Pasta do kanapek z czarnej fasoli
Już wiele razy pokazywałam pasty do chleba i kanapek. Są one stałym elementem naszego domowego menu. Nie wyobrażam sobie dania bez takiej pasty, bez pasztetu warzywnego, bez paprykarza z kaszą jaglaną albo paprykarza z ryżem. Bez zup czy rozmaitych surówek. Nasza codzienna kuchnia jest kuchnią warzywną. Urozmaicona, bogatą w substancje odżywcze, świeżą i przepełniona kolorami. Od jakiegoś czasu staram się wprowadzać jeszcze więcej dań na surowo czyli dietę RAW. Nieprzetworzone warzywa są najzdrowsze, jak przekonują Campbell T. Colin, Campbell II Thomas M. w swojej książce „Nowoczesne zasady odżywania”. Nie lubię poradników jak żyć, co jeść i czym się suplementować. Nudzi mnie to, męczy i odstrasza. Jednak ta właśnie książka zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Badania przeprowadzone na dziesiątkach tysięcy osób nie pozostawiają złudzeń. Dieta roślinna jest najzdrowsza. Polecam książkę bo jest świetna, daje do myślenia!
Ale wracając do pasty do chleba. Przygotowałam ją z całej paczki, to jest 400 g suchej fasoli i wyszło mi jej aż 1,5 litra, podam więc proporcje na jakieś 700 ml. Nie wiem ile u was takich past „schodzi” ale u mnie zdecydowanie dużo. Smarujemy nimi chleb, ale również zjadamy ot tak zwyczajnie, łyżką lub widelcem. Ja lubię dodać do niej jeszcze sporo chrzanu ale ja zimną chrzan uwielbiam więc dodaje go do wszystkiego :)
Przepis na Pasta do kanapek z czarnej fasoli
Składniki dania: Pasta do kanapek z czarnej fasoli
• 200 g suchej fasoli czarnej
• 4 średniej wielkości buraki
• 1 duże jabłko
• 2 cebule
• sól
• pieprz
• 1 łyżka cząbru ogrodowego
• szczypta czosnku
• kilka łyżek oleju
Przygotowanie dania: Pasta do kanapek z czarnej fasoli
1. Fasole płuczę, zalewam wodą i pozostawiam na noc do napęcznienia. Rano gotuje z dodatkiem cząbru około 1,5 godzina aż będzie bardzo miękka.
2. Buraki razem ze skórka wkładam sitka zawieszonego nad garnkiem i gotuje na parze lub piekę w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
3. Cebule obieram, kroje w kostkę i podsmażam na oleju na złoto.
4. Jabłko ścieram na tarce.
5. Fasolę odlewam z wody (UWAGA – wodę pozostawiam w kubku!), wkładam do malaksera razem z burakami (ja ich nie obieram), poszatkowaną cebulą, jabłkiem i przyprawami. Masa będzie bardzo gęsta, rozrzedzam ją dolewając wodę z gotowania fasoli do czasu uzyskania pożądanej konsystencji. Pastę przekładam do słoików lub pudełek i trzymam w lodówce.
Zobacz różne wersje dania PASTA Z FASOLI
To jedna z pierwszych past z fasoli, którą wam pokazywałam. Są jednak dania ponadczasowe, które zawsze smakują fantastycznie, nimi są właśnie pasty do chleba, kanapek i dipów! Uwielbiam pasty i hummusy!
Pasta z fasoli czarnej z burakami wygląda niecodziennie jednak jest pyszna. Łączy w sobie kremowość oraz delikatność fasoli, słodycz i ziemistość buraka. Doprawiona i podana na świeżym chlebie smakuje wyśmienicie!
To jedna z tych past do chleba, które uwielbiają wszytskie dzieciaki. Słodka, słoneczna, kremowa, delikatna, wręcz sama mówi „zjedz mnie, zjedz”. Nie można się jej zbyt długo opierać.
Muszę przyznać, że pasta z fasoli czarnej, pikantna, aromatyczna za sprawą kuminu należy do jednych z moich ulubionych past do chleba. Nawet dzieciaki od czasu do czasu skuszą się na nią, chociaż najczęściej preferują słodsze i mniej wyraziste smaki.
Lubie, tak powinnam napisać to wprost. Odpowiada mi połączenie fasoli i grzybów. Sprawdza się w kotletach, zapiekankach, wszelakich nadzieniach, dlatego też jako pasta jest to świetny duet!
Wersja pasty z fasoli czarnej z pikantną nutą jest bardzo udanym połączeniem wśród past na kanapki. Ja najczęściej pieczywo zamiast masła dodatkowo smaruję chrzanem lub musztardą.
Pasta z fasoli i warzyw pieczonych
Udanych past do chleba nigdy dość! Zapraszam na pastę z fasoli, która powstaje z udziałem warzyw pieczonych, to świetny sposób na wykorzystanie resztek z obiadu i wyczarowanie pysznego dania z niczego :)
Delikatna, lekka i pyszna. Osobiście uwielbiamy pasty oraz hummusy z białej fasoli. Często pojawiają się one na naszym rodzinnym stole. Przygotowuję jego dosłownie na zmianę z hummusem lub pastą z ciecierzycy, ponieważ nie wszyscy mogą u nas ciecierzycę jeść. Dlatego też wersja z fasoli jest świetnym rozwiązaniem :)
Słodka za sprawa cebuli, kremowa za sprawą białej fasoli i orzechów nerkowca. Doprawiona czosnkiem, pastą tahina, oliwą, sokiem z cytryny i sezamem. jest obłędna w smaku! Polecam z całego serca!
Smacznego!
woonia napisał
Siedzę w kuchni i się chichram, pyszna mi wyszła ta pasta, taka orientalna!
parabuch napisał
Muszę spróbować, pozdrawiam Olu :)
menia napisał
Można i tak cudnie :)
Paraja napisał
Pasta do kanapek z czarnej fasoli i buraków jest hitem w naszym domu!
monatowa napisał
Jest fantastyczna, nie spodziewałam się aż tak dobrej!!!
debcio napisał
Ja jestem otwarta na nowości :)
dolik napisał
Zjadłabym …
Izabela napisał
Przybierałam się już kilkukrotnie do tego przepisu i czytałam z ogromną ciekawością. Aż dziś nadszedł ten dzień ;) Zrobiłam! jest pyszna, zaskakujący smak – słodycz buraczków i „szorstkość” fasoli.Doprawiłam dość pikantnie- Naprawdę dobre:) wyszła mi ciut za rzadka, ale jest jeszcze ciepła, więc pewnie zgęstnieje jak postoi i ostygnie. Przetestowana przed chwilką z domowym chlebem i twarogiem – pychotka, miła odmiana od zwykłych kanapek. Pozdrawiam
Olga Smile napisał
Izabela – też ja lubię, bo zaskakuje, wygląda trochę inaczej niż smakuje :)
Matea napisał
Musi być pyszna ta pasta! Podoba mi się dobór składników, ma Pani wyczucie smakowe!