Wyciskarka wolnoobrotowa Kenwood PureJuice Pro JMP802SI
Przygotowałam dla was test pionowej wyciskarki wolnoobrotowej do soków marki Kenwood, model PureJuice Pro JMP802SI. To kolejna wyciskarka, którą mam okazję Wam pokazać i bardzo się z tego cieszę, bo udane testy, to najlepsze testy! I od razu napiszę, że to jeden z bardziej dopracowanych modeli wyciskarek jaką miałam, używałam i widziałam! Tu spotkało mnie bardzo miłe zaskoczenie w zakresie jakości wykonania, grubości plastiku, wykończenia detali i obudowy. Wyciskarka ma mocny, gruby wałek, co w połączeniu z mocą silnika sprawia, że sama wyciskarka staje się niezwykle mocna do tego stopnia, że ani razu mi się nie zacięła, ani nie wymagała użycia tampera, który jest w zestawie. Co jest podwójnie ważne, bo otwór wlotowy jest tak duży bo 8 cm średnicy tak, że spokojnie mieszczą się w niej całe jabłka, pomarańcze, gruszki czy chociażby pomidory. Bardzo wygodnie jest zaprojektowana, a jak sami wiecie, trochę sprzętu już wam pokazałam.
Jak już pisałam, wyciskarka Kenwood PureJuice Pro JMP802SI jest wyciskarką wolnoobrotową. Wałek kręci się z szybkością jedynie 48 na minutę, co przekłada się na delikatne wyciskanie odżywczych soków, musów i sorbetów. Wolne obroty pozwalają uzyskać naturalny sok z ulubionych owoców i warzyw w prosty sposób, bez rozgrzewania czy natleniania.
Ale lubię zaczynać od początku, opisując detale, aby przejść dalej do przepisów, wykorzystania praktycznego i radości z posiadania. Powinnam napisać, że Kenwood PureJuice Pro JMP802SI jest wyciskarką pionową, czyli wyciskanie odbywa się w pionie. Takie modele sprawdzają się świetnie do twardych owoców, warzyw tych okrągłych i podłużnych. Pionowe wyciskarki słabiej dają sobie radę z natką pietruszki, rukolą, czyli z drobną zieleniną i ziołami, które potrafią owijać się wokoło wałka. Tym razem nie miałam takich problemów, co bardzo, ale to bardzo miło mnie zaskoczyło. Skoro przy wałku jestem, to napiszę kilka słów o jego konstrukcji, bo on zaraz obok silnika jest sercem wyciskarki!
WAŁEK TŁOCZĄCY
Jak widzicie wałek jest bardzo solidny, ciężki i masywny. Jego konstrukcja sprawia, że owoce są rozdrabniane z całości bez konieczności krojenia na mniejsze kawałki! Owoce i warzywa, rozdrobnione przez wałek przesuwane są w dół, gdzie następuje roztarcie na sitach i rozdzielone na suchą masę i klarowny sok. To od konstrukcji wałka w dużej mierze zależy ilość pozyskiwanego soku i zawartość w nim pektyn. Jeśli przy wałku jestem, to dodam od razu, że moc 240-watowego silnika nowej wyciskarki Kenwood i wolne obroty a dokładnie 48 obrotów na minutę, przekładają się na delikatne wyciskanie odżywczych produktów pełnych witamin, enzymów bez żadnych strat jakościowych. Pozwala nawet na tłoczenie mleka roślinnego!
Wyciskarka PureJuice, dzięki wolnym obrotom, wydobywa z owoców więcej składników odżywczych i minerałów niż standardowa sokowirówka, ale o tym pisałam już wiele razy. W przypadku sokowirówek, zależnie od modelu, sok jest mocniej natleniany i często podgrzewany w procesie tarcia. Co więcej uzysk soku z owoców jest znacznie mniejszy niż w przypadku wyciskarki wolnoobrotowej. Wyciskarka Kenwood PureJuice zapewnia wysoką ekstrakcję soku, sięgającą np. w przypadku soków z owoców leśnych i włóknistych warzyw aż 84%. W przypadku jabłek, gruszek i owoców soczystych muszę powiedzieć, że soku uzyskałam bardzo dużo, a wytłoczyny były zaskakująco suche jak na wyciskarkę pionową.
