Jak zrobić leniwe
Jak zrobić leniwe kluski albo jak zrobić leniwe pierogi. Czasami też pytacie o to jak zrobić leniwe z serem albo kopytka z serem. Zawsze zaskakuje mnie ta różnorodność nazewnictwa. Jak zrobić leniwe, takie domowe, jak za dawnych lat. Takie jak robiły nasze babcie w czasach, gdy twaróg był kwaśny, przygotowany w domowych warunkach a ziemniaki jadło się w znacznie większych ilościach niż teraz. Zapraszam na wpis, jak zrobić leniwe kluski lub pierogi.
Jak zrobić leniwe
Jak zrobić leniwe – składniki:
- 500 g sera białego tłustego lub półtłustego
- od 1 do 2 szklanek mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej (zależy od soczystości i wilgotności sera)
- 2 jajka (lub 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej)
- 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
- szczypta soli.
Jak zrobić leniwe – przygotowanie:
- Ser rozdrabniam widelcem, dodaję do niego mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i opcjonalnie jajka. Mieszam i wyrabiam twardsze i zwięzłe ciasto. Szybko, żeby ser nie wciągał zbyt dużo mąki.
- Z ciasta formuję wałki i odkrawam kluski wielkości ok. 2-3 cm.
- Zagotowuję osoloną wodę. Do wrzątku wrzucam kluski leniwe, delikatnie mieszam i czekam około 1-2 minut od wypłynięcia.
- Kluski podaję ze zrumienioną bułką, śmietaną lub na słono, zależnie od tego jak kto lubi.
Czesc Olga. Jestem we Wloszech prawie 39 lat, ale niektore potrawy polskie czesto przygotowuje . Kluski leniwe uwielbiam, tak dawno ich nie robilam, dobrych pare lat , Sprobuje twoj przepis. A to co uwielbiam z kuchni polskiej to sa knedle i pierogi. Bede probowac twoich przepisow. Ladny blog i mile zdjecia :) Jesli masz chec zobaczyc moje przepisy wloskie to zapraszam do mojego bloga. Uwielbiam gotowac i wybrac dobre wino do potraw, noi uwielbiam „moje dzieciaki” Goldeny. Pozdrawiam, Alicja
Prawdziwe leniwe to te bez ziemniakow, a ja powiem ze te Z ziemniakami. Bo ja takie od dziecka jadlam i dla mnie te sa najprawdziwsze. Jak to mowia, co kraj to obyczaj, a wiec co region to inny przepis. Nie badzmy tacy ograniczeni.
Leniwe bez ziemniaków?
jamaska – leniwe zawsze bez ziemniaków, z ziemniakami kopytka :)
W życiu nie jadłam tak pysznych leniwych, jak wg tego przepisu!
jolka – bardzo się cieszę :D
Dla mnie leniwe pierogi składają się wyłącznie z twarogu, mąki i jajka. Proporcjami wychodzi 250g twarogu, 3 łyżki mąki,(im więcej mąki tym twardsze i gorsze) i jedno jajko. Wrzucamy do osolonej wrzącej wody i jak wypłyną wyciągamy. Polewam roztopionym masełkiem cynamonem i cukrem. Jeśli jakieś zostaną często się je odgrzewało na patelni. Tak robiła moja babcia tak robię i ja jej wnuczka :)
Nieprawda, klasyka barow mlecznych, to wlasnie kluski leniwe zrobione z ziemniakow i sera i takie sa najsmaczniejsze. A przepis chetnie wyprobuje, bo dawno juz nie robilam leniwych, a bardzo je lubie.
Witam! Dla zainteresowanych proporcją maki do ilości twarogugu w pierozkach leniwych- to podaję; 1/4 maki- na ilość twarogu ( twarog dzielimy na 4 czesci), jajko lub dwa,odrobina soli i kurkumy./ mieszamy to widelcem, na stolnicy lub deseczki posypujemy maki i robimy waleczki ze zrobionego ciata,kroimy na prostokaty 2 cm,wrzucamy na posolony wrzatek,gotujemy 1 min od wypłynięcia. Polewamy rozpuszczonym maselkiem z bulka tarta; inne dodatki wg wlasnych upodobań.Smacznego!!
Nigdy nie robiłam kopytka z takiego składu jaki podała w przepisie 3 jaka 3 łyżki mąki ziemniaczanej maka przenna przecież jak połączyć to z ziemniakami to po ugotowaniu można tylko guza ta kluski komuś nabić.
Ja ja wiążą,maka ziemniaczana tez. Oleńka chyba z tym przepisem coś jest nie tak. Pozdrawiam serdecznie.