CEVAPI KOTLECIKI Z MIĘSA MIELONEGO Z AJVAREM PODRAVKA
Jeśli nie znacie, to cevapi, czyli kotleciki z mięsa mielonego z Ajvarem podane na tortilli lub w pitach będą dla Was miłym zaskoczeniem smakowym i wizualnym. Może powinnam zacząć od krótkiej teorii. Cevapi, Ćevapčići to proste danie pochodzące z krajów bałkańskich. Spotkacie je w Bośni, gdzie jest tradycyjną potrawą uwielbianą przez mieszkańców i turystów. W Chorwacji także nie ma problemów z jej dostaniem. W Albanii znajdziecie je pod nazwą qofte, w Rumunii za to jako mititei lub mici. Można by tak wymieniać dość długo. Zasada jest jedna i ciągle tak sama. Cevapi to mini kotleciki lub może bardziej powinnam powiedzieć kiełbaski przygotowane z mięsa mielonego, z przyprawami, ziołami i przyrządzone na grillu. Zależnie od regionu podawane są z różnymi warzywami, sosami i dodatkami.
Właściwie każda gospodyni, która robi to danie, ma swój najlepszy przepis na cevapi. Mam wrażenie, że podobnie tak jak u nas dzieje się z kotletami mielonymi. Po pierwsze cevapi może być z wołowiny, baraniny, wieprzowiny, cielęciny, rzadziej z drobiu. Najczyściej spotkacie wersje mieszane. W regionach gdzie przeważa wiara muzułmańska danie jest bez wieprzowiny, za to z baraniną i wołowiną. W chrześcijańskich z wieprzowiną, wołowiną i baraniną. Jedni dodają do nich cebulę, inni tylko zioła. Czasami mięso powinno leżakować dobę, innym razem smaży się je od razu. Jednak za każdym razem na grillu :) Oczywiście najlepiej drzewnym. Jednak teraz przygotowałam wersje całoroczną, czyli usmażyłam cevapi na patelni grillowej. Sprawdzi się oczywiście także grill elektryczny lub gazowy. Wykorzystacie taki, jaki macie!
Ten przepis dostałam od mojej koleżanki o imieniu Ana, Chorwatki mieszkającej od wielu lat w Polsce. U niej w domu smaży się cevapi dokładnie w taki sposób i z takich składników, jak pokazałam w przepisie. Mówiła, że gdy tylko może, dodaje jeszcze do kiełbasek baraninę, ale ponieważ jest droga i trudna do kupienia, to opiera się na przepisie domowym z wołowiny i wieprzowiny. Starałam się, żeby wyszło możliwie najbardziej zgodnie z jej wytycznymi i radami. I wyszło ekstra! Wielkość kiełbasek zależy tylko od waszej fantazji. Jednak pamiętajcie, że ich grubość wpływa na czas pieczenia na grillu. Cieńsze, są znacznie wygodniejsze do przyrządzenia, poręczniejsze i jest więcej możliwości podania.
Ana zawsze podaje cevapi z Ajvarem i ja też tak zrobiłam. Nie piekłam sama warzyw potrzebnych do przygotowania pasty Ajvar, tylko użyłam gotowego, zamkniętego w słoiku Ajvaru Ostrego marki Podravka. Myślę, że wszyscy znacie ajvar, ale napiszę, że Ajvar Ostry Podravka to pasta warzywna, która stanowi doskonały dodatek do dań. Swój aromat i kolor zawdzięcza połączeniu najwyższej jakości papryk i bakłażanów dojrzałych w słońcu południowej Europy oraz starannie dobranej mieszance przypraw. Przygotowany w oparciu o oryginalną chorwacką recepturę, nie zawiera konserwantów, aromatów i sztucznych dodatków. Stworzony został dla tych, którzy preferują pikantne smaki. Ajvar Podravka Ostry można stosować jako dodatek do pieczonych mięs, kiełbas i potraw z grilla. Doskonale nadaje się także jako dodatek do sosów, gulaszów, do makaronów, sera, do kanapek, tostów, pizzy i zapiekanek.
