Kapusta z grzybami
Zapraszam na danie proste i pyszne. Kapusta z grzybami powstała u mnie wczoraj z potrzeby jedzenia, wykorzystania posiadanych składników i smaku. Kapusta z grzybami jest po prostu pyszna, taka domowa, sycąca, aromatyczna i dość pikantna! Ponieważ wychodzę z założenia, że kuchnie trzeba rozwijać i nie ma co bać się żadnych ograniczeń to na prośbę koleżanek, znajomych i przyjaciół a także czytelników tym oto przepisem rozpoczynam cykl przepisów dostosowanych do diety AIP czyli protokółu autoimmunologicznego (z angielskiego AIP – The Autoimmune Protocol) stosowanego przy chorobie Hashimoto. Ponieważ, jak widzę, hashimoto dotyczy coraz to większej ilości kobiet i zmaganie z nią wcale nie jest łatwe, zresztą jak z każdą autoimmunologiczna chorobą, to postaram się chociaż kulinarnie coś podpowiedzieć. Przepisów pasujących do AIP jest kilkaset na stronie ale muszę je wydobyć i wpiąć w nową kategorię, tak dla wygody i łatwości wyszukiwania. W każdym razie dzisiaj zapraszam na danie proste, niech kapusta z grzybami cieszy wszystkich smakiem! A właśnie jeszcze opcje:
- można ją podać ziemniakami, z kaszą, z ryżem o ile nie jesteście na AIP i możecie te rośliny jeść :)
- można ją zjeść z chlebem pszennym lub bezglutenowym
- jeśli jecie mięso można udusić kapustę z grzybami i piersią z kurczaka
- jeśli jadacie nabiał, kilka łyżek gęstej i tłustej śmietany nie zaszkodzi
- jeśli jadacie orzechy nerkowca polecam dodatek śmietany z orzechów
Pytanie za 100 punktów. Czy nowa kategoria przepisów na stronie: DIETA HASHIMOTO i PROTOKÓŁ AIP będzie dla Ciebie przydatna?
Przepis Kapusta z grzybami
Składniki dania Kapusta z grzybami
- 1 kg pieczarek
- 3 cebule dowolnej odmiany
- ½ młodej kapusty (tyle mi zostało po przygotowaniu rosołu)
- 6 ząbków czosnku (może być mniej lub więcej zależnie od gatunku, jego intensywności i mocy)
- kawałek imbiru grubości kciuka (ja lubię dodać całkiem sporo)
- pęczek koperku
- olej kokosowy do smażenia
- sól do smaku
- sok z cytryny do smaku, można dodać też skórkę otartą z połowy cytryny
- estragon do smaku (u mnie 2 gałązki świeżego)
- jeśli jecie pieprz – dodajcie sporo świeżo mielonego kolorowego pieprzu
Przygotowanie dania Kapusta z grzybami
- Cebule obieram i kroje w talarki.
- Pieczarki czyszczę, kroję na cztery lub plastry byle w grubsze kawałki.
- Kapustę cieniutko szatkuję.
- Imbir obieram i kroję w malutkie słupki, można też pokroić w plasterki i potem w słupki.
- Ząbki czosnku obieram i przepuszczam przez praskę, koperek siekam, łodyżki zostawiam.
- W dużym garnku rozpuszczam olej, dodaję cebulę, smażę kilka minut. Następnie dodaję imbir i mieszam. Po kolejnych kilku minutach, gdy cebula jest złota, wrzucam grzyby, kapustę, czosnek, estragon, łodyżki koperku, sok z cytryny, skórkę z niej otartą i sól. Dolewam około 500 ml wody, czasami mniej czasami więcej. Garnek przykrywam pokrywką i pozwalam się ugotować kapuście i grzybom do miękkości.
- Posypuję danie koperkiem, mieszam i nakładam na talerze. U nas zniknęło w mig!
Pytanie za 100 punktów. Czy nowa kategoria przepisów na stronie: DIETA HASHIMOTO i PROTOKÓŁ AIP będzie dla Ciebie przydatna?
