Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe gryczane to mój kolejny już przepis na pierogi bezglutenowe. Pierogi gryczane zrobiłam z mąki gryczanej pełnoziarnistej. Takie pierogi bezglutenowe gryczane można podać z farszem z kapusty, farszem ruskim lub z soczewicy. Pierogi bezglutenowe gryczane są moją odpowiedzią na wasze liczne pytania i prośby o pierogi bezglutenowe bez ryżu, bez glutenu i bez jajek. To się nazywa podniesienie poprzeczki dla pierogów bezglutenowych ;) Dotychczas pokazywałam już pierogi bezglutenowe, właśnie z mąki ryżowej, tapioki i skrobi. Ciasto zaparzałam, podobnie zresztą, jak dzieje się to również w przypadku tych pierogów gryczanych. Tym razem zrobiłam to troszkę inaczej, aby nie pojawiały się problemy z elastycznością ciasta i stopniem jego ścięcia poprzez niedobranie odpowiedniej temperatury. W przypadku pierogów bezglutenowych i wszystkich innych ciast gluten free, trzeba mocno skupić się na konsystencji ciasta, to najważniejszy moment. Tym razem nie powinniście mieć żadnych problemów! Co prawda, pierogi gryczane nie są aż tak jasne jak moje poprzednie pierogi bezglutenowe, ale smaczne są bardzo. Kolor im nie przeszkadza ;) Pierogi bezglutenowe gryczane można podać z wody, tak prosto lub odsmażyć po wystudzeniu na patelni z olejem. Ja wolę odsmażane, ale na cześć mojej rodziny woli z wody. Co ciekawe, konsystencja ciasta na pierogi bezglutenowe gryczane i jego delikatność sprawiła, że moja mama zjadła całe, bez zostawiania ciasta, to wielka rekomendacja dla tych pierogów, serio! Teraz kilka rad! Pierogi bezglutenowe gryczane gotują się bardzo krótko! Uwaga na rozgotowanie! Przy lepieniu, nie naciągajcie za mocno ciasta, bo będzie pękać, trzeba to robić delikatnie. Z podanej porcji składników zrobicie 60 pierogów, takich klasycznych, nie za dużych, ale też nie za małych. Gotujcie je w trakcie lepienia. Pierogi ulepione nie lubią czekać na gotowanie. Na zdjęciu widać pierogi z farszem na pierogi z kapusty z grzybami.
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe gryczane – składniki:
• 1 kg mąki gryczanej pełnoziarnistej (może być też biała, ja mam eko pełnoziarnistą) + do posypywania stolnicy
• 200 g mąki ziemniaczanej – skrobi ziemniaczanej
• 120 ml oleju
• 1 łyżeczka soli
• 1 litr wody
• 1 małe opakowanie jogurtu naturalnego lub śmietany, tak około 100 ml. U mnie jest to jogurt sojowy opakowanie 120 g
• 1 łyżeczka mąki ksantanowej (jak chcecie możecie dodać, konieczności nie ma) lub 3 łyżki babki (u mnie preparat Colon C bo akurat ten miałam w domu)
Farsz do pierogów
Pierogi bezglutenowe gryczane – składniki:
1. Zagotowuję w garnku 1 litr wody z olejem i solą. Gdy bulgoce wsypuję 500 g mąki gryczanej i mieszam. Sprawdza się u mnie gruby, drewniany widelec do tego celu. Masa musi się ściąć. Odstawiam ją do lekkiego przestudzenia.
2. Teraz wyrabianie:
– Jeśli macie mikser planetarny, to do miski wrzućcie ściętą mąkę, mąkę gryczaną surową, jogurt, skrobię ziemniaczaną i gumę ksantanową. Po minucie otrzymacie piękne, elastyczne i dobrze ciepłe ciasto. Można przystąpić do wałkowania na lekko posypanej stolnicy.
