Serek jaglany waniliowy
Bardzo proszę :) Serek jaglany waniliowy jest u nas odpowiednikiem w kuchni różnych produktów mlecznych. Serek jaglany waniliowy jest w naszej codziennej kuchni i menu obecny na stale i zastępuje mojemu dziecko taki zwykły pamiętany przeze mnie z czasów dzieciństwa serek homogenizowany. W gruncie rzeczy, mimo, że roślinny to jest do nich bardzo podobny konsystencją, kolorem i smakiem. Moje dziecko go uwielbia i zjada z wielką przyjemnością, jako serek śniadaniowy. Dokładnie tak, jak zajadałoby serki mleczne ze sklepu. Co więcej, ten serek jaglany możecie wykorzystywać w kuchni dokładnie tak samo, jak każdy inny serek homogenizowany. To taka drobna podpowiedz, co z niego może jeszcze powstać ;) Najczęściej serek jaglany waniliowy podaję z owocami. Na zdjęciu widać papaje obrana i pokrojoną w kostkę. Ostatnio mam melodie na papaje i jadamy ją dość często. To wyjątkowo zdrowy owoc zawierający masę dobroczynnych substancji dla organizmu. Wracając do serka jaglanego. Moja mama spróbowała i ucieszyła się bardzo z takiej śniadaniowej wersji. I o to chodzi aby było zdrowo i smacznie a kasza jaglana jest wspaniała :) W komentarzach prosicie mnie o kilka przepisów bezglutenowych i z kaszy jaglanej. Zaplanowane mam już do pokazania: przepis bezglutenowy na ciasto kruche (spód do mazurka) i ucieraną babę w wersji gluten free. Do tego mieszanki mąk do pieczenia i paschę jaglaną :) Czy jest coś jeszcze, co chcielibyście zobaczyć w najbliższym czasie?
Serek jaglany waniliowy
Serek jaglany waniliowy – składniki:
• 1 szklanka kaszy jaglanej
• 2,5 szklanki mleka roślinnego lub krowiego (ja używam zazwyczaj sojowego lub kokosowego)
• 1 szklanka kefiru wodnego (może być zastąpiony mlekiem)
• 1 szklanka jogurtu sojowego lub krowiego, ważne aby zawierał żywe kultury bakterii
• 1 szklanka orzechów nerkowca
• 4 łyżki miodu lub syropu z agawy ewentualnie ksylitolu. Ja czasami daję więcej
• 1 łyżka ekstraktu waniliowego lub laska wanilii. Ekstrakt jest wygodniejszy.
Serek jaglany waniliowy – przepis:
1. Orzechy zalewam wodą, wstawiam do lodówki na jakieś 6-8 godzin, aby napęczniały. Najczęściej na noc. Jeśli macie blender wysokoobrotowy, urządzenie typu Thermomix to nie musicie manaczać orzechów bo blender sobie da radę.
2. Kaszę jaglaną wsypuję na sito i płuczę pod gorącą, bieżącą wodą. Im cieplejsza tym lepiej. Im dłużej tym lepiej. W przypadku serka, jogurtu czy sernika dobre wypłukanie kaszy, dzięki czemu pozbycie się gorzkiego posmaku jest niezwykle ważne. Zagotowuję 1 litr wody, wsypuję kaszę, wyłączam gaz. Po 3 minutach przelewam kaszę na sito, płuczę bardzo dokładnie pod bieżącą wodą.
3. W garnku zagotowuję mleko z kefirem wodnym. Dorzucam kaszę jaglaną i zmniejszam gaz. Masa ma tendencje do przypalania, dlatego trzeba pilnować. Gotuję kaszę około 20 minut. Wyłączam gaz i zostawiam kasze, żeby troszkę przestygła.
4. Do malaksera przekładam gorącą kaszę, dodaję jogurt, orzechy, miód lub inny słód, ekstrakt waniliowy i blenduję. Masa musi być jednolita, aromatyczna, słodka o konsystencji serka waniliowego.
5. Serek jaglany przekładam do pudełka z pokrywką i trzymam w lodówce.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
aogurt kokosowy gęsty, kremowy, idealny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie aż ślinka cieknie. To ostatnio mój ulubiony jogurt!
Roślinny kefir sojowy oto propozycja dla osób bezmlecznych, w sam raz do koktajli, polania ziemniaków lub jako orzeźwiający napój codzienny.
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kryształy – grzybki kefirowe małe białe grzybki w kształcie kalafiorków pozwolą na przygotowanie wciągu doby żywego kefiru pełnego dobroczynnych bakterii.
Kefir wodny
Kefir wodny jest świetna alternatywa dla kefirów mlecznych, których nie mogą spożywać wszyscy. Idealny dla osób na diecie bezmlecznecznej i wegańskiej.
Jak zrobić jogurt domowy to prosta instrukcja do przygotowania zdrowych, domowych, probiotycznych jogurtów z mleka krowiego!
Śmietana kokosowa stanowi wspaniałą, zdrowa i pyszna alternatywę dla nabiału zwierzęcego na które niektóre osoby mogą mieć alergię lub unikają go z innych powodów.
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Śmietana z orzechów nerkowca jest jedną z częściej pojawiających się śmietan w moim domu. Używaj jej do zup, do gulaszy, do curry, do zapiekanek sosów do makaronu i ziemniaków. Uwielbiam i już!
