Gulasz z ciecierzycy
Gdy planuję obiad na dwa dni, to często wybieram gulasz z ciecierzycy albo z soczewicy. W połączeniu z warzywami i koncentratem pomidorowym gulasz z ciecierzycy stanowi wspaniałe danie jednogarnkowe, które moja rodzina zjada z chlebem, ryżem lub tłoczonymi ziemniakami. Moje dziecko mówi, że gulasz z ciecierzycy przypomina aromatyczne leczo. Ja wiem, że to za sprawą tymianku oraz pieczarek, których dodatek zapewnia głęboki smak. Oj tak, gulasz z ciecierzycy z koncentratem pomidorowym może zaskoczyć bardzo pozytywnie nawet tych, którzy bez mięsa życia sobie nie wyobrażają. Trzeba powiedzieć od razu, że w moim wydaniu gulasz z ciecierzycy z koncentratem pomidorowym jest daniem jarskim, bezmięsnym czyli wegetariańskim. Jednak jeśli lubisz boczek wędzony, kiełbasę albo parówki, śmiało możesz podsmażyć te składniki, pokrojone w kawałki z cebulą i przygotować danie gulasz z ciecierzycy w wersji bardziej kalorycznej i sycącej. Wtedy powstanie coś na kształt ciecierzycy po bretońsku. A przecież jest to typowa potrawa naszego dzieciństwa! Mój gulasz z ciecierzycy z koncentratem pomidorowym powstał u mnie na bazie wspomnianej ciecierzycy, podsmażonej cebuli, startej marchwi, pokrojonych pieczarek i ziół. Do tego tymianek, czosnek, sól, pieprz i cukinia dla koloru i przełamania smaku. Przyznaję od razu, że potrawa wyszła przepyszna. Rodzina zjadła ją na kolację i na śniadanie tylko dobre wspomnienie zostało. A Ty – lubisz ciecierzycę? Jakie dania przygotowujesz z jej udziałem? Gulasz z ciecierzycy z koncentratem pomidorowym należy do tych dań, które zawsze cieszą się powodzeniem. Sycą, rozgrzewają i lekko rozleniwiają. Bogactwo smaków i faktur, a także mocny i wyrazisty smak sprawia, że każdy odnajdzie w tej potrawie to, co lubi najbardziej. Jeśli dodasz wędzoną kiełbasę lub w wersji bezmięsnej wędzoną słodką paprykę, gulasz będzie jeszcze smaczniejszy.
Gulasz z ciecierzycy
Gulasz z ciecierzycy – składniki:
- 100 g koncentratu pomidorowego
- 4 cebule
- 3-4 sztuki marchewki
- 300 g suchej ciecierzycy
- 1-2 cukinie
- 4-5 ząbków czosnku
- 350 g pieczarek
- 500 ml bulionu warzywnego lub wody
- 5 łyżek oleju
- 1 łyka soli i pieprzu czarnego do smaku (dobierz ilość do własnych preferencji)
- 1 łyżka ziół prowansalskich do smaku
- 2 łyżeczki tymianku
- 1 łyżka wędzonej papryki
Gulasz z ciecierzycy – przepis:
- Ciecierzycę moczę przez noc, płuczę i gotuję do miękkości. Jeśli używacie ciecierzycy z puszki, wybierzcie tą markę, która smakuje wam najbardziej.
- Marchewki obieram i ścieram na tarce na wiórki.
- Cebulę obieram i kroję w kostkę.
- Pieczarki przekrawam na pół
- Cukinię kroję w kostkę
- Czosnek miażdżę i przepuszczam przez praskę.
- Na patelni rozgrzewam olej, wkładam cebulę i marchew. Solę i podsmażam przez kilka minut.
- Następnie dodaję pieczarki. Dolewam bulion, dodaję czosnek, przyprawy, paprykę wędzoną i duszę pod przykryciem przez 10 minut.
- Gdy warzywa są miękkie i powstał z nich esencjonalny sos dodaję pokrojoną cukinię, odlaną ciecierzycę i koncentrat pomidorowy Łowicz. Mieszam dokładnie, doprawiam jeszcze solą, pieprzem i zostawiam (po wyłączeniu gazu) na 5 minut. Gulasz z ciecierzycy z koncentratem pomidorowym dobrze smakuje zarówno podany na ciepło, jak i na zimno!
Agnieszka Dziewit napisał
pulpety z ciecierzycy są pyszne <3 robie z sosem pomidorowym, są boskie
Beata Müller napisał
To jest obłęd.
Pozytywnie zaskoczyło mnie połączenie z dynią
Justyna Zyskowska napisał
Magda So poproszę przepis ?
Anna Felińska napisał
Uwielbiam, zupy, hummus i pieczoną na przekąskę
Agnieszka Kalawska napisał
Krem do kanapek buraczano ciecierzycowy -pychota
Ange Elik napisał
Lubię!
Monika Ko napisał
Można prosić o przepis? Wyglądają bosko :)
Anna Zawisza napisał
falafle
Eliza JG napisał
Hummus , czėsto robię.
Agnieszka Dziewit napisał
do blendera włożyłam 200g prażonej ciecierzycy, sporą cebulę, 3 ząbki czosnku, poszatkowaną natkę pietruszki, doprawiłam łyżeczką: soli, pieprzu, ostrej i łagodnej papryki, dodałam łyżeczkę sody oczyszczonej, sok z jednej pomarańczy, 3 czubate łyżki mąki pszennej, zmiksowałam, jednak na niezbyt gładką masę, formowałam nieduże pulpeciki, smażyłam na małej patelni, do połowy wypełnionej olejem, odwracając je, odsączałam na ręczniku papierowym, sos pomidorowy zrobiłam z 6 zblendowanych pomidorów, podsmażonej cebuli, czosnku, doprawiłam solą, pieprzem, wszystko razem ponownie zblendowałam, wyłożyłam na sos pulpeciki, zapiekałam w 180 stopniach w piekarniku pod przykryciem przez 20 min…podać można z ryżem, kwaśną śmietaną lub jako samodzielne danie…polecam! ;)