Naleśniki bezglutenowe łatwe
Dzisiaj przygotowałam naleśniki bezglutenowe takie łatwe, proste, wręcz idealne na sam początek. Powiem tak, naleśniki są łatwe w wersji bezglutenowej jeśli masz odpowiednio skomponowaną mieszankę, w której ilość mąk w stosunku do skrobi jest dobrze dobrana. Gwarantuje to, że naleśniki będą miały elastyczną strukturę, dobrze będzie się je formowało i rozlewało na patelni. Ja do naleśników użyłam mąki marki Schar. Opowiem wam historię. Gdy okazało się, że musimy wprowadzić w domu dietę bezglutenową pierwsze swoje przepisy oparłam właśnie na gotowych mieszankach, żeby oswoić się z innymi strukturami ciast na naleśniki, chleb, ciasta i ciasteczka, gofry czy pierogi. Mają one w stanie surowym zupełnie inną lepkość niż ciasta pszenne, całkowy brak jędrności i powiedziałabym, że zaczyna się naukę pieczenia i gotowania od nowa. To nie jest tak, że zamienisz mąkę pszenną na mieszankę bezglutenową Schar, Belviten, Bezgluten, Dover czy inną i wychodzi ciasto o dokładnie takiej samej konsystencji jak to, które znasz od dzieciństwa. Pierwszy szok, to gliniasta struktura lub glutowata. Drugi to lepkość bliska miodowej. Trzeci gumowaty efekt. Nie jest tak prosto, oj nie, tu trzeba się wczuć, poznać z bezglutenowymi mieszankami aby z czasem zacząć samemu komponować swoje. Często dostaję pytania, jaką mąką bezglutenową ma ktoś zastąpić mąkę pszenną w konkretnym przepisie. Zawsze odpisuję, że mieszanką gotową. Od czegoś trzeba zaczadź – serio! Ja piekłam na początku na gotowych mieszakach chleby, zadziwiały strukturą, smakiem, wyglądem, innością. Teraz w zaciszu domu piekę takie, że trudno rozróżnić je od pszennych wiejskich – to kwestia wprawy, doświadczeń i barku strachu przed porażką. Dzisiaj przygotowałam naleśniki bezglutenowe łatwe na gotowej mieszance. Wybrałam te, ponieważ dostałam dziesiątki próśb o przepis na bezglutenowe krokiety. Te naleśniki będą się do nich nadawały bez problemu! W sam raz do barszczu. A u Ciebie w domu ktoś jest na diecie bezglutenowej, czy może jeść pszenicę? U nas celiakia zmaniła wszystko, sposób gotowania, oddzielne pierniki stanęły do pieczenia. Łatwo nie jest ale można temat ogarnąć. Zapraszam na naleśniki bezglutenowe łatwe, takie w sam raz na początek przygody z dietą bezglutenową.
NALEŚNIKI BEZGLUTENOWE łatwe
NALEŚNIKI BEZGLUTENOWE łatwe – składniki:
- 450 g mąki Schär Mehl Farine Możesz użyć gotowej mieszanki marki Belviten, Bezgluten, Dover lub innej
- 600 ml mleka krowiego lub roślinnego (u mnie mleko sojowe naturalne) lekko podgrzanego
- 1000 ml wody (u mnie mineralna niegazowana) czasami potrzeba jeszcze 50-70 ml ekstra – najlepiej letniej
- 60-80 ml oleju roślinnego
- szczypta soli, albo dwie szczypty jak wolisz
- OPCJA – można dodać dwa jajka, ja nie dodałam
NALEŚNIKI BEZGLUTENOWE łatwe – przygotowanie:
- Mąkę przesiewam do miski.
- Włączam mikser na największe obroty, dolewam ciepłe mleko, wodę i olej. Miksuje do czasu aż ciasto ma gładką konsystencję. Na tym etapie także solę.
- Zawsze szykuję sobie drugą miskę i dodatkowo masę na naleśniki bezglutenowe przelewam, żeby nie zostały mi grudki w cieście. Przykrywam ściereczką lub ręcznikiem i zostawiam na 30 minut. W tym czasie ciasto lekko zgęstnieje.
- Rozgrzewam patelnię na dużym gazie, wlewam 1 łyżkę oleju (tylko do pierwszego naleśnika) i wlewam łyżkę wazową ciasta, rozprowadzam na patelni. Gdy naleśnik dostaje od brzegów, przekręcam go na drugą stronę. Ja smażę naleśniki z obu stron, w hotelach tylko z jednej. jednak gdy smażycie górę naleśników, muszą być usmażone z obu stron, aby nie zlepiły się w jedną wielką bryłę.
- Ciasto na drugi naleśnik i kolejny wylewam na patelnię bez oleju, kręcę patelnia aby rozprowadziło się w miarę równomiernie w ładnym kształcie. Zawsze staram się, aby nie wlewało się na boki patelni. Smażę z obu stron, tak postępuję aż do skończenia masy. Z tej porcji wyjdzie około 40-45 naleśników. Naleśniki bezglutenowe łatwe są gotowe do jedzenia!
Anonim napisał
Do tych naleśników dodaje się tylko 40g więc nie czuć jej wcale A naleśniki wychodzą mega.my też robilismy na kilka sposobów ale jakoś te smakują nam najbardziej…I kolorem i konsystencją sa takie same jak pszenne?
Olga Smile napisał
Joanna – masz u mnie 30 przpisów na naleśniki, do wyboru do koloru https://www.olgasmile.com/?s=nale%C5%9Bniki&titleonly=1
Anonim napisał
Olga Smile ?
Anonim napisał
Ja zaczynalam od okolicznego sklepu hinduskiego I tam kupilam make z ciecierzycy, kasztanowa, grochowa, ryzowa, amarontusowa probowalam robic swoje mieszanki ale konsystencja I kolor troche 4 latce niepasowal, wiec weszlam na gotowe mieszanki, wtedy w uk jeszcze Schar nie byl tak popularny jak teraz I na recepte. Teraz jest wiekszosc dostepnych produktow w sklepach ale nie ma maki , za to kazdy sklep ma swoja mieszanke np Asda gdzie w skladzie jest maka ryzowa, kukurydziana, ziemniaczana I gryczana.
Anonim napisał
Mozna prosić przepis ??
Anonim napisał
100g mąki ryżowej,50 g ziemniaczanej,40 g amarantusowej,200 ml.mleka ryżowego,200 ml.wody,szczypta sody,4 jaja,proszę sie nie przestraszyć bo konsystencja może być lekko rzadka ale taka ma być.cienkie proszę smażyć sa naprawdę pycha.
Anonim napisał
Robie z samej jaglanej I sa ok, ciut grubsze tylko
Anonim napisał
Ja mam nietolerancję glutenu, kazeiny, laktozy i jaj, kuzynka ma celiakię.
Anonim napisał
Ja
Anonim napisał
Dziękuję bardzo?