Pasztet sojowy
Ten pasztet sojowy o tradycyjnym smaku, niepokojąco przypomina z wyglądu, smaku i zapachu pasztet mięsny. Nie każdy nawet się pozna, że jest on wersją wegetariańską popularnych pasztetów zwierzęcych. Pachnie intensywnie gałką muszkatową, imbirem, pieprzem ziołowym, zielem angielskim i listkiem laurowym. Taki pasztet jest dobrą propozycją dla osób, które dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z wegetariańską dietą, kiedy brakuje im jeszcze smaku tradycyjnych dań, do których byli przyzwyczajenie przez minione lata. Młodych wegetarian może na początku nowej diety kusić jeszcze kotlet, kiełbasa czy aromatyczny pasztet. I właśnie mój tradycyjny pasztet sojowy jest odpowiedzią na smakowe zachcianki „mięsne” dla osób na diecie wege. Dla mnie jest zbyt mięsny, ale moim rodzicom bardzo odpowiada a część mięsożernych znajomych nawet się nie poznała, że dostali do jedzenia coś roślinnego a nie zwierzęcego. Dobre danie, aby zaskoczyć znajomych. Ja osobiście wolę dania o mocniejszym i bardziej wyczuwalnym smaku warzyw, bo pasztet sojowy jakoś lekko mnie niepokoi, czy aby na pewno jem soję. Nie pokazywałam dotychczas dań z wykorzystaniem granulatu sojowego, ponieważ nie używam go zbyt często, ale tym razem jest niezastąpiony.
Pasztet sojowy
Pasztet sojowy – składniki:
• 200 g granulatu sojowego (tekstury sojowej)
• 3 cebule
• 100 g margaryny bezmlecznej, oliwy lub masła jeśli ktoś woli
• 3 łyżki oliwy lub oleju
• sól
• 2 czubate łyżeczki tartej gałki muszkatowej
• 1 łyczka suszonego imbiru
• 6 sztuk ziela angielskiego
• 2 listki laurowe
• 2 łyżeczki pieprzu ziołowego lub czarnego
Pasztet sojowy – przepis:
1. Zagotowuję tyle wody, ile jest podane na opakowaniu granulatu. Dodaję ziela angielskie, listek i sól. Gotuję granulat zgodnie z instrukcja na opakowaniu. Odcedzam na sicie.
2. Cebulę obieram, kroję w kostkę i smażę na złoto na patelni z olejem.
3. Do melaksera wkładam granulat z zielami i listkiem, dodaję usmażoną cebulę, margarynę bezmleczną, gałkę, imbir, pieprz ziołowy i sól. Miksuję przez kilka minut aż masa stanie się jedwabista. Jeśli jest zbyt zwarta dodaję kilka łyżek wody lub margaryny. W razie potrzeby doprawiam do smaku, ja wolę jeszcze więcej gałki i imbiru.
4. Wkładam do słoika i trzymam w lodówce.
vedHee napisał
Wyjątkowo smaczna propozycja aż dziw bierze!
Darek napisał
Ponieważ nie miałem pod ręką granulatu sojowego użyłem kotlety sojowe ala schabowe. Podgotowałem je jakieś 10 minut w wywarze z kostki warzywnej (organicznej) + wszystkie przyprawy podane w przepisie. Dodatkowo przesmażyłem także jeden ząbek czosnku. Efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania… tym bardziej ze córka zakomunikowała mi ze jutro mam jej zrobić kanapki z tym pasztetem do szkoły :)
Dodatkowo do części pasztetu dodałem przecier pomidorowy, efekt tez jest przepyszny :)
Olga Smile napisał
Darek – super :) bardzo dziekuję za komentarz :) No i smacznego oczywiście :D
Neami napisał
Pasztet sojowy wyszedł pyszny.
Roonia napisał
WOW!!!! Najprostszy przepis i najlepszy!
samek napisał
Olgo, ten przepis jest na mojej liście do zrobienia szybko :)
newegg napisał
Witam,
Zrobiłam wg przepisu ,wyglada super i moze pasztet byłby zjadliwy gdyby nie straszny smak 2 czubatych lyzeczek galki m.
Ktosinka napisał
Genialny, szybki, łatwy przepis. Doskonały smak, w domu wszyscy bez wyjątku nabrali się że to pasztez z kurczaka. Druga wersja będzie z pieczarkami a trzecia z żurawiną. PYSZNEEEE!
Olga Smile napisał
Ktosinka – fantastycznie! Bardzo się cieszę!
Katarzyna napisał
„Zagotowuję tyle wody, ile jest podane na opakowaniu granulatu. Dodaję ziela angielskie, listek i sól. Gotuję granulat zgodnie z instrukcja na opakowaniu.” Na moim opakowaniu granulatu pisze tylko: „przed spożyciem moczyć ok. 20 min, lekko odsączyć.” To ile tej wody na 200 g ? I czy mam zagotować czy tylko moczyć?