Zdrowe naleśniki
Jak szaleć, to szaleć, dzisiaj przepis na zdrowe naleśniki. Ja doskonale wiem, że słowo zdrowe dla każdego coś innego znaczy ale zdrowe naleśniki są wyjątkowe pod każdym względem. Po pierwsze przygotowałam je z quinoa czyli komosy ryżowej. Moje zdrowe naleśniki są ekologiczne, bezglutenowe, nie zawierają skrobi, kazeiny i jajek. Co ważne, są elastyczne, delikatnie orzechowe i pyszne. U nas zdrowe naleśniki zostały zjedzone z jogurtem kokosowym i zmiksowanym mango. W przypadku naleśników bezglutenowych zawsze jest pewien problem z konsystencja. Nie są one aż tak elastyczne jak pszenne, jednak moje zdrowe naleśniki dają się zwijać, rolować i składać. No pychota! A Twoje ULUBIONE NALEŚNIKI są z ….
Zdrowe naleśniki przepis
Zdrowe naleśniki – składniki:
- 3 szklanki quinoa czyli komosy ryżowej, kolor obojętny u mnie biała
- 3 łyżki siemienia lnianego
- 3 szklanki mleka roślinnego lub zwierzęcego (u mnie mleko migdałowe)
- 1,5-2 litry wody
- szczypta soli
- 60-80 ml oleju
Zdrowe naleśniki – przygotowanie:
- Kasze płucze na sicie, zalewam w garnku woda i zostawiam najlepiej na 12 godzin, żeby napęczniała.
- Odcedzam na cisie, płuczę pod kranem. Przekładam do blendera, Dolewam mleko lub jeśli chcę wersje mega wytrawną, wtedy zamieniam na wodę, olej, dodaję sól i miksuję na gładka masę.
- Przelewam do miski.
- Siemię mielę w młynku do kawy, zalewam 1/2-2/3 szklanki wrzącej wody. Mieszam i zostawiam aż zrobi się glutek.
- Łączę ciasto na naleśniki z siemieniem. Mieszam i odstawiam na 30 minut.
- Rozgrzewam patelnię (u mnie teflonowa) z 1 łyżką oleju, smażę pierwszego naleśnika. Do następnych nie trzeba już natłuszczać patelni. Smażę tak, jak Smaży się naleśniki. Najpierw z jednej strony, gdy brzegi się zarumienią, przekładam na drugą. Te naleśniki trzeba smażyć z obu! Układam na talerzu jeden na drugim.
- Podaję z dowolnymi dodatkami.
NALEŚNIKI przepisy:
Jak zrobić naleśniki i jak przygotować idealne ciasto naleśnikowe, to częste pytania, które pojawiają się w mojej korespondencji z czytelnikami.
Naleśniki bezglutenowe to moje ulubione naleśniki, które często przygotowuję dla swojej rodziny. Ciasto naleśnikowe powstaje z mieszanki mąk własnych a nie gotowego miksu.
Naleśniki czekoladowe uwielbiane przez dzieci i dorosłych. Smakują wyśmienicie na słodko i z wytrawną czekoladą!
Naleśniki to klasyczny przepis na domowe naleśniki takie, jakie przygotowywała moja babcia i mama.
Naleśniki z serem na słodko, to klasyczne danie kuchni polskiej. Często pojawia się na stołach i cieszy swoim smakiem dorosłych i dzieci.
Naleśniki z sokiem to ciekawa propozycja smakowa, dla osób, które potrzebują odmiany od klasycznych naleśników lub naleśników czekoladowych.
Naleśniki amerykańskie Pancakes
Naleśniki amerykańskie Pancakes to puchate naleśniki, najczęściej podawane z masłem i syropem klonowym. Kaloryczne i smaczne. Pocieszające to danie ;)
Naleśniki gryczane to moje ulubione naleśniki bezglutenowe, które przygotowuję bez jajek, mleka krowiego, skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej. Są elastyczne, miękkie, lekko orzechowe w smaku. Pyszne!
Naleśniki ze szpinakiem. To ciekawe, smaczne i zdrowe naleśniki. Dzieci mówią na nie zielone naleśniki, co w pełni odpowiada ich oszałamianej barwie. Jak każde naleśniki, te również można podawać na słodko i słono.
Naleśniki z ciecierzycy bezglutenowe, bez jajek, bez białek mleka. Do tego fantastycznie elastyczne, nadają się świetnie do krokietów, zapiekania i faszerowania! Na słodko i wytrawnie!
Zdrowe naleśniki bezglutenowe przygotowałam dla wszystkich! Moje zdrowe naleśniki są ekologiczne, bezglutenowe, nie zawierają skrobi, kazeiny i jajek. Co ważne, są elastyczne, delikatnie orzechowe i pyszne.