SILNIK
Silnika nie mam wam jak pokazać, ale to od jego mocy i konstytucji zależy, czy owoce będą wyciskane bez problemu. I tu tak jest. Wyciskarka Kenwood PureJuice bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie swoją mocą i siłą. W tej wyciskarce został zamontowany indukcyjny silnik, który jak podaje producent, cytuję: „jest wytrzymały, niezawodny i przez długi czas będzie pomagał dbać o zdrowie całej rodziny, napędzając nowoczesną wyciskarkę. Pomimo wysokiej wydajności i szybkości przygotowywania dowolnych soków, pracuje bardzo cicho, generując jedynie 58dB, zapewniając komfort i spokój podczas pracy”. Powiem wam, że wyciskarka pracuje cicho, równo i nie słychać u niej żadnej wysilonej pracy. Zdecydowanie widziałam, że ma zapas mocy na całe jabłka czy gruszki. To bardzo miłe, że nie trzeba kroić produktów i z taką pewnością oraz łatwością można wyciskać owoce i warzywa, aż miło!
KOREK NIEKAPEK
To potrzebny, ba wręcz niezbędny element pionowej wyciskarki. Podczas wyciskania soku pojemnik na sok powinien być zamknięty. Aby go opróżnić po zakończonym tłoczeniu należy otworzyć korek niekapek. Jak sama nazwa wskazuje korek ten sprawia, że ani jedna kropla soku nie wydostanie się bez naszej zgody. Został on na stałe wbudowany w wylot kranu wyciskarki i wyposażony w praktyczne zakładki „motylki” po bokach. Zamykany od góry, zapobiega zachlapaniu rąk, kiedy otwieramy go, aby nalać przygotowany sok. To ważne również w przypadku soków wieloowocowych, ponieważ zamknięcie misy, w której gromadzi się sok, umożliwia jego dokładne wymieszanie przed nalaniem do pojemnika. Do przygotowania takich soków, użycie korka jest konieczne.
WIELKOŚĆ OTWORU WSADOWEGO
To kolejny wielki atut tej wyciskarki. To chyba największy otwór wsadowy na całe owoce jaki spotkałam. Co więcej w połączeniu z konstrukcją wałka sprawia, że owoce rozdrabniane są bez żadnego problemu czy konieczności używania tampera.
Wyciskarka Kenwood PureJuice Pro JMP802SI została wyposażona w okrągły otwór do dużych owoców oraz tych drobnych a także otwór przystosowany do warzyw korzeniowych czy selera naciowego. Trzeba przyznać, że tej wielkości otwory wsadowe sprawiają, że przygotowanie soku jest znacznie ułatwione i bezproblemowe, ponieważ mieszczą się w nim całe owoce i warzywa. Rozmiar tuby niweluje potrzebę krojenia owoców i warzyw przed wyciskaniem, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu i zwiększa komfort użytkowania urządzenia. Podwójny wlot umożliwia jednoczesne dodawanie większych i mniejszych porcji a także wkładanie na przykład całych marchewek, co jest zdecydowanie wielkim ułatwieniem w trakcie codziennego szykowania soku dla siebie lub całej rodziny.
TRZY SITA DO SOKÓW I SORBETÓW W ZESTAWIE
Sita są kolejnym elementem niezwykle ważnym w wyciskarkach. To one decydują o klarowności soku, o jego konsystencji czy zawartości błonnika. W zestawie wyciskarki Kenwood PureJuice Pro JMP802SI znajdziecie sito do soków klarownych, sito do musów i smoothie oraz mincer, czyli sito do mrożonych deserów, sorbetów lub granit. Dzięki takiemu zestawowi wyciskarka wyposażona jest w pełen zakres możliwości, a ty możesz śmiało wybierać na co masz ochotę danego dnia.
ZBIORNIK NA SOK
Jeszcze wspomnieć muszę o pojemniku na sok. To do niego wyciskany jest sok podczas tłoczenia. Na podziałce widzicie 400 ml, ale cały ma około 500 ml. To klasyczna, standardowa wielkość, więc chciałam wam o tym wspomnieć. Oczywiście wytłoczony sok należy wypuścić do pojemnika, do którego mieści się 1,5 litra soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego.
