ROSÓŁ Z WOŁOWINY
W moim domu rodzinnym rosół z wołowiny był jedynym właściwym. Mama zawsze przygotowywała rosół z wołowiny a nie z drobiu lub z mięs mieszanych. W sumie teraz jak siedzę i piszę o tym, zastanawiam się skąd się wzięła u nas taka tradycja. Pamiętam jak pierwszy raz moja teściowa postawiła na stole swój rosół. Siedziałam jak osłupiała, tak mocno „pachniał” drobiem, był żółty a nie brązowy w kolorze. Na początku zupełnie nie wiedziałam, jaka to jest zupa. Była ekstremalnie inna od tej, na jakiej się wychowałam. A u ciebie rosół powstaje z wołowiny, kurczaka, indyka, mieszanych mięs czy w wersji wege z opieczonych warzyw? Od lat dla domowników przygotowuję rosoły wege, warzywne z grzybami, owocami i masą przypraw. Po części są one zbliżone w smaku i kolorze do rosołu z wołowiny, jednak zupełnie inaczej pachną. No, aromat mięsa akurat w tej zupie jest wyjątkowo intensywny. Napisze jeszcze słów kilka o mięsie. Może być szponder, łata wołowa lub antrykot z kością. U mnie na zdjęciu właśnie antrykot. W garnku pływały cztery takie kawałki mięsa, było go ponad 2 kg więc troszkę więcej niż proponuję w przepisie. Powiem tak – w rosole nigdy za dużo mięsa nie będzie! Zapraszam dzisiaj na rosół z wołowiny taki, jaki pamietam z domu rodzinnego, z przepisu mojej mamy.
ROSÓŁ Z WOŁOWINY
ROSÓŁ Z WOŁOWINY – składniki:
- 1600-2000 g kawałek mięsa z kością lub bez wołowiny na rosół
- 8 marchwi
- 3 korzenie pietruszki
- ½ korzenia średniej wielkości selera
- 1 średni por
- 2 cebule
- kilka grzybów suszonych
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskiego
- 4 litry wody
- sól i pieprz do smaku
ROSÓŁ Z WOŁOWINY – przepis:
- Warzywa korzeniowe obrać i przekroić marchwie i pietruszki na pół w grubości.
- Mięso opłukać pod kranem.
- Cebule obrać, przekroić i usmażyć na suchej patelni.
- Do dużego garnka włożyć warzywa oraz mięso. Dolać zimnej wody i wrzucić listki, grzyby, 1 łyżeczkę soli oraz ziele angielskie.
- Garnek postawić na gaz, po zagotowaniu zdjąć łyżką całą pianę tworzącą się na powierzchni. Szumowiny wyrzucić.
- Rosół z wołowiny gotować trzeba minimum 90 minut od zagotowania. Czasami gotuję go nawet 3-4 godziny, jeśli mięso jest twarde lub bardzo żylaste, jak mam czas to dłużej! Zwłaszcza wtedy, gdy zależy mi na intensywnej barwie rosołu i smaku. Moi znajomi gotowali kiedyś rosół przez 3 doby z tego słynęła ich zupa. Była naprawdę bardzo charakterystyczna w smaku ale dobra. U nas zawsze rosół wołowy był taki bardzo ciemny, mięsa dużo i czas gotowania długi, najczęściej mama wstawiała go rano o -8 godzinie i wyłączała dopiero około 17 godziny. Był klarowny bardziej lub mniej ale zawsze bardzo ciemny, tu klarowność lekko popsuł mi makaron bezglutenowy …
- Rosół z wołowiny należy tradycyjnie podawać z makaronem pszennym, domowym lub bezglutenowym w dowolnej formie.
Ania napisał
Zdecydowanie mieszany wołowina, kurczak i indyk. Obowiazkowo też palona cebula a ostatnio dodatkowo jeszcze dodaję liście kapusty włoskiej
Kaja napisał
Kira wołowiną i indyk. I dużo warzyw ^^
Ania napisał
Najlepszy pod słońcem rosół dla mnie to katalońska escudella – z mięs mieszanych, warzyw, ciecierzycy… no cudo? Żadne mamine, babcine czy inne się nie umywają. Ale to se ne vrati?Teraz tylko warzywne.
Renata napisał
Ania współczuje pobytu w ideologicznym więzieniu
Ania napisał
Renata mam ponad 50 lat. Mięso przestałam jeść gdy miałam lat 19. Potem kilka lat jadłam. Teraz zmowu przestałam. Tak gwoli wyjaśnienia. I… współczuję ciasności umysłu.
Katarzyna napisał
Skrzydło indyka i wołowina. Wychodzi bardzo szlachetny.
Ewa napisał
Z kaczki
Sylwia napisał
Z wolowiny i kurczaka oraz duza ilosc warzyw, najlepszy…
Beata napisał
Rosołek jak najbardziej ale bez wołowiny .Warzywka mieszane drobiowe ,mniam
Helena napisał
Drób + wołowinka :-) I masa warzywek