Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Bez pierogów wigilijnych nadziewanych kapustą nie mogła się obyć żadna wigilia w moim rodzinnym domu. Ciasto przygotowywane według wieloletniej tradycji z przepisu mojej babci zawsze wychodziło delikatne i miękkie. W tym roku moje pirogi będą przygotowane z nieco innego ciasta. Od kilku miesięcy, gdy tylko mam zagnieść pierożki wysypuję do miski 1 kg mąki pszennej 500, dwie szczypty soli, wlewam kilka chlustów oleju i około bardzo gorącej 400 ml wody. Wszystko mieszam, wyrabiam i odstawiam na 15 minut, aby ciasto odpoczęło. To połączenie ciasta zaparzanego z klasycznym ciastem pierogowych. W efekcie powstaje ciasto bardzo delikatne o miękkiej strukturze, niezwykle elastyczne a po ugotowaniu miękkie. Takie lubię najbardziej! Gdy kupuję z lenistwa pierogi najbardziej przeszkadzają mi w nich, pomijając średniej jakości farsze, te grube zwały ciasta i jego ilość w porównaniu z nadzieniem. Niestety nie ma jak domowe wyroby, zakasanie rękawów i przygotowanie pierogów samemu. Bardzo często, tak jak chociażby teraz, lepię pierogi kilka tygodni przed świętami, mrożę i przed samą wigilią pozostaje mi tylko podsmażenie rozmrożonych pierogów. Do pierogów przygotowuję farsz z kapusty kiszonej ugotowanej z grzybami, specjalnie na potrzeby lepienia wigilijnych pierogów.
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami – składniki:
- Ciasto na pierogi przygotowuję według przepisu:
- Jak zrobić ciasto na pierogi – tradycyjne pszenne
- Ciasto na pierogi bezglutenowe zaparzane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe gryczane
- Ciasto na pierogi bezglutenowe mieszane
- Farsz, czyli kapusta z grzybami przygotowana według przepisu Kapusta wigilijna z grzybami i suszonymi owocami lub Tradycyjna kapusta wigilijna z suszonymi grzybami
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami – przepis:
- Przygotowuję ciasto według przepisu na ciasto na pierogi.
- Stolnicę posypuję mąką i wałkuję na niej cienkie ciasto. Wycinam kółka wycinarkami lub szklanką. Na środek każdego kółka układam odciśniętą porcję kapusty. Rogi ciasta smaruję wodą i zlepiam dociskając widelcem.
- Pierogi układam na ściereczce wysypanej mąką i przykrywam, aby nie wysychały. Gotuję partiami kilka minut aż wypłyną i zrobią się miękkie.
- Pierogi podaję z wody lub po wystudzeniu odsmażam na patelni.
PIEROGI BEZGLUTENOWE:
Ciasto na pierogi bezglutenoweCiasto na pierogi bezglutenowe Do przygotowania tego ciasta na pierogi bezglutenowe użyłam mąki z tapioki, czyli z korzenia manioku, skrobi kukurydzianej, skrobi ziemniaczanej i białej mąki ryżowej. Wszystkie te składniki kupuję w sklepach internetowych lub portalach aukcyjnych, bo nie sposób ich dostać w mniejszych miastach a nawet w całkiem dużych. Ciasto jest białe i przyjemne w dotyku.
Pierogi wigilijne bezglutenowePierogi wigilijne bezglutenowe z kapustą i grzybami, przygotowane na bazie ciasta bezglutenowego z tapioki bardzo lubi cała nasza rodzina. Są delikatne, chrupkie i pyszne
Pierogi ruskie bezglutenowePierogi ruskie bezglutenowe nadziane farszem z ziemniaków, sera białego lub tofu i podsmażonej cebulki zawsze są smaczne. Najlepiej smakują zaraz po zrobieniu, tak prosto z wody!
