Pasta z czarnej fasoli
Czasami coś potrafi mnie zaskoczyć. Pasta z czarnej fasoli zawitała do nas na dobre. Pierwszy raz taką pastę z czarnej fasoli przygotowałam kilkanaście miesięcy temu, odkąd odkryłam cząber ogrodowy. Nigdy go nie uprawiałam, zawsze kupuję go w dość okazałych torebkach. Zioło to ma specyficzny smak i zapach, ale mi bardzo odpowiada. Pasta z czarnej fasoli jest zdrową alternatywą dla innych past kanapkowych zwłaszcza powstałych na bazie tłuszczy zwierzęcych czy mocno przetworzonych produktów spożywczych. Jakiś czas temu przeczytałam, że tak jak zdrowsze jest ciemne pieczywo od jasnego, tak samo ma się sprawa z fasolowatymi. Czarna fasola jest zdrowsza od białej. Hmm … tu nie będę się zapierać, czy ma to rzeczywiste uzasadnienie medyczne, ale na wszelki wypadek pastę z czarnej fasoli przygotowuję naprzemiennie z innymi pastami na bazie białych, czerwonych lub kolorowych fasoli. Pasta z czarnej fasoli zawsze u mnie wiąże się z cząbrem. Jeśli nie gotowaliście nigdy czarnej fasoli, podpowiem, że bardzo farbuje i brudzi zlew podczas odlewania. Trzeba używać najlepiej metalowych garnków, żeby na emalii lub ceramice nie zostały czarne, trudno zmywalne ślady. Pasta z czarnej fasoli wspaniale pachnie za sprawa cząbru, ma lekko orzechowy smak, z wyczuwalna pietruszką. Chętnie jędzą ją dzieci ze względu na niecodzienny kolor, to takie zachęcenie do jedzenia, o ile działa, bardzo ale to bardzo mi odpowiada.
Przepis na Pasta z czarnej fasoli
Składniki dania Pasta z czarnej fasoli
• 200 g czarnej fasoli
• 1 łyżka suszonego cząbru ogrodowego
• 100 ml oleju
• pęczek pietruszki
• sól
• czarny pieprz
Przygotowanie dania Pasta z czarnej fasoli
1. Fasolę wsypuje do garnka, zalewam wodą i pozostawiam na noc do napęcznienia. Rano dodaję cząber i gotuję przez 45 minut do czasu aż fasola stanie się miękka. Odlewam fasolę, ale zostawiam sobie 1 szklankę płynu z gotowania.
2. Fasolę rozdrabniam w melakserze. Dodaję pietruszkę, olej i mielę jeszcze kilka sekund, aż pasta stanie się gładka. Jeśli masa jest bardzo gęsta rozrzedzam ją wodą z fasoli. Pasta powinna mieć konsystencję gęstej śmietany.
3. Przekładam do słoika i trzymam w lodówce.
Zobacz różne wersje dania PASTA Z FASOLI
To jedna z pierwszych past z fasoli, którą wam pokazywałam. Są jednak dania ponadczasowe, które zawsze smakują fantastycznie, nimi są właśnie pasty do chleba, kanapek i dipów! Uwielbiam pasty i hummusy!
Pasta z fasoli czarnej z burakami wygląda niecodziennie jednak jest pyszna. Łączy w sobie kremowość oraz delikatność fasoli, słodycz i ziemistość buraka. Doprawiona i podana na świeżym chlebie smakuje wyśmienicie!
To jedna z tych past do chleba, które uwielbiają wszytskie dzieciaki. Słodka, słoneczna, kremowa, delikatna, wręcz sama mówi „zjedz mnie, zjedz”. Nie można się jej zbyt długo opierać.
Muszę przyznać, że pasta z fasoli czarnej, pikantna, aromatyczna za sprawą kuminu należy do jednych z moich ulubionych past do chleba. Nawet dzieciaki od czasu do czasu skuszą się na nią, chociaż najczęściej preferują słodsze i mniej wyraziste smaki.
Lubie, tak powinnam napisać to wprost. Odpowiada mi połączenie fasoli i grzybów. Sprawdza się w kotletach, zapiekankach, wszelakich nadzieniach, dlatego też jako pasta jest to świetny duet!
Wersja pasty z fasoli czarnej z pikantną nutą jest bardzo udanym połączeniem wśród past na kanapki. Ja najczęściej pieczywo zamiast masła dodatkowo smaruję chrzanem lub musztardą.
Pasta z fasoli i warzyw pieczonych
Udanych past do chleba nigdy dość! Zapraszam na pastę z fasoli, która powstaje z udziałem warzyw pieczonych, to świetny sposób na wykorzystanie resztek z obiadu i wyczarowanie pysznego dania z niczego :)
Delikatna, lekka i pyszna. Osobiście uwielbiamy pasty oraz hummusy z białej fasoli. Często pojawiają się one na naszym rodzinnym stole. Przygotowuję jego dosłownie na zmianę z hummusem lub pastą z ciecierzycy, ponieważ nie wszyscy mogą u nas ciecierzycę jeść. Dlatego też wersja z fasoli jest świetnym rozwiązaniem :)
Słodka za sprawa cebuli, kremowa za sprawą białej fasoli i orzechów nerkowca. Doprawiona czosnkiem, pastą tahina, oliwą, sokiem z cytryny i sezamem. jest obłędna w smaku! Polecam z całego serca!
Smacznego!
Anka napisał
Rozumiem, że z taką z puszki również można wykorzystać, podobnie jak cieciorkę?
Olga Smile napisał
Anka – można ale nie jest to dobre rozwiązanie, bo fasola u mnie gotuje się z cząbrem ogrodowym stąd jej zapach i smak :) Ale spokojnie z każdej rośliny strączkowej z puszki przygotujesz dowolna pastę.
monika napisał
bardzo dziękuję za ten przepis. szukałam przepisu na taką pastę już od jakiegoś czasu :)
Gośka napisał
Czy cząber ogrodowy, to to samo co ogólnie dostępny suszony cząber? Czy to inne zioło?
Olga Smile napisał
Gośka – to, to samo zioło.
Gośka napisał
Wielkie dzięki :) Jutro testuje :)
pasaka napisał
Pani Olgo lubię bardzo pani przepisy bo są takie dla ludzi. Pozdrawiam z Darłowa
Milkman napisał
Coraz czesciej tu zagladam. Nie lubie gotowac, a moze po prostu szkoda mi na to czasu…, bo mi wystarczy ryz z marchewka lub zblendowane surowe warzywa, a dla faceta to nie jedzenie.
Twoje przepisy sa proste i „skuteczne” ;) i czesto zgadzają sie z moim pojmowaniem zdrowego jedzenia. Dzięki Olga xx
Ola napisał
Bardzo dziękuję za ten wspaniały przepis na pastę z czarnej fasoli. Nie miałam na nią pomysłu, dodawałam do potrawek z mięsa mielonego albo do makaronu. Pasta jest przepyszna! Córce też smakuje ☺