SER PANEER
Dzisiaj przygotowałam indyjski ser paneer, inaczej panir po naszemu. Nie wiem czy wiesz ale paneer jest rodzajem twarogu, który można przygotować dosłownie w kilka minut we własnym domu. Musisz mieć jednak mleko takie prosto od krowy lub pasteryzowane. Niestety mleko UHT się nie nadaje, więc czytajcie dokładnie etykiety w sklepie. Co ciekawe paneer powstaje w wyniku ścięcia białka za pomocą octu. I wbrew pozorom octu nic a nic nie czuć. Jest to ser słodki, delikatny, bez kwaśnego posmaku jak twarogi, za to o zwartej konsystencji, która pozwala na używanie go w przeróżnych daniach kuchni indyjskiej. Na przykład paneer jest elementem curry, zup lub placków. Ponieważ nie spotkałam się jeszcze z serem paneer, który można kupić, to jedynym wyjściem jest go zrobić. Powiem tak, nawet dziecko sobie poradzi! Absolutnie nie ma żadnej większej filozofii aby pyszny paneer pojawił się na stole. Wystarczy dobre mleko i ocet, oczywiście garnek i ściereczka lub sitko. Ja odciskam takie domowe sery, twarogi i tofu właśnie w pudełku do przygotowywania tofu, które było dołączone do którejś z wyciskarek. Widziałam pudełka w sprzedaży na allegro ,więc śmiało można je dostać. A Ty robisz czasami w domu ser lub twaróg? Ja robię od czasu do czasu większe ilości serów, masła lub bunzu dla przyjaciół. Wtedy przywozimy dwie bańki mleka po 20 litrów każda i mamy zabawę w serowarstwo. Dzisiaj przygotowałam jeden z najprostszych serwów taki idealny dla poczatkujących. Tak, indyjski ser paneer, inaczej panir poleca się do zrobienia i też do zjedzenia!
SER PANEER
SER PANEER – składniki:
- 3 litry mleka (pasteryzowane, tłuste, byle nie UHT)
- 5-6 łyżeczek octu spirytusowego około (30 ml)
SER PANEER – przepis:
- Do garnka wlewam mleko i zagotowuję do momentu aż zacznie się podnosić.
- Wlewam ocet i mieszam. Po chwili oddzieli się ser. Czekam aż woda (serwatka) zrobi się zupełnie przeźroczysta.
- Ser wykładam łyżka lub przelewam przez sito. Ja przekładam do foremki na tofu wyściełanej gazą. Równo rozprowadzam, przykrywam pokrywką. Teraz jest czas na odcieknięcie. Ser obciążam od góry słoikiem lub ciężkim garnkiem. U mnie waga tego, co stawiam na serze wynosi około 4 kg.
- Po 2-3 godzinach ser wstawiam już bez dociążenia do lodówki. I tyle!
- Ser paneer jest gotowy do jedzenia!
Anonim napisał
Teresa ☺️ https://www.olgasmile.com/kiszone-cytryny.html
Anonim napisał
Maciej Strączyński ?
Anonim napisał
A na mleku bez laktozy wyjdzie? Ktoś robił?
Anonim napisał
Najlepszy jaki jadłam ?
Anonim napisał
Jak tylko uda mi się dostać mleko prosto od krowy to robię koryciński, typu Gouda i ricotte
Anonim napisał
A te dojrzewają dwa tygodnie już pewnie powoli można będzie je jeść ???
Anonim napisał
Lubię to
Anonim napisał
Robilam korycinski, a tu się okazało że córka ma nietolerancje mleka. I co teraz? Jak tu ser bez mleka zrobić?
Anonim napisał
To teraz jeszcze poproszę przepis w którym paner gra główna role. Uwielbiam kuchnie indyjska, ale odtworzyć ich dania to juz problem.
Anonim napisał
Weronika Turek robisz ?