– Jeśli nie macie robota. Ścięte ciasto ostrożnie wrzućcie do miski lub wyłóżcie na stolnicę. Ja nakładam dwie pary rękawiczek, i przy pomocy noża łączę wszystkie składniki do momentu, gdy uda mi się już włożyć ręce w gorące ciasto i zagnieść je dokładnie. Dobrze ciepłe i elastyczne jest gotowe do wałkowania.
3. Ciasto dzielę na 4 porcje, wałkuję, wycinam foremką lub szklanką kółka, nakładam farsz i zlepiam pierogi. Jeśli ciasto słabo się lepi, wtedy lekko zwilżam wewnętrzną część pieroga i zlepiam.
4. Gotuję partiami, aby nie schły po zrobieniu. Pierogi wrzucam do wrzącej, osolonej wody. Czekam, aż wypłyną a woda powtórnie się zagotuje. Wyławiam delikatnie na natłuszczony talerz. Ugotowane pierogi mrożę porozkładane na natłuszczonych sowicie talerzach i owiniętych folią spożywczą. Tak też rozmrażam i podsmażam. Lub po ugotowaniu pierogi bezglutenowe gryczane podaję od razu z wody.
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenoweCiasto na pierogi bezglutenowe Do przygotowania tego ciasta na pierogi bezglutenowe użyłam mąki z tapioki, czyli z korzenia manioku, skrobi kukurydzianej, skrobi ziemniaczanej i białej mąki ryżowej. Wszystkie te składniki kupuję w sklepach internetowych lub portalach aukcyjnych, bo nie sposób ich dostać w mniejszych miastach a nawet w całkiem dużych. Ciasto jest białe i przyjemne w dotyku.
Pierogi wigilijne bezglutenowePierogi wigilijne bezglutenowe z kapustą i grzybami, przygotowane na bazie ciasta bezglutenowego z tapioki bardzo lubi cała nasza rodzina. Są delikatne, chrupkie i pyszne
Pierogi ruskie bezglutenowePierogi ruskie bezglutenowe nadziane farszem z ziemniaków, sera białego lub tofu i podsmażonej cebulki zawsze są smaczne. Najlepiej smakują zaraz po zrobieniu, tak prosto z wody!
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe gryczane ciemne i delikatne ciasto rozpływające się dosłownie w ustach. Są jednymi z najprostszych do przygotowania pierogów bezglutenowych. Smaczne i efektowne! Wszyscy je polubicie!
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi bezglutenowe z kapustą należą do tych pierogów, które uwielbia cała moja rodzina. W końcu nie dziwne, delikatne ciasto, aromatyczny i intensywny w smaku miąższ, wszystko sprawia, że bezglutenowe pierogi z kapustą są wręcz idealne!
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe ze szpinakiem soczyste, delikatne i pyszne. Moje dziecko uwielbia pierogi ze szpinakiem, musiałam więc stanąć na wysokości zadania.
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
Pierogi z soczewicą pojawiają się na naszym stole zawsze, gdy zabieram się za robienie pierogów na większą skalę. Jak wiele razy już pisałam, robię wtedy za jednym zamachem 100-200 pierogów, mrożę i mam na zapas. Pierogi z soczewicą bardzo lubią dzieci, nie ma się czemu dziwić, ponieważ są pyszne!
Mam dla was dzisiaj trzecie ciasto już na pierogi bezglutenowe. Do tej pory było zaparzane białe, gryczane a teraz mieszane z różnych mąk. Pierogi bezglutenowe są pyszne i stanowią ważny element tradycyjnej kuchni polskiej w wydaniu dla alergików.
INNE PIEROGI
Jak zrobić ciasto na pierogiJak zrobić ciasto na pierogi To najlepszy przepis, aby zrobić idealne ciasto na pierogi. Tego, jak zrobić wspaniałe ciasto na pierogi nauczyła mnie moja babcia, od niej mam kilka najlepszych, sprawdzonych przepisów!