Zapraszam dzisiaj na naleśniki ruskie. No tak, z wielką przyjemnością muszę przyznać, że naleśniki ruskie, czyli naleśniki z nadzieniem z ziemniaków, sera lub tofu, więc takim jak do pierogów ruskich, zrobiły furorę wśród moich domowników.
Każdy ma swój ulubiony przepis na ciasto na naleśniki. Lekkie, delikatne i aksamitne. Z jajkiem lub bez jajka, z mlekiem zwierzęcym, roślinnym, sokiem lub wodą. Pszenne, gryczane lub bezglutenowe. Możliwości jest wiele!
Zapraszam również na naleśniki bez jajek, to dobry i sprawdzony przepis na ciasto naleśnikowe, takie, jakie pokochają wasze dzieci, mężowie, żony i przyjaciele. lekkie, delikatne i pyszne!
Zapraszam na naleśniki bez mleka, które są wspaniałą alternatywa dla wszytskich osób, które jeść nabiału nie mogą lub zwyczajnie nie chcą. Można śmiało przygotować je na soku, wodzie, wodzie gazowanej i dowolnym mleku roślinnym!
Naleśniki wegańskie to naleśniki bez mleka i jajek, dodatkowo można przygotować je w wersji bezglutenowej. Pyszne są delikatne i z dziurkami, jak koronka :)
Naleśniki z warzywami, ciepłe, delikatnie chrupiące z wypływającym wspaniałym farszem. Muszę przyznać, że jest to jedno ze smaczniejszych nadzień jakie miała okazję jeść.
Naleśniki ze szpinakiem i serem białym, twarogiem, fetą lub tofu są dla mnie wspaniałym daniem na śniadanie, obiad i kolacje. Dzieciaki zawsze zjadają co najmniej po 5 takich naleśników. Ja tam się wcale nie dziwię. Pyszne są i już!
Naleśniki z ryżu są odpowiedzią na prośby moich czytelników, którzy nie mogą jeśc glutenu, jajek, skrobi ziemniaczanej i mleka. To najprostszy z możliwych przepis na domowe naleśniki!
Naleśniki z czekolada można przygotować w wersji bezglutenowej, bez jajek, bez mleka lub zupełnej klasycznej, kiedy ciasto na naleśniki powstaje z maki pszennej, jajek i pełnotłustego mleka czyli tak jak robiły to nasze mamy i babcie. W tym przepisie najważniejszy jest krem czkoladowy przygotowany dosłownie w kilka chwil z powideł śliwkowych, gorzkiego kakao i syropu klonowego! A zdrowy naleśniki z czekoladą to nie codzienność!
Zapraszam na pyszne naleśniki z jabłkami prażonymi lub gotowanymi, mogą być też duszone Ja przygotowuję je bez tłuszczu ot tak, zwyczajnie jak w przepisie. Polecam takie naleśniki są pyszne!
Zapraszam na przepis na naleśniki jaglane przygotowane z kaszy jaglanej, ponieważ są znacznie smaczniejsze niż te, przygotowane z mąki. No taka prawda, nie ma co czarować naleśniki jaglane tylko z kaszy jaglanej!
Agnieszka Szumańska napisał
To prędzej alternatywa dla osób, które nie tolerują glutenu bądź są weganami. W takim przypadku mogą one przyrządzić te naleśniki i być pewne, że wciąż jedzą zdrowo ;)
Liliana Trzpil napisał
ona nie ma skrobi?!
Liliana Trzpil napisał
ta komosa?
Sylwia Solarz napisał
mleko migdalowe do naleśników to strzał w 10! :D
Olga Smile napisał
Anna mi wyszło około 25 średniej wielkości naleśników
Olga Smile napisał
Maja – poprawie w opisie, zaraz zerknę. Można naleśniki zrobić z mlekiem ale można tez z wodą
Olga Smile napisał
Milena Grynis – tak dokładnie zmięknie. Zobacz też przepis na naleśniki z moczonej kaszy gryczanej, podobna zasada, smak inny :) https://www.olgasmile.com/nalesniki-gryczane.html
Olga Smile napisał
Magda Skawska – wylewa, ta woda będzie lekko gorzkowa. Gdy odlejesz wodę, na sicie zostaje namoczona komosa, przekładam ją do blendera i dolewam mleko lub wodę, jeśli chcę bardziej wytrawne naleśniki.
Olga Smile napisał
Ewelina Piesio – komosa tania nie jest. Ja swojego czasu kupiłam jaj zapas i teraz wprowadzam coraz częściej do diety. Nie kupuję jej w sklepach stacjonarnych, zawsze w internetowych, cena zupełnie inna.
Olga Smile napisał
Olga Nieku – również pozdrawiam imienniczkę również z zapasem komosy :) :) – też sobie zrobiłam swojego czasu i zużywam teraz bo termin przydatności się zbliża :)