RĄCZKA DO PRZENOSZENIA
Teraz coś nieoczywistego. To mąż zwrócił mi uwagę na rączkę do podnoszenia wyciskarki. Znajduje się ona na korpusie i rzeczywiście znacznie, ale to znacznie ułatwia przestawianie wyciskarki z miejsca na miejsce. Ponieważ waży ona przeszło 7 kilogramów to wygodne złapanie jej jest bardzo ważne. To jedyna z wyciskarek, którą do tej pory pokazywałam z takim konstrukcyjnym elementem. Z przodu urządzenia pod logo Kenwood, widać na zdjęciach drugie takie zagłębienie, można dzięki temu dwoma rękami łatwo ją przenosić.
BEZPIECZEŃSTWO i WYGODA UŻYTKOWANIA
O tym wspomnieć muszę raz jeszcze, bo już pisałam wyżej. Po pierwsze moc, siła i jakość soku. Co więcej, z łatwością poradzi sobie nawet z twardszymi składnikami. Po drugie ładna i dopracowana w każdym calu konstrukcja, widać, że wytrzyma długie lata! Po trzecie wyciskarka Kenwood została zaprojektowana tak, aby łatwo ją przechowywać, a pojemniki na sok i pulpę można włożyć jeden w drugi, dzięki czemu urządzenie zajmuje mniej miejsca na kuchennym blacie lub w szafce. Po czwarte, Wyciskarkę PureJuice JMP802 charakteryzuje nowoczesna konstrukcja, oparta na rozdzieleniu dwóch ważnych elementów – ślimaka i sita. To rozwiązanie gwarantuje nie tylko większą wydajność i trwałość urządzenia, ale niweluje też problem zapychania i znacznie ułatwia czyszczenie maszyny. Po piąte z takich praktycznych codziennych spraw, to nie można uruchomić wyciskarki, jeśli jakikolwiek element jest niepoprawnie zamontowany. Ważna też sprawa to fakt, że części wyciskarki zostały wykonane z materiałów wolnych od BPA, czyli bisfenolu A, dzięki czemu wszystkie jej elementy mogą bezpiecznie stykać się z produktami spożywczymi. Wielu moich czytelników od razu pyta czy wyciskarka jest BPA FREE a ta oczywiście jest! Po szóste wyciskarka PureJuice JMP802 została wyposażona w bieg wsteczny, eliminujący problem blokowania składników, a wytrzymały ślimak został wykonany z tworzywa odpornego na odkształcenia.
Muszę przyznać od razu, że wyciskarka wolnoobrotowa Kenwood PureJuice JMP802 jest też intuicyjna i prosta w obsłudze. Można przygotowywać soki dla całej rodziny w ulubionych smakach ze zdrowych lokalnych i sezonowych produktów. Posiada ona funkcję płukania, umożliwiająca nalanie wody do tuby, wypłukanie sit i wylanie jej do pojemnika. To rozwiązanie ułatwia utrzymanie czystości urządzenia. Wystarczy mniej niż szklanka wody, aby po zamknięciu korka niekapka wypłukać pozostałości owoców i warzyw. Dzięki czemu kolejny sok będzie miał inny smak i kolor niż poprzedni. A obrotowy koszyk czyszczący z gumowymi skrzydełkami, dodatkowo zapobiega zapychaniu sita. Ta innowacja skraca czas przygotowania soku z większej ilości owoców i warzyw, dbając o czystość sit a tym samym jakość pozyskiwanych soków.
MOJE PRZEPISY
No dobrze, to czas przejść do przepisów. Zastanawiałam się co powinnam wam pokazać. Soki klarowne są jednymi z najczęściej wybieranymi przez czytelników. Wiem o tym doskonale, bo pytania o zwartość miąższu mam niemal codziennie. Zdecydowałam się więc na sok jabłkowy z imbirem i natką pietruszki. Ponieważ wyciskarka PureJuice umożliwia także wyciskanie soków z orzechów, co stanowi idealne rozwiązanie dla osób z nietolerancją laktozy, można w niej samodzielnie przygotować mleko z migdałów, kokosa czy soi. Nie mogło zabraknąć mleka roślinnego. Lubię używać sformułowania mleko roślinne a skoro napisałam książkę „Roślinny nabiał” to wręcz czuję się w takim obowiązku.
