Śmietana z orzechów
Dzisiaj przepis nieco inny. Taka śmietana z orzechów pojawia się u nas kilka razy w tygodniu. Jest gęsta, bardzo smaczna, nie rozwarstwia się, nie warzy w zupie, no cudo! Osobiście bardzo lubię śmietany roślinne jednak ich smak jest różny. Nie chce pisać, że są niesmaczne, jednak taka jest prawda. Ze świeczką szukać smakowitej roślinnej śmietany. Jeśli więc macie dziecko na diecie bez laktozy i kazeiny to śmietana z orzechów jest wspaniałą alternatywą dla całego nabiału zwierzęcego, który dodajecie do zupy. Jeśli chodzi o smak to śmietana z orzechów może być słodka, taka neutralna lub kwaśna po poddaniu fermentacji. Co ciekawe, w USA wysyłkowo można kupić kultury bakterii wegańskich do nabiału roślinnego. W Polsce ich jeszcze nie spotkałam w sprzedaży. Są świetne, po prostu świetne! Cała zasada przygotowywania śmietany roślinnej ogranicza się do przygotowania dobrej jakości orzechów, u mnie są to nerkowce. Jeśli macie silny blender, to nie trzeba ich nawet moczyć, wystarczy woda, orzechy, kultury bakterii i pojemnik. Jeśli zastanawiacie się do czego pasuje śmietaną z nerkowców, to u nas dodawana jest regularnie do zup w tym najlepszej pomidorowej, która kochają wszystkie dzieciaki. Obowiązkowo do sosów do makaronu, do curry z warzywami, wszelakich gulaszy oraz sosów. Dla mnie to bezpośredni zamiennik z codziennej kuchni! Polecam jednak, jeśli zdecydujecie się zrobić śmietanę z nerkowców, kupić nerkowce ekologiczne, ja najczęściej kupuję hurtowo. Jeśli natomiast trzeba kupić mniej to dział eko w Rossmanie zaspokaja moje eko potrzeby. A ty, CZY UŻYWASZ ŚMIETANĘ ROŚLINNĄ W KUCHNI, czy tylko krowia/kozią? Jaką śmietanę lubisz najbardziej?
Śmietana z orzechów
Śmietana z orzechów nerkowca – składniki:
- 1 szklanka nerkowców
- ½ lub 1 szklanka mleka roślinnego lub wody
- może być kultura bakterii
- 2 łyżeczki soku z cytryny (do zupy nie dodaję)
Śmietana z orzechów – przygotowanie:
Dla osób mających blendery wysokoobrotowe
- Orzechy nerkowca i szklankę mleka wkładam do blendera, dodaję sok z cytryny i blenduję na jednolitą masę. Przekładam do słoika i zostawiam na 20 minut, żeby śmietana zgęstniała.
Dla osób mających blendery ręczne
- Orzechy zalewam woda i zostawiam na noc do namoczenia. Rano odlewam na sicie, przekładam do miski, dodaję ½ szklanki mleka i sok z cytryny. Rozdrabniam na jednolita masę.
ŚMIETANA, JOGURT, KEFIR, SEREK
Jogurt kokosowy
aogurt kokosowy gęsty, kremowy, idealny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie aż ślinka cieknie. To ostatnio mój ulubiony jogurt!
Roślinny kefir sojowy oto propozycja dla osób bezmlecznych, w sam raz do koktajli, polania ziemniaków lub jako orzeźwiający napój codzienny.
Jogurt sojowy
Jogurt sojowy – smaczny, kremowy, gęsty. Kolor jego zależy od koloru mleka z jakiego przygotujecie jogurt. Moje dziecko za nim przepada.
Kryształy – grzybki kefirowe
Kryształy – grzybki kefirowe małe białe grzybki w kształcie kalafiorków pozwolą na przygotowanie wciągu doby żywego kefiru pełnego dobroczynnych bakterii.
Kefir wodny
Kefir wodny jest świetna alternatywa dla kefirów mlecznych, których nie mogą spożywać wszyscy. Idealny dla osób na diecie bezmlecznecznej i wegańskiej.
Jak zrobić jogurt domowy to prosta instrukcja do przygotowania zdrowych, domowych, probiotycznych jogurtów z mleka krowiego!
Śmietana kokosowa stanowi wspaniałą, zdrowa i pyszna alternatywę dla nabiału zwierzęcego na które niektóre osoby mogą mieć alergię lub unikają go z innych powodów.
Śmietana migdałowa, kwaskowa, gęsta, pyszna, gdyby nie moja alergia na migdały mogłabym ją dodawać do każdej zupy!
Śmietana z orzechów nerkowca jest jedną z częściej pojawiających się śmietan w moim domu. Używaj jej do zup, do gulaszy, do curry, do zapiekanek sosów do makaronu i ziemniaków. Uwielbiam i już!
Kombucha
Kombucha inaczej kombucza, grzybek japoński, grzyb herbaciany. Przygotowuje się napój na bazie cukru, miodu lub syropu klonowego i dowolnego gatunku herbaty.
