Ciasto z jagodami
Sezon na jagody w pełni. Zawsze mam obawy, żeby jeść jagody na surowo, tak prosto z lasu, więc zawsze są one u mnie składnikiem dań, napojów lub ciast. Sama nie zbieram jagód, ale gdy tylko mam okazję kupuję kilka sporych kubków. Owe kubki emaliowane są najczęściej miarą wielkości podawaną przez dzieci i panie przyjeżdżające ze swoimi zbiorami na bazary. Kupione jagody mrożę, aby zachować ich smak na cały rok. W zimie przygotowuję z jagód smaczne kompoty lub lody. Latem natomiast jagody wykorzystuje głównie na cztery sposoby. Przygotowuje z ich udziałem obłędny sernik z jagodami, jagody w syropie, dżem jagodowy, najlepsze jagodzianki, smakujące wszystkim pierogi z jagodami i proste ciasto z jagodami. Zabieram je czasami do znajomych, którzy lubią wypieki. Fajnie tak pójść do kogoś z wielką blaszką ciasta, jakimiś soczystymi owocami, kilkoma przetworami w prezencie i najlepiej butelką dobrego trunku. Nigdy nie chodzę w gości w pustą ręką, najczęściej wyglądam jakbym właśnie z zakupów wróciła, kilka toreb, jakaś forma z ciastem owinięta w papier i jeszcze dzwoniąca cicho siateczka. Lubicie jagody, zbieracie jagody? Jakie dania z jagodami przygotowujecie najczęściej a do jakich macie szczególny sentyment?
Przepis na Ciasto z jagodami
Składniki na: Ciasto z jagodami
• 500 g mąki bezglutenowej do wypieków drożdżowych lub klasycznej mąki pszennej o symbolach 550 lub 650
• 100 g margaryny bezmlecznej masła
• ½ szklanki cukru
• 3 łyżeczki drożdży suszonych lub 30 g świeżych
• 1 szklanka mleka kokosowego, ryżowego, sojowego lub krowiego
• szczypta soli
• 2/3 szklanki jagód
• cukier puder do posypania
Przygotowanie dania: Ciasto z jagodami
1. Margarynę lub masło rozpuszczam w garnuszku, lekko studzę lekko i dodaję do niego mleko. Schładzam tak, aby płyn był ciepły na tyle, żeby bez problemu można było włożyć do niego palec.
2. Do miski wysypuję mąkę, szczyptę soli, suche drożdże i cukier. Dodaję tłuszcz z mlekiem i mieszam lekko wyrabiając (jeśli z maki bezglutenowej) lub wyrabiam miękkie, elastyczne ciasto (jeśli z pszennej mąki). Przykrywam folią i odstawiam na godzinę do wyrośnięcia.
2. Delikatnie przekładam do wysmarowanej tłuszczem formy o wymiarach 30 cm x 30 cm i odstawiam ponownie do wyrośnięcia na 20 minut lub dłużej.
3. Gdy ciasto jest okazałe, delikatnie posypuję suchymi jagodami i wstawiam do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Piekę przez 20 minut do czasu aż patyczek będzie suchy.
4. Studzę i podaję posypane cukrem pudrem.
ewka napisał
Jeszcze nic nie robiłam z jagodami,choć chciałabym coś jak przyjedzie moja mama.Mieszka za granicą i ją teraz omijają nasze rarytasy.Oczywiście będą lody,bo u mnie ten rok należy do lodów:)
uwielbiamy.blogspot.com na Facebook napisał
już od samego rana wodzi na pokuszenie takie pyszne ciacho!:-)))
Olga Smile na Facebook napisał
weekend idzie to można ;)
Krystyna Banaczkowska na Facebook napisał
nie ma to jak drożdżowe :) Olgo, tylko chyba ciut za dużo drożdży świeżych podane jest ? 2 – 3 łyżki czy 20 – 30g ?
Olga Smile na Facebook napisał
hmmm ja zawsze suchych używam, bo mi nie śmierdzą :) Zmieniłam na gramy :)
Krystyna Banaczkowska na Facebook napisał
a mnie suszone kilka razy zawiodły i wolę te świeże :)
Krystyna9 napisał
wszystkie ciasta dobre, ale drożdżowe jest najlepsze :) A z dodatkiem jagód to juz poezja po prostu :) Bardzo smacznie wygląda
Olga Smile na Facebook napisał
a widzisz :D
Ala napisał
Pani Olgo, jak Pani znajduje czas na wykonanie tych wszystkich wspaniałości dla podniebienia? Przecież to zajmuje masę czasu. Podziwiam, szczerze podziwiam. Ala
Aga napisał
Witam, czy zamiast margaryny mogę dać olej rzepakowy lub ryżowy?