Co mnie zaskoczyło w kiełbaskach cevapi? To fakt, że w recepturze jest dodanie sody do mięsa. Dwa razy o to pytałam, czy na pewno. Wiem, sama dodaję sodę do ciast, do moczenia i gotowania roślin strączkowych, ale do mięsa dosypałam pierwszy raz. Od razu napiszę, że nie było czuć w smaku sody nic a nic a tego bałam się najbardziej. Zadaniem sody w tym przepisie jest sprawienie, aby mięso było soczyste, pulchne i miękkie. Sprawdziło się w 100%. Przygotowałam całkiem dużą porcję, rodzice zjedli z wielkim apetytem. Resztę usmażonych kotlecików sobie zamrozili i będą wyjmować do podgrzania. To też dobry sposób, aby zaoszczędzić sobie codziennej pracy w kuchni.
Z przyjemnością przechodzę do przepisu. U mnie cevapi, czyli kotleciki z mięsa mielonego z Ajvarem podane zostały na tortilli, grubo posmarowanej Ajvarem Ostrym Podravka, niedużą ilością twarogu, ogórkami cienko pokrojonymi, plastrami cebuli, marynowaną ostrą papryką, cebulką dymką i natką pietruszki. Wyszło zdecydowanie świetnie! Zobaczcie jak kolorowo i apetycznie wyglądaja moje cevapi.
CEVAPI Z AJVAREM
CEVAPI Z AJVAREM – składniki:
- 1600 g wołowiny
- 800 g wieprzowiny
- 2-3 duże cebule
- 6 ząbków czosnku
- 4 łyżeczki sody
- 4 łyżeczki soli
- 5 łyżeczek wędzonej papryki
- 1 łyżeczka mielonego pieprzu czarnego lub kolorowego
- 250-350 ml wody do nadania odpowiedniej konsystencji
Do podania:
- 6 pit lub tortilli
- 200 g białego sera kremowego
- 1 duży słoik Ajvaru Ostrego Podravka
- 2 cebule
- 2 ogórki świeże
- 1 pęczek dymki
- 1 pęczek natki pietruszki
CEVAPI Z AJVAREM – przygotowanie przepisu:
- Mięso mielę w maszynce do mielenia o drobnym sitku.
- Cebule obieram, kroję w drobną kostkę razem z czosnkiem.
- Do miski wkładam oba rodzaje mięsa, dodaje wszytskie przyprawy, sodę, siekaną cebulę i na początek 125 ml wody. W misce mieszam mięso i dokładnie wyrabiam. Nie powinno być zbite. Jeśli jest twarde, to dodaję więcej wody. U mnie była to pełna szklanka. Formuję kiełbaski i układam sobie na blaszce.
- Rozgrzewam grill i smażę cevapi z każdej strony.
- Gdy są gotowe przekładam na talerz. Podaję jak widać na zdjęciu, czyli placek tortilli grubo smaruję Ajvarem, na to kruszę ser, układam cebule, plastry ogórka, posiekaną dymkę i natkę pietruszki. Na środku kładę kilka cevapi, stawiam miseczkę z ajvarem i rozdaje talerze. Smacznego!
- Na stole, każdy samodzielnie miesza i dobiera sobie wymienione dodatki, tak jak lubi.
Jak widzicie Ajvar Ostry Podravka fantastycznie połączył się z tradycyjnymi kiełbaskami lub kotlecikami cevapi. Pasują do siebie jak ulał!
A TY czy wolisz łagodne sosy czy pikantne? Z czym lubisz podawać grillowane kiełbaski?
Pozdrawiam Olga Smile
* wpis zawiera lokowanie produktu
Ewa napisał
Ale fajne i smacznie wyglądają