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami tradycyjne, miękkie, chrupiące. Najlepsze pierogi robiła moja babcia, miała kocią wprawę i jeden po drugim zgrabny pieróg wychodzi spod jej rąk.
Pierogi ruskie
Pierogi ruskie to jedne z moich ulubionych pierogów. Mam do nich wielki sentyment, ten smak, zapach i konsystencja przenosi mnie w świat dziecięcych wspomnień.
Pierogi z jagodami
Pierogi z jagodami to smak lata, wakacji, wolnego czasu. Muszę przyznać, że pierogi z jagodami zawsze są wyjątkowe, pełne wspomnień!
Pierogi z kaszą gryczaną
Pierogi z kaszą gryczaną i serem, to dobry farsz do miękkiego i delikatnego ciasta na pierogi. Muszę przyznać, że pierogi mogę jeść przez cały tydzień, nie ma przebacz!
Jak zrobić pierogi ruskieJak zrobić pierogi ruskie. Pierogi ruskie można zrobić co najmniej na kilka sposobów. Ich smak będzie się nieco różnił zależnie od użytego ciasta i proporcji nadzienia.
Pierogi z mięsem
Pierogi z mięsem to chyba jedne z najbardziej tradycyjnych polskich pierogów. W moim domu rodzinnym, gdy byłam dzieckiem pierogi z mięsem pojawiały się na zmianę z pierogami z kapusta i grzybami, pierogami ruskimi lub z serem.
Mirrta napisał
Takich nie znałam. Odkąd jestem na diecie bezglutenowej poznałam Pani bloga i jestem oczarowana. To dla mnie skarbnica pomysłów! Dziękuję!
Malgorzatka Malina napisał
Olgo, czy pierogi można mrozić na surowo, a potem gotować od razu po wyjęciu z zamrażarki?
Olga Smile napisał
Malgorzatka Malina – ja mrożę podgotowane.
Marta napisał
Pani Olgo, a można czymś innym zastąpić jogurt naturalny niż jogurtem sojowym? Niestety w swojej diecie nie wolno mi spożywać produktów zawierających laktozę jak i również soję.
Olga Smile napisał
Marta – jogurtem kokosowym :)
marysia napisał
Nie wiem co zrobiłam źle, ale ciasto w ogole mi nie wyszło, klei sie ale za bardzo nic nie da sie z tym zrobić :/
Kamilia napisał
Właśnie wczoraj lepiłam pierwsze pierogi z mąki gryczanej wg twojego przepisu -zmieniłam tylko mąkę ziemniaczaną na owsianą (bo taka była pod ręką a ja lubię eksperymenty ;) ). Z lepieniem miałam niezłą zabawę bo ciasto inaczej się zachowuje niż tradycyjne i nie mogłam go wyczuć, ale w końcu zagniotłam część (1/4) z „garścią” oleju i to było to; ciasto zgrzeczniało, zrobiło się elastyczne i przestało się rwać.
Farsze były 2 wegańskie; szpinak z tofu i lko z cebulką i suszonymi pomidorami.
Wyszły świetne smakowały nie tylko dzieciom, ale nawet moim teściom wychowanym na tradycyjnych „polskich ruskich” ;) i schabowym hihi
także pełen sukces :)
Na pewno będę śledzić twojego bloga bardzo sumiennie
Pozdrawiam.
Kamilia napisał
szpinak z tofu i soczewica z cebulką i suszonymi pomidorami -miało być ;)
Olga Smile napisał
Kamilia – SUPER!
Ola napisał
Fakt, ciasto bardziej kapryśne od tradycyjnego, ale… warto spróbować. :) U mnie z farszem z czerwonej soczewicy z cebulką, czosnkiem, słodką papryką, kurkumą, łyżeczką koncentratu pomidorowego, majerankiem i pieprzem ziołowym – fantazja na dziś, polecam! :)