Deser z kaszy jaglanej
Lubię poszaleć w kuchni. Dzisiaj być taki oto deser z kaszy jaglanej. Nie za słodki, nie za kwaśny. To wprost idealny deser z kaszy jaglanej dla dorosłych i dzieci. No, ja staram się jak najczęściej podawać kaszę jaglaną. Musieliśmy się do niej przekonać, bo w naszych domach rodzinnych nie często się ja jadło. Pamiętam za to, że bardzo lubiła ją moja prababcia. Pamiętam jej mieszkanie na Saskiej Kępie w Warszawie, synogarlice na oknie, zapach kwitnących drzew w ogrodzie, wielki patefon, obraz olejny z martwa naturą nad komodą, okrągły stół i drewniane schody w kamienicy. Prababcia nie jadała mięsa, za to uwielbiała kaszę jaglaną, którą gotowała sobie praktycznie codziennie. U mnie w domu kasza jaglana zagościła na stole na dobre, raptem kilka lat temu, wcześniej nie miałam pojęcia jak ją przygotowywać i dlaczego. Teraz bardzo lubimy kaszę, gdy jest wyrazista w smaku. Znajduje u nas wiele amatorów, gdy przygotowuję ją podobnie do polenty. Albo zwyczajnie, wymieszaną z olejem, solą, pieprzem i ostrą papryką. Tak lubimy ją wszyscy. Na słodko nie jemy zbyt często kaszy jaglanej. Może, dlatego, że wszelakie dania na słodko jak ryż na mleku raczej są u nas odświętne. Preferujemy dania codzienne bardziej wytrawne, ale na deser z kaszy jaglanej zawsze znajdą się chętni. Taki deser z kaszy można przygotować z różnymi sezonowymi owocami. Ma on konsystencję budyniu, w smaku jest mega owocowy, bardzo smaczny i wyrazisty.
Przepis na Deser z kaszy jaglanej
Składniki dania: Deser z kaszy jaglanej
• 1 szklanka kaszy jaglanej
• 2,5 szklanki soku pomarańczowego lub wody
• 5 połówek brzoskwiń z puszki, kilka plastrów ananasów lub pulpa z mango
• 2 łyżki cukru pudru lub 1 łyżeczka stewii lub ksylitolu
• sok do polania
• szczypta soli
• 3 łyżki oleju kokosowego lub innego tłuszczu
Przygotowanie dania: Deser z kaszy jaglanej
1. Kaszą jaglaną płuczę, wsypują do zagotowanego soku pomarańczowego lub wody. Przykrywam i gotuję do miękkości.
2. Przekładam do miski, dodaję owoce, olej, cukier i rozdrabniam blenderem na jednolitą masę. Jeśli kasza jest byt gęsta, dolewam trochę mleka lub soku aby uzyskać pożądaną konsystencję.
3. Przekładam do szklaneczek i schładzam. Przed podaniem polewam domowym sokiem malinowym lub innym na przykład z miodem z kwiatów mniszka.
Jola Kubas na Facebook napisał
Zdjęcie na stronie tak apetyczne, że już mam ślinotok – tylko owoców w domu brak!!
Marek Pieńkos na Facebook napisał
widocznie był tak dobry, że fejs aż artykuł zjadł
Marcin Te na Facebook napisał
wklej parówkę to zaraz dadzą. Ich sponsoruje Sokołów…..
Elżbieta Blewońska na Facebook napisał
Nie wiem co żle robię ale kasza jaglana zawsze wychodzi gorzkawa w smaku. Czy trzeba ją wcześniej jakoś do gotowania specjalnie przygotować ?
Aleksandra Ośko na Facebook napisał
Moja też jest gorzkawa… I to pomimo parokrotnego płukania… :(
Olga Smile na Facebook napisał
Elżbieta Blewońska i Aleksandra Ośko – to przepłuczcie na sicie jaglankę, potem wsadźcie do wrzątku na 15 sekund, odlejcie na sicie i hop do wrzątku niech się gotuje. Będzie pycha!
Ula Dąbrowska na Facebook napisał
mniam,mniam.przepis baardzo smacznie się czyta :)
malezarcie.pl napisał
Witam:)
deser ma dość specyficzny smak (zrobiłam z brzoskwiniami z puszki i myślę, że z mango byłby smaczniejszy, smaczniejszy to złe słowo, bo on jest smaczny, ale dość specyficzny;) Smak znacząco wygładził się jak dodałam masła… po dodaniu masła zjadła go nawet moja młodsza córka:))) starsza miała chęć, bo kolor jest śliczny, ale niestety nie przekonało jej nawet masło:) Na pewno powtórzę go z mango:)
Pozdrawiam,
Natalia napisał
fajne zdjęcie deseru z kaszy jaglanej Olu :):)
Delicja napisał
Zrobiłam trzeci raz, jest wspaniały.