Domowa kiszona kapusta
Często pytacie mnie jak kisić kapustę i czy domowa kiszona kapusta jest zdrowsza od tej, którą można kupić w sklepach. Uważam, że tak i zdecydowanie raz jeszcze tak! Na pewno od tych w słoiku, co stoją na półce. Taka kiszona kapusta jest pasteryzowana, więc żegnajcie zdrowe bakterie. Nie ma ona już wartości takich jak domowa kiszona kapusta, taka prawdziwa, żywa i pyszna. Uważam, że zawsze najlepsza jest domowa kiszona kapusta i nie ma tu żadnych wyjątków od reguły. Nie ta ze sklepu, nawet ekologiczna ma się nijak do domowych wyrobów pod względem smaku, miękkości i grubości pokrojenia. Ja uwielbiam, gdy kiszona kapusta jest bardzo drobno poszatkowana, z dużą ilością marchewki. Nie mogę takiej dostać, więc robię sama. W sumie nic dziwnego, domowa kiszona kapusta jest prosta do zrobienia. Trochę szatkowania, trochę ubijania i 20 kg stoi i się kisi. U mnie powstały dwa wiadra kiszonej kapusty, każdy po 10 kg. Kupuję wiaderka przeznaczone do spożywczych artykułów na allegro, to świetne i wygodne rozwiązanie. Teraz relacja z placu boju! Moja niedzielę mija z kijem w ręku, bo taka jestem waleczna ;) Biję ją i biję aż soki puści :) Tak, kiszona kapusta wymaga wysiłku, ja szatkuje i tłukę, dziecko tez pomaga. Więc jak widać na załączonym obrazku u nas niedziela mi pod hasłem: DOMOWA KISZONA KAPUSTA. A ty robisz kiszona kapustę, czy kupujesz? Lubisz tak generalnie? Jeśli nie polecam polubić i zrobić na początek chociaż 5 kg w końcu domowa kiszona kapusta nie ma sobie równych!
Domowa kiszona kapusta
Domowa kiszona kapusta – składniki:
- 10 kg białej kapusty
- 1 kg marchwi (może być mniej ja lubię więcej)
- 200 g soli himalajskiej (ja miałam różową drobną) – uwaga, sól soli nie równa. Trzeba próbować na smak.
Domowa kiszona kapusta – przepis:
- Kapustę obieram z zewnętrznych brzydkich liści, przekrawam na pół i wycinam twardy głąb. Szatkuje bardzo drobno w cieniutkie paseczki. Można ręcznie ale można również w malakserze z tarczą siekającą w plastry.
- Marchew obieram i ścieram w wiórki.
- Kapustę i marchew przekładam do miski, solę i mieszam dokładnie (ja używam rękawiczek jednorazowych, żeby zachować czystość). Po 15 minutach, gdy kapusta zmięknie przystępuję o ubijania. Można to robić wałkiem bez końcówek, łyżka płaską lub kijem do kapusty. Właściwie wszystko się nada co pozwala na jej tłuczenie. Kapusta musi puścić dużo soku.
- Przekładam ją do wiaderka lub kamionki, dokładnie uciskam aby nie było pomiędzy powietrza, przykrywam talerzem i obciążam. Cała kapusta musi być zanurzona.
- Trzymam ja w temperaturze pokojowej, po 2 dniach zacznie mocno pracować i się podnosić, to znak, że trzeba zdjąć talerz i przebić ją ponownie, czyli ubić odgazowując. Jeśli nie będziecie odgazowywać stanie się gorzka. Kapusta kisi się średnio 7-14 dni zależnie od temperatury otocznia. Gdy przestanie pracować i nie trzeba będzie jej odgazowywać raz dziennie to znak, że można przekładać ją do słoików.
- Kapusta kiszona przełożona do słoika musi być mocno ugnieciona i zalana sosem. Zakręcona i wstawiona w zimne miejsce. Ja trzymam w lodówce ale piwniczka też będzie ok.
- Domowa kiszona kapusta jest przepyszna, zupełnie inna niż te sklepowe wersje nie mówiąc już o kwaszonej kapuście czyli zakwaszanej octem.
makuś napisał
Olguś zrobiłam wspaniała!!!
Agata napisał
Jak dlugo mozna trzymac kapuste w lodowce (jesli byla juz odkrecona) a jak dlugo w spizarce (zakrecona)?
Olga Smile napisał
Agata – w spiżarce mocniej skamienieje, w lodówce może stać z sokiem tygodniami :)
Anonim napisał
zalana sosem? tzn.? :)
Qna napisał
Co to znaczy skamienieje.???
tępa Violetka przez V napisał
a teraz może po polsku Olgo Smile(uśmiechnięta),
cęść wyrazów rozumiem,wiem co znaczy kapusta,wiem co znaczy lodówka,…ale co znaczy skamieniała kapusta??
Olga Smile napisał
Violetka – skwaśniała miało być hahahaha :)
Inka napisał
Robię to podobnie, ale dodaję jeszcze jabłka, nie wiem, jak się nazywają, są czerwone, twarde, aromatyczne, mam je na działce. Sól stosuję bardziej praktycznie – 1 łyżka na 1 kg, używam zwykłej soli kamiennej . Produkt finalny – palce lizać! Najlepsza w postaci surówki, ale np. bigos też jest pyszny.
Anonim napisał
Ja po przełożeniu do słoików na wierzch kładę połówkę obranego jabłka, nakładam folię spożywczą i dopiero zakręcam. Jeszcze mam słoik zeszłorocznej. Pycha.
Krzysiek napisał
Czesc, jak i czym to mozna odpowiednio obciążyć i przykryc, bo beczke będę mial od kogo wziac ale ona ma zwezenie dosc duze na gorze wiec moze być problem ze szczelnym przykryciem talerzem, bo duzy talerz nie wejdzie :)
Pozdrawiam