MUSZTARDA DOMOWA
Pytacie mnie czy mam przepis na musztardę i jak zrobić musztardę domową? Powiem tak, musztarda domowa czy to gładka, rosyjska, miodowa czy francuska, jest tak prosta do zrobienia, że aż dziw bierze, że wszyscy sami jej nie robią. Z drugiej strony to jak z chlebem i serem, w końcu nie trzeba samemu wszystkiego od podstaw przygotowywać, po to są sklepy i producenci abyśmy sobie mogli kupić oddolną ilość potrzebnych produktów. Wiem, że musztarda domowa, przepis na rozmaite musztardy spędza sen z oczu moich czytelników. Ja sama musztardę robiłam kiedyś bardzo często, potem zaniechałam, gdy w domu pojawiła się alergia na gorczycę. W końcu musztarda to po prostu namoczona i rozdrobniona gorczyca z dodatkami. Pamiętam jak kiedyś zapytałam w jednej z polecanych w sieci restauracji warszawskiej kelnerkę, „czy ten sos zawiera gorczycę?”. Z pełnym przekonaniem powiedziała „nie oczywiście, że nie”. Podstępnie zadałam drugie pytanie „a sos jest z musztardą”. Odpowiedź padła klasyczna, „a tak musztardę zawiera”. Dlatego jedzenie przy alergiach w restauracjach uważam za sport ekstremalny ;) Takie warunki trudne. Zapraszam dzisiaj mam dla was mój ulubiony przepis na musztardę domową, aromatyczną, średnio-pikantną i lekko miodową w smaku. Zastanawiałam się czy lepiej pokazać musztardę czy pieczarki marynowane? Chyba jednak większość z moich czytelników woli jednak przepis na musztardę :)
MUSZTARDA DOMOWA
MUSZTARDA DOMOWA – składniki:
- 200 g gorczycy (u mnie biała, można użyć pół na pół białej i czarnej)
- 250 ml octu winnego lub jabłkowego
- 50 ml wody lub wina białego
- 30 ml oleju
- 50 ml miodu lub syropu klonowego
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka pieprzu
MUSZTARDA DOMOWA – przepis:
- Zależnie od konsystencji jaką chcemy uzyskać można użyć zmielonych w młynku do kawy ziaren gorczycy lub całych. Lub użyc całych a musztardę rozdrobnić dopiero po napęcznieniu.
- Do garnuszka wsypuję gorczycę. W drugim garnku zagotowuję ocet z wodą, miodem lub syropem klonowym oraz przyprawami.
- Wrzącą wodą zalewam ziarna gorczycy. Zostawiam na kilka godzin d napęcznienia. Gdy wchłoną cały płyn rozdrabniam je malakserem lub blenderem ręcznym. Jeśli musztarda jest zbyt gęsta dolewam do niej troszkę przegotowanej wody.
- Musztarda domowa jest już właściwie gotowa, wystarczy przełożyć ją do słoika!
Olga Smile napisał
Rafał – świetnie! Czasami człowiek nawet sobie sprawy nie zdaje jakie to proste!
Tomek Doroty napisał
A jak długo można ją ( musztardę ) przechowywać?
I czy koniecznie w lodówce?
Olga Smile napisał
Tomek Doroty – tygodniami :) Ja trzymam w lodówce ale w szafce po prostu podsycha :)
Piotr napisał
Przepis genialny, jednak sugerowałbym aby miodu nie zagotowywać na początku z wodą i octem. Utraci on wówczas wszystkie swoje właściwości. Można go już dodać na samym końcu :)
marti napisał
Zrobiłam musztardę i wyszła bardzo ostra. Czytałam, że temperatura pomaga – uprażyłąm. Druga porcja jest łagodniejsza ale nieprzyjemnie gorzka. Czy ktoś popełnił ten błąd? Chciałąm ją podarowac komuś, ale nie wiem, czy jak sie przegryzie w lodowce, to czy będzie lepsza..
Kriss napisał
A olej kiedy dodajemy na końcu?
Olga Smile napisał
Kriss – tak :)
Anonim napisał
Co to malakser
Olga Smile napisał
Czytelnik – ja mam KitchenAid’y w 3 modelach :)
Jadwiga napisał
Bardzo smaczna wyszła.Dodaję jeszcze żółtko, olej i rozcieram chwilę.Tyn razem wyszła za rzadka.Nie wiem jak sobie z tym poradzić.