ZAKWAS NA ŻUR i ŻUREK
Dzisiaj przygotowałam zakwas na żur, żurek i barszcz biały. U nas w domu zakwas na żur i żurek jest w wersji bezglutenowej, ponieważ glutenu nie wolno. Kiedyś zakwas na żurek przygotowywało się głównie z mąki żytniej pełnoziarnistej o symbolu 2000 lub pszennej o symbolu 1850. Często pytacie mnie, który zakwas na żur, żurek i biały barszcz jest najlepszy. Powiem tak, przygotowałam specjalnie 6 zakwasów, żebyście mogli porównać ich kolor. Najkwaśniejszy jest oczywiście zakwas żytni, taki klasyczny i tradycyjny bym powiedziała. Pozostałych 5 zakwasów na żurek zrobiłam w wersji bezglutenowej. Podobną kwaśność do żytniego osiąga zakwas ba bazie mąki teff, widać też, że jest równie ciemny. Także kwaśny jest zakwas z mąki gryczanej. Znacznie delikatniejsze są zakwasy z sorgo i najłagodniejszy z białego ryżu. Można także mieszać mąki, przecież nie ma obowiązku używania tylko jednego gatunku! A Ty, gdy przygotowujesz zakwas na żur, żurek i barszcz biały to jakiej mąki używasz?
ZAKWAS NA ŻUR i ŻUREK
ZAKWAS NA ŻUR i ŻUREK – składniki:
- 2/3 szklanki mąki: żytniej, pszennej, teff, owsianej, sorgo, gryczanej, ryżowej pełnoziarnistej lub białej
- 3 ząbki czosnku
- 5-8 listków laurowych
- 15 kulek ziela angielskiego
- 1 łyżka zakwasu na chleb lub soku z kiszonej kapusty lub ogórków (nie ma konieczności ale znacznie przyspiesza to proces kieszenią)
- woda do objętości słoika
ZAKWAS NA ŻUR i ŻUREK – przepis:
- Kochani tu nie ma żadnej większej filozofii.
- Do słoika wsypuję mąkę, u mnie to średnio 1/4 lub 1/5 słoika, tak na oko. Tu nic nie da się zepsuć! Dodaję obrane i pokrojone w plastry ząbki czosnku, listki, ziele, sok z kapusty (gdy mam) i dopełniam wodą. Mieszam. Słoik przykrywam gazą, żeby muszki owocówki się nie kąpały ;)
- Słoik z zakwasem trzymam na blacie w kuchni, raz dziennie mieszam czystą łyżką.
- U mnie zakwas na żur, żurek i barszcz biały jest gotowy po 3-6 dniach zależnie od temperatury i tego, czy zaszczepiłam mąkę sokiem z kapusty. Gdy jest gotowy a oceniam to na smak :) dobierz kwaśność pod siebie, słoik zakręcam szczelnie i wstawiam do lodówki!
- Taki zakwas na żur, żurek i barszcz biały postoi w lodówce nawet 6 miesięcy i jest gotowy do używania w każdej chwili.
Anonim napisał
Tak
Anonim napisał
a jak długo będzie stał? bo też noszę się z takim zamiarem
Anonim napisał
No do Wielkanocny. Znaczy będę sprawdzać na bieżąco, a że nie mam swoich ogórków ani kapusty kiszonej może to potrwać i 6 dni wg tego co pisze Olga Smile. Potem zamknę w szczelnym słoiku i do lodówki. Będę wieźć do PL bo muszę mieć bezglutenowy dla siebie.
Anonim napisał
Po czym poznać, że zakwas jest już gotowy? Pierwsze święta wielkanocne na nowym mieszkaniu to mój debiut i z tej okazji, chciałabym zaserwować samorobiony barszcz biały w chlebku (żeby nie było wtopy lepiej podpytać Specjalistki ). Pozdrawiam serdecznie
Anonim napisał
To mój debiut z zakwasem żytnim mam nadzieję, że wyjdzie i będzie smakował proszę mi tylko powiedzieć czy woda ma być przegotowana czy prosto z kranu?
Anonim napisał
U nas z mąki żytniej chlebowej, też z czosnkiem, zielem i l. laurowymi. Zakwas „zakwaszam” zakwasem chlebowym żytnim (moim) z tej samej mąki. Właśnie ostawiłam 4 słoiki ;)
Anonim napisał
Jaki wychodzi gryczany? Do tej pory robiłam żytni, jak u Babci :) ale kusi mnie gryka
Anonim napisał
Ja robię bez dodatkow żytni zakwas. Dopiero jak ukiśnie, dodaję czosnek. Zawsze jest ok.
Anonim napisał
A czy mozna dodac lyzke soku z ogorkow jesli nie mam z kapusty?
Anonim napisał
Agata, próbujemy robić?