Rejuvelac napój probiotyczny
Rejuvelac napój probiotyczny przygotowuje się na bazie kiełkujących nasion. Może być w wersji bezglutenowej i klasycznej pszennej.
Absolutnie nasz ulubiony serek waniliowy z kaszy jaglanej z owocami. Pyszny i zdrowy podobnie jak budyń!
Budyń z kaszy jaglanej kremowy, delikatny, pyszny! Robię go często na zmianę z serkiem i jogurtem.
Ach ta konsystencja i smak! Budyń z ryżu jest po prostu rewelacyjny! Aż prosi się o zjedzenie!
Cudowny deser kokosowy to absolutne szaleństwo smaków!
Waniliowy, kremowy, świetny w smaku jogurt z kaszy jaglanej poleca się na zdrowe i pożywne śniadania!
Marianna napisał
Bałam się, że śmietana nie będzie super dobra i że będę żałować zmarnowanych orzeszków, ale nic bardziej mylnego – pycha. Polecam!
Olga Smile napisał
Nikola Kaluzynska – sok z kiszonych ogórków jest mega!
Olga Smile napisał
Niezdrowe? A cóż to za teoria?
Olga Smile napisał
O nerkowcach „Nerkowce (orzechy nerkowca) mają wiele wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. Te odznaczające się delikatnym, słodkim smakiem orzechy mogą zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2, co zostało udowodnione naukowo. Poza tym garść orzechów nerkowca dziennie pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów. Sprawdź, jakie jeszcze działanie mają nerkowce.” https://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/nerkowce-orzechy-nerkowca-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze_38634.html
Olga Smile napisał
” Prozdrowotne właściwości orzechów nerkowca:
-> Nerkowce zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwas oleinowy występujący też w oliwie z oliwek. Mają one korzystny wpływ przede wszystkim na funkcjonowanie układu krążenia oraz serca. Zjedzenie garści orzechów np. nerkowca przynajmniej 4 razy w tygodniu pomoże zmniejszyć ryzyko zachorowań oraz poprawi stan zdrowia u osób chorujących na cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca czy chorobę wieńcową.
-> Nerkowce są też źródłem magnezu, co wiąże się z ich prozdrowotnymi właściwościami związanymi z regulacją napięcia mięśni, poprawą kondycji psychicznej i gospodarki wapniowej.
-> Mimo sporej zawartości tłuszczu obniżają tzw. zły cholesterol, pobudzają pracę mózgu, łagodzą stany depresyjne, zapobiegają atakom serca, poprawiają stan skóry, a także regulują poziom cukru we krwi.
-> Dzięki zawartej w nich miedzi zapobiegają także niedokrwistości, pękaniu naczyń krwionośnych, osteoporozie, arytmii i infekcjom.
-> Obecność cynku w nerkowcach sprawia, że zapobiegają one niedotlenieniu organizmu oraz poprawiają stan skóry, paznokci i włosów. Natomiast zawarte w nich białko pełni funkcję budulcową dla organizmu.
-> Jak wynika z ostatnich badań wyciąg z orzechów nerkowca pobudza wchłanianie glukozy przez komórki mięśni, poprawiając tym samym wrażliwość tkanek na insulinę. Wyniki te wskazują na to, że w przyszłości nerkowce mogą posłużyć do stworzenia nowych doustnych leków na cukrzycę.
-> Jedynymi osobami, które powinny unikać orzechów nerkowca są alergicy. Kobiety w ciąży mogą je śmiało spożywać, choć nie na noc, bo ze względu na zawarty w nich tłuszcz ciężej będzie je potem strawić.
-> Nerkowce mogą być też spożywane przez osoby na diecie odchudzającej. Już kilka orzechów nerkowca dziennie wystarczy, aby dostarczyć sobie niezbędną dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych, które regulują metabolizm i zapobiegają gromadzeniu się zbędnej tkanki tłuszczowej. https://www.wiecejnizzdrowie.pl/orzechy-nerkowca/
Urszula Oleksy napisał
U nas alergia na orzechy, a sojowej śmietany nie znoszę.
Weronika Wlodarczyk napisał
Nie orzechy a ziarno. A niezdrowe są dla plantatorów. To tak jak płakać o futra i jeść nerkowce, wiedząc że szkodzą ludziom, którzy je uprawiają.
Joanna Kisman napisał
U nas ostatnio ryżowa.
Lidia Götzinger napisał
mam pytanie z innej beczki :) do Pani Olga Smile, czy moge uzyc skrobi kukurydzianej zamiast maki ziemniaczanej do pasztetu warzywno ziemniaczanego z Pani przepisu? i jeszcze jedno, nie mam maszynki do mielenia, czy mozna warzywa pogniesc tluczkiem do ziemniakow jak na puree?
Kamila Baran napisał
Smietane sama robie z orzechow nerkowca. Super nadaje sie do zup, sosow, salatek. Wpiszcie w google to wam wyskoczy :-)