Skoro już miałam mleko migdałowe to koniecznie chciałam pokazać Wam jakieś smoothie wykonane na sicie do musów. Nie uprzedzając efektu i tak napisać muszę, że wyszło wspaniale! Wyciskarka Kenwood JMP802SI posiada w zestawie funkcjonalną przystawkę do sorbetów tak zwany mincer. Łatwa w montażu i czyszczeniu, pozwala w zaledwie kilka chwil, przygotować pyszne i zdrowe desery na bazie mrożonych owoców i warzyw. Wystarczy włożyć do tuby ulubione składniki, na przykład dostępne przez cały rok w sprzedaży zamrożone truskawki, drylowane śliwki, wiśnie czy czereśnie lub na przykład porzeczki by cieszyć się smakiem domowego, naturalnego sorbetu bez żadnych dodatków. Aby przygotować deser na bazie śmietany, jogurtu lub mleka, można zamrozić je w foremce na kostki lodu i dodać do wybranych owoców lub warzyw w tubie. To najprostszy przepis na zaskakujący deser na naturalne lody domowe! Także z przyjemnością zaprezentuję Wam te przepisy, aby pokazać zakres możliwości poszczególnych sit znajdujących się na standardowym wyposażeniu wyciskarki :)
SOK JABŁKO-PIETRUSZKA
Zdecydowałam się na ten sok z kilku powodów. To właśnie w skórce jabłek i w pestkach znajduje się dużo pektyn odpowiadających za kremowość soku. W moim zestawieniu wyciskarek nawet taką rubryczkę zrobiłam, bo ten element soku uważam, za bardzo ważny i smakowo pożądany. Chciałam też od razu przetestować czy wyciskarka rzeczywiście radzi sobie z całymi owocami czy potrzebuje przysłowiowego wsparcia. Skoro jabłka to miałam do wyboru w opcji soku mieszanego marchew lub jakąś zieleninę. Zdecydowałam się na natkę pietruszki. Chciałam sprawdzić, jak wałek wyciskarki Kenwood radzi sobie z długimi, włóknistymi łodygami. Do tego coś dla zaostrzenia smaku, czyli po prostu kilka plasterków imbiru, jeśli chce się takiego rozgrzewającego przysłowiowego kopa na śniadanie.
- 4 jabłka
- 10 łodyg natki pietruszki
- 3 plastry korzenia imbiru
Jabłka umyłam i wyrwałam im ogonki. Wiem, wiem brzmi niepokojąco :) W wyciskarce zamontowałam sito do soków klarownych, czyli takie z małymi otworami. Włożyłam do wlotu po 1 jabłku, dodałam cały pęczek natki pietruszki i wrzucałam plasterki imbiru. Chwilę poczekałam i piękny zielony sok nalałam do szklanki. Muszę powiedzieć, że sok wyszedł rewelacyjny, kremowy, zielony. Natka pietruszki została wyciśnięta do końca nic a nic nie zostało owinięte na wałku. Bardzo dobrze a nawet rewelacyjnie poradziła sobie ta wyciskarka podczas tłoczenia soku jabłko-pietruszka.
MLEKO MIGDAŁOWE
Bez wchodzenia w retorykę nazewnictwa, mleko lub napój migdałowy jak wolisz, ja tam wolę mleko, a że mogę tak nazywać to na potrzeby testu taką nazwę przyjmuję. Jak już mogliście wcześniej przeczytać wyciskarka wolnoobrotowa Kenwood PureJuice JMP802 ma opcję przygotowywania mlek roślinnych. Najprostsze są zdecydowanie te orzechowe, ponieważ sojowe wymaga gotowania i schładzania. Mleko orzechowe przygotowuje się łatwo, szybko i przyjemnie. W przypadku blenderów wysokoobrotowych masę się miksuje i przecedza przez sito. Jeśli chcecie przygotować mleko migdałowe w wyciskarce, to trzeba migdały wcześniej namoczyć i obrać ze skórki. Następnie wkładać do otworu podlewając czystą wodą podczas wyciskania. To także prosty i wygodny sposób. Masę migdałową, która zostanie po tłoczeniu polecam przerobicie na serek po dodaniu jogurtu, soku z cytryny i przypraw lub wykorzystać można do wypiekania ulubionych ciastek i ciasteczek. Masę migdałową można też wysuszyć i zrobić z niej mąkę migdałową. Także nic a nic się nie marnuje!
