Szynka z kurczaka
Dzisiaj u mnie obiecana wcześniej szynka z kurczaka. Delikatna szynka z kurczaka lub nawet polędwicy z indyka nadaje się świetnie na kanapki. Jest delikatna, soczysta, lekka, niskokaloryczna, bez tłuszczu. Osobiście lubię, gdy szynka z kurczaka ma dodatek koperku, pasuje on wizualnie, smakowo i przełamuje aromat drobiu. Kilka osób pytało mnie czy szynka z kurczaka jest zdrowa. Matko jedyna, trudno jednoznacznie powiedzieć, bo zależy na co się patrzy. Na pewno najzdrowsza jest wędlina przygotowana z ekologicznego mięsa, z tym chyba nie trzeba ogóle dyskutować. Czy to z kurczaka czy indyka zawsze eko jest lepsze! Po drugie im mniej E wszelakich tym lepiej ale trzeba się napracować więcej, niż pójść do sklepu. Czy generalnie mięso jest zdrowe? No tu opinie są podzielone więc pozostańmy przy tym, że dla każda osoba powinna dobrać dietę do siebie, swoich potrzeb, upodobań, przekonań, kubków smakowych, badań i samopoczucia. Uf, chyba odpowiedziałam. Ta szynka z kurczaka powstała na prośbę moich znajomych.
Szynka z kurczaka
Szynka z kurczaka – składniki:
- 1,2 kg piersi z kurczaka lub polędwicy z indyka lub całej piersi z indyka
- 2 łyżeczki żelatyny w proszku (może być wieprzowa lub rybna)
- 1 łyżka przyprawy do kurczaka jakiejś ziołowej
- 2 łyżeczki miodu lub cukru pudru
- 2,5 łyżeczki soli peklowej [średnio stosuje się do peklowania na sucho 15-18 g soli peklowej na 1 kg mięsa ale zawsze czytajcie zalecenia producenta owej soli!] Sól peklową ja dodaję, bo wtedy jest większa pewność stabilności i czystości biologicznej mięsa. To bardzo ważne w przypadku jadu kiełbasianego. Jeśli zdecydujecie się pominąć sól peklową użyjcie 2,5-3 łyżeczki soli morskiej/kamiennej. Jednak wtedy mięso będzie szare po przygotowaniu wędliny. UWAGA 1 łyżeczka to 5 ml soli peklowej!
- 1 łyżka koperku posiekanego
- 2 listki laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
- Dodatkowo potrzebne:
- szynkowar o pojemności około 1,2 g
- woreczki do szynkowaru, otoczki termokurczliwe lub worki do zgrzewarek (jeśli do danego szynkowaru potrzebne są worki) jeśli szynkowar jest szczelny metalowy lub plastikowy worki można pominąć.
- kupiłam sobie opakowanie próżniowe (taki pojemnik z odciąganym powietrzem i zaworem) do peklowania, które przyspiesza proces peklowana, wygodne i fajne, skraca czas peklowania o kilka dni.
- termometr do mierzenia temperatury wody
- garnek głęboki
Szynka z kurczaka – przygotowanie:
- Piersi z kurczaka myję, wycinam z niech wszystkie kostki i chrząstki. Nakłuwam głęboko widelcem w kilkudziesięciu miejscach każdą.
- W garnku zagotowuje około 2 litrów wody z czosnkiem, zielem i listkami. Studzę. Gdy osiągnie domową temperaturę wsypuję odpowiednią ilość soli peklującej. Trzeba sprawdzać na opakowaniu jaką ilość zaleca producent do 2 litrów wody (peklowanie na mokro). Piersi wkładam pojemnika próżniowego do wody i wstawiam do lodówki na 24 godziny. Jeśli nie macie pojemnika próżniowego, mięso musi się peklować minimum 3 dni w lodówce całkowicie zanurzone! Codziennie trzeba je obracać i sprawdzać czy ładnie pachnie. Jeśli woda staje się mętna lub bardzo czerwona trzeba wtedy wymienić zalewę peklującą na nową.
- Mięso wyławiam, płuczę pod bieżącą wodą i osuszam. Wkładam do miski, dodaję miód, sparzony wrzątkiem i posiekany koperek 9może być suszony) żelatynę i przyprawy. Ubijam dłonią piersi i wyrabiam aby chociaż na powierzchni zmiękły i zaczęły się ze sobą lepić. Można je nawet potraktować tłuczniem.
- Napełniam szynkowar wyłożony torebką do szynkowaru. Na wszelki wypadek zazwyczaj używam 2 woreczków lub worków do zgrzewarek ale o tym już pisałam. Ugniatam delikatnie ale dokładnie dociskając mięso aby nie było powietrza. Torebkę zawijam i zamykam szynkowar.
- Wstawiam do garnka z wodą o temperaturze 80-85 stopni. Przykręcam gaz pilnując temperatury. Mięso parzę przez 1,5 godziny. Wyjmuję, schładzam w zimnej wodzie szynkowar. Wstawiam go do lodówki na minimum 18 godzin, najlepiej na 24 godziny. Wędlinę wyjmuję i kroję na kawałki.
- Smacznego :)
Która wędlina wydaje się fajniejsza? Do wyboru przygotowałam SCHAB NA KANAPKI soczysty i aksamitny oraz delikatną, idealną na dzieci SZYNKĘ Z KURCZAKA z koperkiem – co wybierasz?
Dagmara Rutkowska napisał
Możecie polecić jakiś sprawdzony szynkowar?? :)
Marta Matyla napisał
ja też z niecierpliwością czekam na przepis na szynkę z kurczaka
Angelika Bujacz napisał
Z kurczaka
Iza Krzesiak napisał
kurczaka poproszę
Olga Smile napisał
Aga Pe – można ale lepiej zwykłą solą kamienną niejodowaną. Sól peklowa utrzymuje czystość biologiczną mięsa i to jej główne zadanie. Parzysz wędliny w 80 stopniach ich temperatura wewnątrz wynosi jakieś 68 stopni. Nie są one gotowane. Przy produkcji ze zwykła solą mięso jest mniej stabilne i może być niebezpieczeństwo namnażania w czasie leżakowania czy gotowości do zjedzenia paleczek jadu kiełbasianego. Dlatego bezpieczniej jest dać sól peklową.
Anna Cieszyńska napisał
Szynka z kurczaka
Olga Smile napisał
Dagmara Rutkowska – zrobię oddzielny wpis o szybkowarach bo mam ich kilka różnych. To zależy jaką chcesz formę mięsa podłużną czy okrągłą. Czy chcesz używać woreczków, czy wolisz plastik czy metal itd.
Aga Pe napisał
staram się jak mogę unikać azotynu sodu:) dlatego pytam :)
Dagmara Rutkowska napisał
Super, czekam zatem na wpis :)
Lidka Pokorska napisał
schab na kanapki :)