Kombucha
Kombucha inaczej kombucza, grzybek japoński, grzyb herbaciany. Przygotowuje się napój na bazie cukru, miodu lub syropu klonowego i dowolnego gatunku herbaty.
Rejuvelac napój probiotyczny
Rejuvelac napój probiotyczny przygotowuje się na bazie kiełkujących nasion. Może być w wersji bezglutenowej i klasycznej pszennej.
Absolutnie nasz ulubiony serek waniliowy z kaszy jaglanej z owocami. Pyszny i zdrowy podobnie jak budyń!
Budyń z kaszy jaglanej kremowy, delikatny, pyszny! Robię go często na zmianę z serkiem i jogurtem.
Ach ta konsystencja i smak! Budyń z ryżu jest po prostu rewelacyjny! Aż prosi się o zjedzenie!
Cudowny deser kokosowy to absolutne szaleństwo smaków!
Waniliowy, kremowy, świetny w smaku jogurt z kaszy jaglanej poleca się na zdrowe i pożywne śniadania!
SER WEGAŃSKI
SEREK Z JOGURTU prosty do przygotowania, smaczny, słodki i lekko kwaśny! Nadaje się wyśmienicie jako baza do wegańskich serników, do wymieszania ze szczypiorkiem i rzodkiewką! Moja mama go uwielbia!
SER WEGAŃSKI – ser sojowy
Ten ser sojowy przygotowuje od podstaw. Chwalę się oto moje najnowsze „dziecko” WEGAŃSKI ROŚLINNY SER przygotowany z domowego mleka sojowego, jogurtu z żywymi kulturami, zakwaszony cytryną i doprawiony sowiecie solą oraz czarnuszką. Wspaniały na kanapki, wyrazisty i aromatyczny! Wzorowałam się smakiem i kształtem na serze korycińskim ale postarałam się aby w wersji bezmlecznej nadawał się dla osób na dietach Chwila samochwalenia „ale zdolniacha ze mnie” Cieszę się strasznie, bo uzyskałam taki efekt jak chciałam!
UWIELBIAM TEN PRZEPIS na SER WEGAŃSKI na kanapki, do zapiekania, do pizzy i makaronu. Topi się świetnie i równie dobrze smakuje! Konsystencję dobieracie sami agarem, u mnie średnio twardy na zdjęciu. Czasami robię bardzo twardy, tak, że kroję go na maszynie w cienkie plasterki, innym razem półpłynny o konsystencji topionego.
SER WEGAŃSKI – ser z mleka sojowego
TWAROŻEK Z MLEKA SOJOWEGO delikatny niczym ricotta! Używam go do kanapek, serników bezmlecznych i past na tosty!
Powiedziałabym, że wegański serek kokosowy wspaniale nadaje się jako element śniadania, do napełniania naleśników a także do dodawania do wszelakich farszy zapiekankowych :)
SER WEGAŃSKI – pikantny serek z nerkowców
Tym razem coś bajecznego na kanapki, czyli wegański ser w postaci pasty do smarowania z nerkowców. Przypomina w konsystencji i smaku ser topiony, jego końcowy smak zależy od tego, jakich przypraw dodasz!
Tym razem ulubiony ser wegański mojego dziecka, smakuje jak bardzo dobrze powszechnie znany serek waniliowy homogenizowany, oj ta! Cudowności moi mili!
SER WEGAŃSKI – ser z migdałów z pieprzem
A dla tych co nabiału nie mogą lub nie chcą klasycznego krowiego nabiały polecam wegański SER Z MIGDAŁÓW . Doszłam już do takiej wprawy, że robią hurtowo z migdałów lub nerkowców, z czego częściej z nerkowców :)
Uwielbiam takie przepisy, gdy mogę pokazać swoja kreatywność, pomysł i ulubione smaki. Własnie czasami wegańska deska serów jest potrzebna, gdy spotykamy się ze znajomymi. Powiem tak, jest sporo roboty, bo każdy ser wymaga dużo pracy jednak efekt jest tego warty.
To tym razem propozycja śniadaniowa, prosta i ekspresowa. Kolejny serek wegański w typie serka twarogowego!
Bardzo go lubię, taki prosty serek wegański ala twarożek, podany na śniadanie z syropem klonowym i cynamonem umili każdy weekendowy poranek! Poczujecie się jak na wakacjach!
SER WEGAŃSKI – ser wegański z nerkowców alal toczony
SER WEGAŃSKI tym razem z nerkowców ala toczony, prosty, pyszny z żywymi kulturami bakterii, którego smak możesz zmieniać dodając odpowiednią ilość przypraw!
Anonim napisał
Świetne! Zamierzam po raz pierwszy zrobić kefir wodny, idealnie się nada do serka :)
Anonim napisał
Chcę
Anonim napisał
Lena Gierszewska, rozgrzewaj termimixa
Kitek napisał
Ta kasza jest prawie ze surowa?
Olga Smile napisał
Kitrek – jest ugotowana! W tekście jest napisane o płukaniu, przelewaniu i gotowaniu 20 minut.
Anonim napisał
Jak slysze jaglany to oczy mi sie ciesza
Anonim napisał
A z innej kaszy o niskim indeksie glikemicznym da radę zrobić?
Aga napisał
można zrobić ten serek tak, by miał bardziej twarogową konsystencję? Szukam twarogu który będzie neutralny w smaku (więc kokosowy odpada), ale nie będzie zawierał soi.
Olga Smile napisał
Aga – są różne sposoby, będę niedługo pokazywała.