- 200 g migdałów
- 400 ml wody
Migdały moczę przez minimum 3 godziny. Ja robię trochę inaczej, migdały wkładam do miski, zalewam wrzątkiem i zostawiam na 10 minut. Odcedzam na sicie i obieram je ze skórki. Wtedy dopiero zalewam czystą woda i zostawiam do namoczenia. Możecie też moczyć je przez całą noc w lodówce. Im dłużej tym lepiej, bo więcej smaku zostanie w mleku. Przed samym tłoczeniem migdały przecedzam przez sito. Przygotowuję sobie 400 ml wody mineralnej lub źródlanej. Montuję w wycierce Kenwood PureJuice JMP802 sito do soków, włączam, wkładam po kilka migdałów i polewam porcją wody. Na koniec całe mleko przelewam do pojemnika na sok. Próbuję, na tym etapie dosładzam, jeśli mam taką ochotę i dolewam jeszcze trochę wody, aby mleko było rzadsze.
SMOOTHIE Z BORÓWKAMI
Ja wiem, doskonale wiem, że każdy z was ma swoje ulubione smoothie. O gustach się nie dyskutuje, ale mogę śmiało pokazywać wam swoje nowe pomysły. Teoretycznie smoothie to dobrze zmiksowany lub rozdrobniony i schłodzony napój na bazie owoców i warzyw, o gęstej i kremowej konsystencji. Do przygotowania jego można używać wody, soku lub mleka albo napojów roślinnych. Ja zdecydowałam się na mleko migdałowe, dojrzałe banany i borówki amerykańskie. A właśnie, smoothie przygotowuje się na sicie do musów. Ma ono trochę większe otwory niż sito do soków klarownych. Można na nim przygotowywać właśnie smoothie, soki z miąższem, czyli tak zwane błonnikowe albo na przykład deserki dla dzieci, bo poradzą sobie bez problemu z roztarciem na mus bananów, nektarynek bez pestek, moreli czy brzoskwiń!
- 250 ml mleka migdałowego
- 2 banany
- ½ szklanki borówek amerykańskich
Banany obrałam ze skórek. Do otworu wyciskarki wkładam banany, wlewam mleko i dodaję także czyste borówki. Czekam chwilę aż powstanie kremowe smoothie. Nie wymaga to żadnego większego wysiłku czy umiejętności a jedynie chwilę cierpliwości. Przelewam smoothie do szklanek i podaję :)
SORBET Z CZARNYCH PORZECZEK
Pisałam wam, że w wyciskarce wolnoobrotowej Kenwood PureJuice JMP802 można dzięki mincerowi przygotować sorbety i mrożone desery. Miałam w zamrażarce jagody, czarną porzeczkę, truskawki i maliny. Zdecydowałam się na czarną porzeczkę z kilku powodów. Po pierwsze ma drobniutkie pestki i ciekawa byłam jak wyciskarka sobie poradzi. Porzeczka jest też kwaśna i bardzo wyrazista w smaku co przekładało się na smak sorbetu. Im mniej dodatków w przypadku dobrej jakości owoców tym lepiej! Po prostu można wydobyć ich naturalny smak. Jeśli chcecie przygotować sorbety mieszane czy jedno-smakowe trzeba użyć zamrożonych wcześniej owoców. Tu ważne jest, aby odczekać około 5 – 10 minut po wyjęciu ich z zamrażarki, przed przygotowywaniem domowego, naturalnego sorbetu. Po chwili można się zajadać, proste prawda?
- 2 szklanki mrożonych czarnych porzeczek bez szypułek
Porzeczki wyjęłam z zamrażalnika. Przesypałam do miski i pozwoliłam im lekko odtajać przez 5 minut. Gdyby były to truskawki, które są większe poczekałabym dłużej. W wyciskarce wolnoobrotowej Kenwood PureJuice JMP802 zamontowałam sito do przygotowywania mrożonych deserów. Włączyłam urządzenie i łyżką wsypywałam powoli owoce. Od razu sorbet układałam w wafelku. I tyle, wystarczy podać!
