląskie, kopytka, kasze jęczmienną, gryczaną lub owsianą. U mnie tym razem kluski śląskie oczywiście przygotowane z ziemniaków! Jak szaleć to szaleć. Kluski są powszechnie lubiane i bardzo chętnie zjadane z przeróżnymi sosami. Zarówno na słodko jak i w wersji wytrawnej cieszą się wielkim zainteresowaniem. Nie zdążyło się jeszcze, żeby kluski śląskie zostały mi w nadmiarze, one zawsze znikają z talerzy!
Doszłam do wniosku, że podam tytułową roladę wieprzową z fioletową kapustą jak to się przyjęło u nas w domu nazywać. Spotkałam także, że mówi się na taką surówkę: modra kapusta, niebieska kapusta lub czerwona. Przygotowuje się ją w wersji słodko-kwaśnej, z jabłkiem, ogórkiem w occie i cebulką. Muszę przyznać, że jest z nią sporo pracy jednak warto, ponieważ taka kapusta jest po prostu pyszna. Pasuje wyśmienicie do wszelkich dań mięsnych, gdy potrzeba przełamać smak. Dodatek octu do surówki sprawia, że język lepiej wyczuwa następne smaki dzięki oczyszczeniu się kubków smakowych. Przyda się także sos, u mnie powstał on na bazie sosu z pieczenia mięsa, śliwek suszonych kalifornijskich i przypraw. Wszystko zmiksowane w kremowej konsystencji cudownie komponuje się z mięsem i kluskami. Według mnie zawsze jest dużo możliwości i warto wybrać właśnie ten smak, który lubicie najbardziej.
Do przygotowania rolady wieprzowej najbardziej pasuje schab, dokładnie taki jak na kotlety schabowe. Jest on dość chudy, miękki i znany wszystkim Polakom. Tu cały sekret kryje się w sposobie przekrojenia. Wystarczy rozciąć go na 3-4 kawałki tworząc jeden płat mięsa. Nafaszerować ulubionymi dodatkami i zwinąć. Zawiązać i piec w piekarniku rozgrzanym do 180 minut do czasu aż temperatura mięsa w środku osiągnie 87-89 stopni Celsjusza. Tu najłatwiej kierować się odczytami z termosondy, jeśli jej nie macie, podam orientacyjne czasy pieczenia.
ROLADA WIEPRZOWA FASZEROWANA
ROLADA WIEPRZOWA FASZEROWANA – składniki:
- 1400 g schabu (u mnie na zdjęciach widzicie 2 takie schaby, ale przepis podaję na 1 schab)
- 300 g wędzonego boczku w plasterkach
- 200 g wędzonego boczku pokrojonego w kostkę
- 4 cebule
- 150 g orzechów włoskich
- 150 g suszonej żurawiny
- 150 g śliwek
- sól i pieprz do smaku
- 2 łyżki oleju
- 60 ml tłustej śmietany lub mleka kokosowego
Kapusta modra – składniki:
- 1 średnia kapusta czerwona
- 3 cebule całkiem duże
- 4 jabłka
- 6-8 ogórków kiszonych lub konserwowych (zależnie, które lubisz)
- 4-6 łyżek oleju
- 4 łyżki soku z cytryny lub octu (ja wolę ocet)
- 2 łyżki miodu lub cukru, może być też syrop z daktyli lub klonowy
- sól i czarny pieprz do smaku
Kluski śląskie – składniki:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 250 g mąki ziemniaczanej
Kapusta modra – przygotowanie przepisu:
- Kapustę obieram z zewnętrznych liści i drobno szatkuję, wycinam głąba.
- Cebule obieram, kroję w drobną kostkę i podsmażam na 4 łyżkach oleju.
- Do garnka z wrzącą wodą wrzucam kapustę. Zagotowuję i gotuję około 5 minut. Powinna być miękka. Przelewam przez sito, lekko studzę i przekładam do miski i dodaję ocet. Mieszam dokładnie. Podczas mieszania kapusta zmieni kolor.
- Do zupełnie chłodnej kapusty, dodaję cebulę, starte na tarce obrane jabłka, pokrojone drobno ogórki oraz cukier. Solę i doprawiam pieprzem.
- Próbuję. W razie potrzeby doprawiam jeszcze do smaku solą, cukrem, octem i podaję na zimno. To jest dla mnie idealna surówka z czerwonej kapusty!
Kluski śląskie – przygotowanie przepisu:
- Ziemniaki obieram, gotuję i studzę. Przepuszczam przez prasę lub maszynkę.
- Ziemniaki łączę z mąką ziemniaczaną i wyrabiam delikatne i śliskie ciasto.
- Odrywam porcje ciasta i formuję kulki wielkości orzecha włoskiego. Lekko spłaszczam i robię dziurkę trzonkiem od łyżki.
- Kluski śląskie gotuję w osolonej wodzie. Od wypłynięcia około 1 minutę.
- Wyławiam łyżką cedzakową i podaję z sosami.
ROLADA WIEPRZOWA FASZEROWANA – przygotowanie przepisu:
- Mięso myję, osuszam ręcznikiem kuchennym. Układam na desce do krojenia. Długim nożem kroję mięso z boku, tak zagłębiając nóż do środka, jak widać farsz na zdjęciu w przekroju rolady. Mąż nazywa to „tak na kształt ślimaka”. Czaszami cieńsze i mniejsze mięso schabowe wystarczy naciąć wzdłuż i rozłożyć jak książkę. Zależy mi aby z grubego schabu powstał płaski kawał mięsa o sporej powierzchni.
- Układam na wierzchu folię spożywczą i rozklepuję młotkiem do mięsa na płasko. Mięso na całej długości powinno być troszkę grubsze od kotleta schabowego.
- W międzyczasie obieram 3 cebule, kroję w talarki i smażę na oleju na złoty kolor.
- Schab solę, posypuję pieprzem, układam plastry boczku, na nim rozprowadzam równo cebulę oraz posypuję orzechami i żurawiną. Mięso zwijam ciasno i obwiązuję sznurkiem.
- Następnie wkładam mięso do foremki do pieczenia, dodaję pokrojony wędzony boczek, 1 pokrojoną cebulę, śliwki i szklankę wody.
- Wstawiam roladę do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę przez 1,5 godziny.
- Wyjmuję z piekarnika. Mięso odkładam na talerz i przykrywam folią spożywczą. Sos przelewam do blendera i miksuję.
- Roladę wieprzową faszerowaną kroję w plastry i układam na talerzach, podaję z kluskami śląskimi oraz sosem pieczeniowym.
Anonim napisał
Anna Niewola I prawidłowo ?
Anonim napisał
W niedziele tradycyjnie barszczyk, jajka, pasztet, salatki itp. W poniedzialek do pracy wiec bede dojadac resztki
Anonim napisał
Żurek i polędwiczki
Anonim napisał
Katarzyna Przęzak Ja dokładnie to samo :)
Anonim napisał
W niedzielę tradycyjne rolady wołowe, kluski i jakaś kapusta, a w poniedziałek restauracja grecka
Anonim napisał
Będzie wegański koszyczek wielkanocny – sojowe kiełbaski, wędlina z tofu, żurek na własnym zakwasie, babka i mazurek
Anonim napisał
U nas to samo będzie w piątek
Anonim napisał
Postaram się również aby alkoholu nie zabrakło.
Anonim napisał
Marta Brożek wedlina z tofu gotowa,czy wlasnej produkcji ?
Anonim napisał
Lucyna Sz trochę na skróty, ale kupiłam w Aldi – GutBio, smaczna i nie najgorszy skład ?