Zapiekanka z kaszą gryczaną
W moim domu zapiekanka z kaszą gryczaną nosi również nazwę piróg biłgorajski. Robiłam ją kilka razy. Znajomi mówią, że zapiekanka z kaszą gryczaną przypomina im kuchnie Podlasia, wakacje u babci na wsi i włóczęgi za czasów studenckich. Nie mam takich doświadczeń, natomiast wiem, że najbardziej znanymi tradycyjnymi produktami z ze wspomnianego Biłgoraja jest właśnie owy „piróg biłgorajski”. To właśnie zapiekanka z kaszą gryczaną, sera białego i ziemniaków. Podawana na ciepło i zimno, może być elementem obiadu, kolacji lub pudełka do pracy. Pasuje do niej sos grzybowy, chrzanowy lub musztardowy. Czasami na wierzchu lądowała u mnie warstwa ciasta, jak na zdjęciu. Innym razem, nie, po prostu wkładałam nadzienie do nasmarowanej blaszki i zapiekanka z kaszą gryczana była gotowa zaraz po upieczeniu! Byłam na Festiwalu Smaku w Poznaniu. Staram się co jakiś czas na niego przyjechać, bo to dla mnie ciekawe wydarzenie. Nie byłam w zeszłym roku, za to w poprzednich byłam, jak najbardziej. Wniosek po tym roku – mniej stoisk, kilka tych samych, które były dwa lata temu. Masa mięsa, serów, piw, nalewek i win. Wędliny bez lodówek, chodzące po nich niebieskie muszki i tak nie odstraszały kupujących. Odkrycie tego roku – chałwa z chili. O tak! To mój smak, pikantna, zawartość sezamu 90% pali i zagłusza słodkość :) Lubisz takie imprezy jak Festiwal Smaku? Jakieś polecenia, gdzie warto pojechać, co zobaczyć i czym się zainteresować w przyszłości? Czas na przepis. Na co masz dzisiaj ochotę na: PASZTET Z FASOLI czy może jakieś GOŁĄBKI, albo ZAPIEKANKĘ Z KASZĄ GRYCZANĄ, a może bezglutenowe DROŻDŻOWE z jabłkami i kruszonką?
Zapiekanka z kaszą gryczaną
Zapiekanka z kaszą gryczaną – składniki:
- Ciasto:
- 3 szklanki mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej do ciasta
- 200 g masła lub margaryny bezmlecznej
- 20 g drożdży
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia (uwaga, bezglutenowy wybierają proszek bez glutenu)
- 1 łyżeczka soli
- 3 łyżki śmietany zwierzęcej lub roślinnej
- Nadzienie:
- 600 g ziemniaków
- 400 g kaszy gryczanej (suchej)
- 300 g sera białego półtłustego lub tłustego może być zamiennie tofu
- 250 g śmietany tłustej zwierzęcej lub roślinnej
- 5 jajek
- 150 g masła, margaryny lub słoniny stopionej ze skwarkami, smalcu
- 2 łyżki suszonej mięty
- sól
- pieprz do smaku
- opcjonalnie można dodać 500 g mielonego mięsa wołowego, drobiowego lub 500 g usmażonych i zmielonych pieczarek
Zapiekanka z kaszą gryczaną – przepis:
- W misce lub malakserze szybko wyrobić półkruche ciasto z mąki, zimnego masła, drożdży, proszku do pieczenia oraz soli. Ciasto podzielić na 2 części. Jedną z nich rozwałkować na wysypanej mąką stolnicy na cienki placek i wyłożyć ciastem formę do pieczenia.
- Kaszę gryczaną ugotować na półmiękko.
- Obrać i ugotować ziemniaki, odlać wodę i ugnieść tłuszczykiem. Do garnka dodać kaszę gryczaną, jajka, śmietanę, roztopiony tłuszcz, ser biały, miętę, sól oraz pieprz i wspomniane wcześniej mięso lub pieczarki, jeśli macie na takie połączenie ochotę. Wymieszać dokładnie.
- Masę wyłożyć na ciasto. Z drugiej części ciasta uformować placek i przykryć nim piroga lub pokroić go w paseczki i udekorować według uznania.
- Blaszkę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec około 2 godzin.
- Podawać z kefirem, maślanką lub jogurtem.
Kamila napisał
Zapiekanke z kasza gryczana!
Olga Smile napisał
To polecam z pieczarkami. Ja często z pieczarkami i tofu robię :)
Karolina Gasińska-Czepukojć napisał
Woman At Work super!!
Ania Spirydoniuk napisał
A może wszystko?
Anna Wisniewski napisał
Czy można prosič o przepis. :)
Ewa napisał
Robiłam dokładnie według przepisu i dawno się tak nie umordowałam z ciastem… Bardzo się kruszyło i nie sposób było go rozwałkować, musiałam sztukować. Wierzch wygląda średnio, ale mam nadzieję, że w smaku dopisze. Z czego to mogło wynikać? Czy ktoś miał podobne doświadczenia?
Justyna napisał
Zrobiłam to, tylko pomyślałam sobie, co ta Olga wie – trzeba więcej mięty. Nigdy nie było mi tak smutno z powodu tylu zmarnowanych składników. Dodatkowo, teraz, gdy poczuje miętę, natychmiast dostaję mdłości. Morał z tego taki – trzymaj się przepisu. Pozdro :)
Olga Smile napisał
Justyna – och jej, nie dobrze się stało. Z mięto jest tak, że mała ilość pomaga, duża straszliwie szkodzi. Ja generalnie najbardziej lubię miętę w gumach do żucia, pastach i herbacie :D Może dlatego jestem z nią taka ostrożna.
Ali napisał
Witam,
jaki wymiar blaszki użyła Pani do przepisu?:)
Katarzyna napisał
Witam. Czy mięta moze być świeża?
Pozdrawiam