Zupa czosnkowa
Są smaki, które się pamięta. Zupa czosnkowa czyli krem z czosnku jest jednym z nich. Moja zupa czosnkowa powstaje w domu zazwyczaj wtedy, gdy zostanie mi rosół z dnia poprzedniego. Serio, nie tylko pomidorowa ;) Jeśli lubicie czosnek, aromatyczne zupy, delikatne ale również z charakterem, to zupa czosnkowa przypadnie wam do gustu, że hej! Co ważne, za każdym razem zupa czosnkowa ma troszkę inny smak, za sprawa rosołu, to raz. Dwa, ważny jest gatunek czosnku, tu nie ma wyjścia trzeba próbować. Czasami wystarczy kilka ząbków innym razem potrzebna jest główka. Mało kto orientuje się, że w istnieje ponad 700 gatunków czosnku. W sprzedaży jest kilkadziesiąt, różnią się one smakiem i mocą zależnie od gatunku, pory roku i sposobu przechowywania. Jedne są delikatne i aromatyczne inne palą jak diabli i nie ma przebacz. Tak że zupa czosnkowa jest pyszna, ale trzeba uważać z czosnkiem.
Jaką zupę lubisz? Jakie dania wspominasz z domu rodzinnego? Ostatnio nachodzą mnie wspomnienia, zupa czosnkowa, cytrynowa, właśnie pokazywany wcześniej krupnik. To smaki mojego dzieciństwa! Dzieciństwa w latach 80′ i 90′. Ponieważ zawsze lubiłam kartofle, to uwielbiam zupy z tłuczonymi ziemniakami, generalnie ziemniaki muszą być i już! Może dlatego tak właśnie ciepło wspomina zupę z czosnkiem. A Ty, lubisz zupy z tłuczonymi kartoflami?
Przepis na Zupa czosnkowa
Składniki na danie: Zupa czosnkowa
- 8-15 ząbków czosnku (jak pisałam zależnie od wielkości, gatunku i ostrości)
- około 2 litrów bulionu warzywnego lub rosołu z dnia poprzedniego, może być z tego samego
- 1,5 kg ziemniaków
- 2 cebule
- około 200 ml śmietany zwierzęcej lub roślinnej, u mnie śmietana orzechowa
- 4 łyżek masła lub oliwy może być również masło ekologiczne bezmleczne
- sól i czarny pieprz do smaku może być również utarta gałka jeśli lubicie
- szczypiorem do smaku
- kilka łyżek mleka roślinnego lub zwierzęcego do ziemniaków
Przygotowanie dana: Zupa czosnkowa
- Czosnek obieram, smażę na klarowanym maśle. Muszą zmięknąć ale nie mogą być brązowe. Czosnek odławiam i wrzucam do garnka.
- Cebule kroję w kostkę, solę, podsmażam na maśle lub oleju, dodaję do czosnku.
- Zalewam bulionem, dodaję 500 g ziemniaków pokrojonych w kostkę i gotuję około 30 minut.
- Pozostałe ziemniaki obieram, gotuję, przepuszczam przez praskę i mieszam z kilkoma łyżkami mleka zwierzęcego lub roślinnego.
- Całości miksuję blenderem, na koniec dolewam śmietanę.
- Na talerzu układam kilka łyżek ziemniaków i zalewam zupą, na koniec posypuję pieprzem i szczypiorkiem!
Jola Darek Posiadała napisał
Nigdy nie zapomnę pierogów ruskich mojej Babci a bigos i placki ziemniaczane Dziadzia do dziś pałaszuję ❤
Agnieszka Szymanowska napisał
Wzruszyłaś mnie bardzo tym pytaniem, bo jak pomyślę, o tym, co specjalnie z myślą o mnie kiedyś gotowała moja babcia (której juz ze na nie ma), to aż mi serducho bije szybciej i łezka się w oku kręci.
Tęsknię za „kapustką” z białej kapusty, tak jakby na słodko z odrobiną octu, prosto z wody, duszona na smalcu z dodatkiem cukru – niebo w gębie. Nikt inny nie potrafił jej tak doskonale zrobić, a przecież to tak prosty przepis!
Uwielbiałam jej ciastka francuskie – francuskie były tylko nazwy, bo miały może ze trzy maks cztery warstwy, ale były przenajsmaczniejsze na świecie! babcia robiła je w takich ilościach, że pół wojska można by nimi wykarmić hehe
Jej zrazy z wołowe z boczkiem i korniszonem, pieczone długo na niskim ogniu, tak aby były kruchutkie i rozpadały się w ustach ach!!!!!
Jej pierogi z grzybami na święta i zupa rybna na Wigilię zamiast barszczu!!!!! Zupa rybna z kluseczkami własnej roboty to było „coś” ach!
Bozena Kaniecka napisał
Utrzyj kartofle daje make I jajko i dobrze to . wyrob lyzka tylko nie za twarde. Zagotuj wode ze sola I kladz mala lyzka na gotowe na I. Troche po gotuje iodcedz I zrob zasmaszke smaczny go w lipcu ci zrobie moze wczesniej
Olamanola Pluscocacola napisał
Babcine kopytka:-)
Bozena Kaniecka napisał
Bardzo bym chciala kluski makowe ktore mama robi na boze narodzenie I ciasto drozdzowe
Katarzyna Płonka Cwynar napisał
Szare kluski z bigosem.
Lidia Wojtkowska napisał
Bliny ziemniaczane z sosem pieczarkowym
Kinga Maksymowicz napisał
Zupa kminkowa z lanym ciastem…
Aga Juźwik napisał
Ja wspominam ciasto które robiła moja babcia. Pleśniak. A jeśli chodzi o mamę to chyba placki ziemniaczane z cukrem
Paulina Kowalska napisał
Omlet biszkoptowy i ciastka kruche z jabłkami, placek z pianką, również pierogi i paszteciki