Śmietana migdałowa
Uwielbiam i już! Śmietana migdałowa na stałe gości w moim rodzinnym menu. Ponieważ śmietana migdałowa jest pyszna i przygotowuje się bardzo podobnie do mleka migdałowego jedynie używa trochę mniej wody, więcej migdałów i trzeba mleko zaszczepić aż sama zachęca do jej robienia. Ja śmietanę zaszczepiam żywymi kulturami kefirowymi bakterii kefirowych w skład których wchodzą grzybki kefirowe zawierające na przykład drożdże kefirowe i Leuconostoc subsp., Lactococcus lactis subsp., Streprococcus thermophilus, Lactobacillus acidophilus . Jeśli nie macie bakterii, które są do kupienia w sklepach www, serwisach aukcyjnych i sklepach ze zdrowa żywnością możecie śmietanę zaszczepic prawdziwym kefirem na bazie mleka krowiego lub śmietaną krowią z żywymi kulturami bakterii. Po przygotowaniu śmietany, odłowić jedną porcję i zostawić w lodówce do ponownego zaszczepiania. Staram się, aby śmietana, jogurt, desery, które przygotowuję oraz ser migdałowy były żywe, to dobre rozwiązanie na dostarczenie pożytecznych bakterii w smaczny sposób. Jak widać na zdjęciu śmietana się rozwarstwia, używam górnej jej części, jeśli zależy mi na tym żeby byłą gęściejsza lub mieszam dokładnie, jeśli chcę aby była rzadsza. Zależnie od tego, do czego będzie taka śmietana użyta. Śmietana będzie tym gęściejsza, im będzie tłuściejsza. Czasami, można do mleka migdałowego dodać przed zaszczepieniem bakterii również ekstra kilka łyżek napoju sojowego, gryczanego, kokosowego, kukurydzianego, owsianego, ryżowego lub innego wegańskiego w proszku. Czasami robię to przed, czasami po oddzieleniu śmietany. Innym razem mieszam śmietanę z dokładnie rozdrobnionymi migdałami lub nerkowcami, które zostały mi po produkcji mleka.
Śmietana migdałowa
Śmietana migdałowa – składniki:
• 1 czubata szklanka migdałów
• 3 szklanki wody
• 1 łyżka cukru
• 1 porcja bakterii kefirowych lub porcja około 100 ml kefiru ewentualnie śmietany zakwaszanej żywymi kulturami
• opcjonalnie coś do zagęszczenia jeśli konsystencja jest zbyt rzadka.
Śmietana migdałowa – przepis:
1. Migdały blanszuje lub kupuję ekologiczne blanszowane. Jeśli mają skórę, zalewam je wrzącą wodą a po 5 minutach obieram z łupinek. Migdały można też na noc namoczyć w zimnej wodzie w łupinach. Rano obrać ale do mleka trzeba użyć nowej, świeżej wody.
2. Obrane migdały zalewam 3 szklankami wody mineralnej i zostawiam na noc lub nawet na dobę w lodówce. Rano blenduje migdały z wodą, w której się moczyły i łyżką cukru. Przelewam przez sito wyłożone kilkakrotnie złożoną gazą. Pozostałe w sicie rozdrobnione migdały używam w formie serka jak również do ciast, ciasteczek i pasztetów wegańskich.
3. Mleko podgrzewam do temperatury pokojowej, dodaję opakowanie bakterii kefirowych i zostawiam na noc lub na 24 godziny. Zbieram górną część mleka, która będzie gęsta. I teraz zależnie od gęstości, mieszam ja czasami ze zmielonymi migdałami, orzechami nerkowca lub jakimś mlekiem wegańskim. Trzymam w szklanej butelce lub w słoiku w lodówce.
JOGURT, KEFIR, SEREK i przepisy probiotyczne:
Jogurt kokosowy
aogurt kokosowy gęsty, kremowy, idealny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie aż ślinka cieknie. To ostatnio mój ulubiony jogurt!
Roślinny kefir sojowy oto propozycja dla osób bezmlecznych, w sam raz do koktajli, polania ziemniaków lub jako orzeźwiający napój codzienny.
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kryształy – grzybki kefirowe małe białe grzybki w kształcie kalafiorków pozwolą na przygotowanie wciągu doby żywego kefiru pełnego dobroczynnych bakterii.
Kefir wodny
Kefir wodny jest świetna alternatywa dla kefirów mlecznych, których nie mogą spożywać wszyscy. Idealny dla osób na diecie bezmlecznecznej i wegańskiej.
Jak zrobić jogurt domowy to prosta instrukcja do przygotowania zdrowych, domowych, probiotycznych jogurtów z mleka krowiego!
Śmietana kokosowa stanowi wspaniałą, zdrowa i pyszna alternatywę dla nabiału zwierzęcego na które niektóre osoby mogą mieć alergię lub unikają go z innych powodów.
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Śmietana z orzechów nerkowca jest jedną z częściej pojawiających się śmietan w moim domu. Używaj jej do zup, do gulaszy, do curry, do zapiekanek sosów do makaronu i ziemniaków. Uwielbiam i już!
Kombucha
Kombucha inaczej kombucza, grzybek japoński, grzyb herbaciany. Przygotowuje się napój na bazie cukru, miodu lub syropu klonowego i dowolnego gatunku herbaty.
Rejuvelac napój probiotyczny
Rejuvelac napój probiotyczny przygotowuje się na bazie kiełkujących nasion. Może być w wersji bezglutenowej i klasycznej pszennej.
Absolutnie nasz ulubiony serek waniliowy z kaszy jaglanej z owocami. Pyszny i zdrowy podobnie jak budyń!
Budyń z kaszy jaglanej kremowy, delikatny, pyszny! Robię go często na zmianę z serkiem i jogurtem.
Ach ta konsystencja i smak! Budyń z ryżu jest po prostu rewelacyjny! Aż prosi się o zjedzenie!
Cudowny deser kokosowy to absolutne szaleństwo smaków!
Waniliowy, kremowy, świetny w smaku jogurt z kaszy jaglanej poleca się na zdrowe i pożywne śniadania!
Ania napisał
Witam. Pani Olgo czy mogę użyć kefiru wodnego aby śmietanę zaszczepić żywymi kulturami kefirowymi bakterii kefirowych. Pozdrawiam.
Olga Smile napisał
Ania – ja śmietanę zaszczepiam kulturami śmietanowymi. Kupuję marki Zakwasek.
Jenny napisał
Uwielbiam Pani przepisy, nawet staram się nie zwracac uwagi na dużą ilość wszystkiego na blogu (mam wrażenie że jest strasznie tłoczno!), ale ten gigantyczny tekst to jakaś masakra! oczy bolą od czytania :)
Olga Smile napisał
Jenny – nie wszystko da się w 2 zdaniach przekazać :) Staram się, żeby było dużo, dla każdego coś dobrego :)