Monika Modlińska napisał
niestety przy hashimoto występuje tez bardzo dużo nietolerancji zatem najlepiej jest zrobic testy a jeszcze lepiej protokół autoimmunologiczny i wtedy wiemy co nam służy a co ewidentnie nie .. To choroba autoimmunologiczna a te zaczynaja sie w jelitach dlatego dieta i wykluczanie tak wielu rzeczy jest istotne – bo zeby wyjsć z choroby trzeba znaleźć (metoda prób i błędów ) czynnik wyzwalający i mec zdrowe jelita i narządy wewnętrzne . To jest jeszcze trudniejsze gdy przy hashimoto pojawiają sie choroby insulinooporne .. To wszystko robimy nie tylko po to by miec niskie przeciwciała ale przede wszystkim by dobrze sie czuć , miec remisje choroby i by nie przyplątała sie żadna inna choroba autoagresywna .. Prosze nie zniechęcać tutaj do stosowania diet .. A tak poza tym nie wolno produktów pasteryzowanych bo sa prozapalne i właściwie nikt z nas ich nie toleruje w mniejszym lub większym stopniu zatem jesli chcemy je jeść i lubimy to znajdźmy zródło tych „od krowy ” pelnotlustych bo te trawimy i nie mamy na nie raczej nietolerancji
Monika Modlińska napisał
Olga Smile chętnie będę korzystała z przepisów bo choć nauczyłam sie odpowiednio żywic to czasem w głowie pustka :) Dziekuje , ze pomyślałaś o nas – hashimotkach ? swoją droga uważam , ze zmiany żywieniowe sluza całej rodzinie … ja mam do tego HI wiec jest jeszcze ciężej ..
Gabriela Kizoń napisał
Monika Modlińska kobieto Ty nie rozumiesz ze ja znam osobe co po ponad 15 latach chorowania na hashimoto wyleczyła się w 5 lat HOMEOPATIA, Nie stosowała zadnych diet ! Bo nie problem jest w jedzeniu tylko w człowieku. Leczy się człowieka a nie symptomy chorobowe zalecza. Rozmawiajac z nią wiem ze jadła nabiał , jogurty i wszystko inne. Oczywiscie zadnych fast foodów. Jak zaczynała miała przeciwciała tak wysokie że sama się dziwie że w ogole funkcjonowała. Teraz wszystko ma wyregulowane i NIE STOSOWAŁA ZADNEGO DIET CUDOWANIA. Odstawiając coś nie wyregulujesz się bo nie będziesz widziała poprawy podczas leczenia. Ty nadal niwelujesz objawy. Jesli mi nie wierzysz wejdz sobie na grupe HOMEOPATIA POLSKA i zapytaj czy ktoś sie wyleczył albo wpisz w loupke :) Kazda choroba jest do wyleczenia i wcale nie trzeba zyc o dietach. Trzeba jedynie popatrzec na siebie całościowo. Bo na razie nie zwracasz uwagi na swoja płaczliwość, drazliwość, nerowowość czy inne cechy których w Tobie nie było przed tym jak zaczęłaś chorować. Bo człoweikto dusza i ciało a Ty dzielisz to na częsci i o drugim zapominasz. pozdrawiam.
Gabriela Kizoń napisał
Monika Modlińska i reasumując choroba zaczyna się w gowie nie w jelitach. Naczytałas sie za duzo internetów i za duzo dietetyków typu Pani Wierzbicka która leczy innych a sama jest chora i wyleczyc się nie może takich ludzi to mi chyba najbardziej szkoda. Robia sobie dobry biznes :) Miałam takie samo pojecia o chorobie kiedys jak Ty czyli zadne :)
Mag Magda napisał
Gosia Michalak :)
Urszula Drzewoszewska napisał
Najbardziej potrzebne są przepisy na śniadania i obiady pudełkowe do pracy.
Alicja GW napisał
I nie za dużo, czytałam ze 6-8 porcji w tygodniu
Kasia napisał
Protokół AIP…Olgo jest Panie cudowna. Jestem jak najbardziej na TAK.
W chorobach autoimunologocznych to co jemy ma bardzo duże znaczenie, moje wyniki a przede wszystkim samopoczucie bardzo sie poprawiło bo wyeliminowaniu wielu produktów. Przede wszystkim cukrów prostych, glutenu, nabiału i mięsa. Pozdrawiam ciepło i czekam na przepisy :-)
Katarzyna Ga-cka napisał
Katarzyna Sadownik
Kamillla napisał
Wycięto mi całkowicie tarczycę. Nadal jestem hashi. Nic mi nie powiedziano o diecie. Ograniczam gluten i nabiał, ale głównie ze względu na dzieci. Protokół? Pierwsze słyszę!
Do jakich lekarzy się udać poza Endokrynologiem? Rozumiem, że najpierw badania na co uczulenie, Tak?