Kotlety jaglane
Dzisiaj mam dla was kotlety jaglane z serem albo tofu i jajkami jeśli wolicie. Ponieważ kotlety jaglane ale zresztą nie tylko takie, bo z kaszy gryczanej, ryżu lub owsiane także dość często pojawiają się na naszych talerzach, to doszłam do wniosku, że czas na kolejne przepisy z tej serii. Do tej pory pokazywałam już blisko 40 przepisów na roślinne kotlety wegetariańskie – aż sama jestem zdziwiona, że tak dużo! Polecam zapoznać się ze zbiorowym wpisem kotlety warzywne, na pewno wybierzecie coś dla siebie! Kotlety jaglane są dla mnie dość uniwersalne, podobnie jak jajeczne albo ziemniaczane. Można śmiało łączyć w nich dowolne składniki bez ryzyka popełnienia jakiegoś karygodnego błędu smakowego. Do kaszy jaglanej wspaniale pasuje ser biały, tofu, żółty ser, jajka, szczypiorek, koperek i grzyby, one zawsze są na miejscu :) gdybyś miała wybierać, to wolisz kotlety jaglane czy takie klasyczne kotlety z sera białego lub tofu? Zapewne ile osób tyle preferencji smakowych, i to jest piękne, że każdy może lubić inne smaki. Ja tymczasem zapraszam na kotlety jaglane.
Kotlety jaglane
Kotlety jaglane – składniki:
- 3,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej -> jak ugotować kaszę jaglaną
- 200 g twarogu lub tofu
- 5 jajek na twardo (opcjonalnie ale pasują wyjątkowo)
- pęczek szczypiorku
- max 2/3 szklanki bułki tartej pszennej lub bezglutenowej (opcja gluten free)
- olej do smażenia
- sól (jeśli dodajesz jajka może być zwykła. W opcji bez jajek polecam sól kala namak)
- pieprz czarny mielony do smaku
- bułka tarta pszenna lub bezglutenowa (opcja gluten free) do obtaczania
Kotlety jaglane – przepis:
- Kaszę jaglaną gotuję -> jak ugotować kaszę jaglaną
- Jajka gotuję -> jak ugotować jajka na twardo
- W maszynce do mielenia mięsa mielę ugotowaną kaszę jaglaną, ugotowane na twardo i obrane jajka oraz tofu lub twaróg.
- Przekładam do miski, dodaję poszatkowany szczypiorek, solę, doprawiam pieprzem. Mieszam. Na tym etapie dodaje bułkę tarta, wszystko zależy od tego, czy twaróg/tofu było bardzo miękkie i czy kasza jest sypka. Czasami wystarczą 2 łyżki bułki, innym razem potrzeba jej więcej. Masę odstawiam na 15 minut.
- Formuje kotlety jaglane, obtaczam je w bułce tartej i smażę na złoto na patelni z olejem. Podaje na ciepło lub nawet na zimno. Uwielbiam kotlety jaglane z serem, tofu lub jajkami!
Agnieszka Anna Sejbuk napisał
Tofu poproszę :-)
Julita Wenda napisał
Moje dzisiejsze :)
Aga BK napisał
Pyszne są :)