PODSUMOWANIE
Z wielką przyjemnością przeprowadziłam dla Was test wyciskarki wolnoobrotowej Kenwood PureJuice JMP802. To drugie urządzanie tej marki u mnie na blogu, ponieważ pokazywałam już robot Kenwood Chef Titanium XL. I tym bardziej byłam ciekawa jak wypadnie wyciskarka wolnoobrotowa. Zawsze do wszelkich takich testów podchodzę z wielką ekscytacją, aby sprawdzić czy są dobrze zaprojektowane. I muszę wam napisać z pełnym przekonaniem, że wyciskarki wolnoobrotowa do skoków Kenwood PureJuice JMP802 spełniła moje oczekiwania i to nawet znacznie lepiej niż się spodziewałam. Świetna konstrukcja, rewelacyjne wykonanie, duża moc wałka. Szeroki wlot pozwala na wkładanie całych jabłek czy gruszek bez konieczności krojenia i popychania. To duży plus! Trzy sita w zestawie sprawiają, że można przygotowywać soki klarowne, mleka roślinne, musy, smoothie oraz mrożone desery i sorbety. Pełen zakres możliwości wyciskarki. Do tego łatwość czyszczenia, wydajność i jakość soków sprawiają, że aż chce się zwiększyć ilość spożywanych na surowo owoców i warzyw w codziennej diecie. Wyciskarka wolnoobrotowej Kenwood PureJuice JMP802 przystosowana jest do wyciskania soków z owoców, warzyw, ziół, namoczonych orzechów, ale także ze wszelkiej zieleniny. Poradzi sobie z pietruszką, koperkiem, jarmużem, z trawą pszenną, rukolą czy bazylią. Uzyskacie w niej klarowne, pektynowe soki o cudownym kolorze, rewelacyjnym smaku i aromacie. Ilość obrotów wałka, czyli 48 na minutę, przekłada się na delikatne wyciskanie odżywczych soków i musów. Do tego tak wolne obroty pozwalają uzyskać naturalny sok z ulubionych owoców i warzyw bez nagrzewania czy natleniania. Konstrukcja wyciskarki Kenwood PureJuice jest bezpieczna a wszystkie elementy są wolne od BPA. Do tego jest łatwa do przenoszenia (ma uchwyty) i przechowywania. Dzięki wyciskarce świeże, pełne smaku soki z owoców i warzyw oraz naturalne bazy do orzeźwiających drinków czy koktajli na stałe zagoszczą w twojej kuchni. Warto postawić na zdrowie i zwiększyć udział nieprzetworzonych warzyw i owoców w codziennej diecie!
Po więcej informacji o tym modelu wyciskarki zapraszam na stronę producenta link: https://www.kenwoodworld.com/pl-pl/produkty/czajniki-tostery-sokowirowki-wyciskarki-kenwood/wyciskarki-woloobrotowe-i-sokowirowki/wyciskarka-wolnoobrotowa-purejuice-pro-jmp802si
Mam nadzieję, że test wyciskarki jest przydatny i rozwiąże Wasze wątpliwości. W przypadku pytań, śmiało piszcie w komentarzu, a postaram się odpowiedzieć wyczerpująco na wszytskie pytania :)
Pozdrawiam Olga Smile
Anonim napisał
Fajny :D
Richana napisał
Zrobiłam dotychczas sok ogórkowy i jabłkowy, oba wspaniałe. Dziekuję za polecenie, to jeden z najlepszych moich zakupów ostatnich miesięcy.
Damian napisał
Kupiłem zonie na prezent, mam nadzieję, że będzie zadowolona :D
Karola napisał
fajna jest
lottka napisał
Hello, uwielbiam twoje przepisy i testy, mam wyciskarkę ale czy blender Kenwooda jest równie dobry?
Izabella napisał
To mnie przekonałaś – będzie na blacie w kuchni stał Kenwood :D
Mania napisał
Zamówiona czekam aż przyjcie :)
Gosia napisał
Olga zachęcona twoimi opiniami nabyłam wyciskarkę. Sok z renet wyszedł pyszny ale zapycha mi się wylot pulpy. Co robię źle, że tak się dzieje. Jest to moja pierwsza wyciskarka i pewnie popełniam jakiś błąd jako użytkownik. Reneta, którą mam ma grubą skórę a do wyciskarki wrzucałam ćwiartki jabłek ze skórą bez środków.
Olga Smile napisał
Gosia – reneta jest miękka, ma mało soku i jest taka suchawa jakby to powiedzieć miąższowa. W wyciskarkach jakość soku zależy też od gatunku jabłek. Polecam ligole, kortlandy, zielone jabłka czyli generalnie jabłka twarde – z nich będzie jeszcze lepszy sok :D
Olga Smile napisał
lottka – niestety nie wiem, ponieważ nie mam :(