Ciasto z ryżu
Dzisiaj ma dla was ciasto z ryżu, to taki prawie sernik kokosowy, można też go nazwać Rafaello. Dla mnie ciasto z ryżu jest wspaniałą alternatywą dla osób, które nie mogą jeść nabiału, mają alergię na soję, więc tofu z przepisów odpada oraz często też orzechy nie mogą się w nich znaleźć. Takie ciasto z ryżu to dobre rozwiązanie jako zastępstwo, co więcej, jest po prostu przepyszne! Moje ciasto z ryżu przygotowałam w wersji dla dorosłych dodając Malibu, jednak jeśli robicie je dla dzieci, po prostu pomińcie alkohol, chociaż wlewam go do gorącego ryżu, więc w większości odparowuje. Często pytacie mnie jakiej wielkości jest forma, moje ciasto z ryżu powstało klasycznej tortownicy o 24 cm średnicy, z wyjmowanym dnem. Wygląda znakomicie. Można podać je z oddolnymi owcami. Ja wybrałam borówki, dla kontrastu! Polecam ciasto z ryżu jest po prostu przepyszne!
Ciasto z ryżu
Ciasto z ryżu – składniki:
- 2 czubate szklanki ryżu (u mnie długoziarnisty najzwyklejszy)
- 5 szklanek wody
- 800 ml mleka kokosowego z puszki lub kartonu (ja miałam bardzo gęste o zawartości 85% kokosa marki Real Thai )
- 420-450 g wiórków kokosowych
- 2/3 szklanki cukru (można dodać coś innego do smaku ksylitol na przykład lub stewię w odpowiedniej ilości jeśli lubisz – ja nie lubię ich smaku, dlatego używam cukru)
- ½ szklanki Malibu (wersja dla dorosłych)
- 1 łyżka oleju kokosowego
- opcjonalnie ½ szklanki mleka kokosowego w proszku (podkręca smak ale tylko wtedy gdy macie smaczne mleko, w innym razie trzeba pominąć koniecznie!)
- szczypta soli
- opcjonalnie armat kokosowy
- dowolne owoce – opcjonalnie, bez owoców tez jest pyszne!
Ciasto z ryżu – przepis:
- Do garnka wlewam wodę i wsypuję ryż, dodaję szczyptę soli i gotuję pod przykryciem na małym gazie do miękkości, aż ryż wchłonie cały płyn. Zdejmuje pokrywkę, wlewam Malibu i mieszam. Mocny aromat alkoholu natychmiast paruje.
- Ryż przekładam do miski lub malaksera (u mnie malakser z wirującym na dole nożem). Przekładam mleko kokosowe z dwóch puszek, wsypuję cukier, wiórki i włączam na kilka minut aż masa będzie możliwie mocno wymieszana.
- Olejem kokosowym smaruję blaszkę ze wszystkich stron. Wycinam kółko na dno formy i je również smaruję olejem. Gotową masę przekładam do tortownicy. Szybko rozprowadzam łyżką i posypuję po wierzchu wiórkami.
- Ciasto z ryżu wstawiam na noc do lodówki. Kroję na kawałki i podaję.
Kinga Jambor napisał
#OlgaSmile no chyba się nie obraziłaś hmm????przecież to się da wyczytać z tekstu że to jakaś KOBITA co wzięła 500 plus,wydała na składniki połowe i toczy piane bo przecież „co ja z tym tera zrobie”???aaa i wygłodniałe dzieci ma w domu więc je teraz musi ryżem „zakleić”paranoja!!!!!nie przejmuj się,rób swoje,ja po wielu latach dopiero dojrzałam do tego żeby mieć głęboko co kto sądzi na temat mnie czy mojego gotowania….ja pichce z tobą dalej….pozdrawiam…….
Ula Antolak napisał
Bo to na pewno nie było „z tąd” tylko „z djabelskiego tamtond” :-)
Marta Nowaczkiewicz napisał
To ja zadam inne pytanie – w przepisie wskazuje Pani aby ryż gotować w wodzie do czasu aż ryż cała wodę wchłonie. Ja gdy tak robię zawsze kończę z przypalonym ryżem na dnie garnka, nawet gdy mieszam cały czas. Ustawiam kuchenkę na 1, a i tak przywiera.
Wina garnków? Ryżu? Za wysoka temperatura mimo skręcenia kuchenki na mininum?
Zawsze mnie to ciekawi :)
Agnieszka Matuszkiewicz napisał
Olga, no jakim prawem opublikowałaś przepis (ojjj, przepraszam, receptę), który MIISTRZYNI W GOTOWANIU nie wyszedł? Na pewno zrobiłaś to złośliwie. Zasługujesz na publiczną chłostę i powszechne potępienie wieczne ;)
Justine Gańska napisał
Jakiś głupie słowo „recepta” nie licząc wielkiej ilości błędów ?
Agnieszka Matuszkiewicz napisał
Chyba nie tylko w tym kraju, bo słowo hejter pochodzi z angielskiego ;)
Olga Smile napisał
Recepta to z angielskiego tu bym nie miała nic do określania bo ja elastyczna jak guma w gaciach ale jednak … no odpowiadam jak zawsze. Basmati to nie jest ryż do zapiekania i już ;)
Olga Smile napisał
Marta – jaka kuchenka, gazowa?
Evita Vargas napisał
Katarzyna Kurylak bzdury wypisujesz :P
Sandra Es napisał
Brecham