Pierogi bezglutenowe gryczane
Pierogi bezglutenowe gryczane ciemne i delikatne ciasto rozpływające się dosłownie w ustach. Są jednymi z najprostszych do przygotowania pierogów bezglutenowych. Smaczne i efektowne! Wszyscy je polubicie!
Pierogi bezglutenowe z kapustą
Pierogi bezglutenowe z kapustą należą do tych pierogów, które uwielbia cała moja rodzina. W końcu nie dziwne, delikatne ciasto, aromatyczny i intensywny w smaku miąższ, wszystko sprawia, że bezglutenowe pierogi z kapustą są wręcz idealne!
Pierogi ze szpinakiem
Pierogi bezglutenowe ze szpinakiem soczyste, delikatne i pyszne. Moje dziecko uwielbia pierogi ze szpinakiem, musiałam więc stanąć na wysokości zadania.
Pierogi bezglutenowe z soczewicą
Pierogi z soczewicą pojawiają się na naszym stole zawsze, gdy zabieram się za robienie pierogów na większą skalę. Jak wiele razy już pisałam, robię wtedy za jednym zamachem 100-200 pierogów, mrożę i mam na zapas. Pierogi z soczewicą bardzo lubią dzieci, nie ma się czemu dziwić, ponieważ są pyszne!
Mam dla was dzisiaj trzecie ciasto już na pierogi bezglutenowe. Do tej pory było zaparzane białe, gryczane a teraz mieszane z różnych mąk. Pierogi bezglutenowe są pyszne i stanowią ważny element tradycyjnej kuchni polskiej w wydaniu dla alergików.
INNE PIEROGI
Jak zrobić ciasto na pierogiJak zrobić ciasto na pierogi To najlepszy przepis, aby zrobić idealne ciasto na pierogi. Tego, jak zrobić wspaniałe ciasto na pierogi nauczyła mnie moja babcia, od niej mam kilka najlepszych, sprawdzonych przepisów!
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami
Pierogi wigilijne z kapustą i grzybami tradycyjne, miękkie, chrupiące. Najlepsze pierogi robiła moja babcia, miała kocią wprawę i jeden po drugim zgrabny pieróg wychodzi spod jej rąk.
Pierogi ruskie
Pierogi ruskie to jedne z moich ulubionych pierogów. Mam do nich wielki sentyment, ten smak, zapach i konsystencja przenosi mnie w świat dziecięcych wspomnień.
Pierogi z jagodami
Pierogi z jagodami to smak lata, wakacji, wolnego czasu. Muszę przyznać, że pierogi z jagodami zawsze są wyjątkowe, pełne wspomnień!
Pierogi z kaszą gryczaną
Pierogi z kaszą gryczaną i serem, to dobry farsz do miękkiego i delikatnego ciasta na pierogi. Muszę przyznać, że pierogi mogę jeść przez cały tydzień, nie ma przebacz!
Jak zrobić pierogi ruskieJak zrobić pierogi ruskie. Pierogi ruskie można zrobić co najmniej na kilka sposobów. Ich smak będzie się nieco różnił zależnie od użytego ciasta i proporcji nadzienia.
Pierogi z mięsem
Pierogi z mięsem to chyba jedne z najbardziej tradycyjnych polskich pierogów. W moim domu rodzinnym, gdy byłam dzieckiem pierogi z mięsem pojawiały się na zmianę z pierogami z kapusta i grzybami, pierogami ruskimi lub z serem.
Aga napisał
Mam pytanie moge je zamrozic? ale to najpierw ugotowac pozniej zamrozic? jak dzien wczesniej bd robic to w foli do lodowki i nastepnego dnia wyciagnac i ugotowac czy jak prosze doradzcie bd robic pierwszy raz :) a chcialam dzien wczesniej albo kilka dni wczesniej zrobic i nie wiem co lepsze zamrozic czy jak?
Olga Smile napisał
Aga – ja gotuję, wyławiam, smaruję oleje, potem zwijam wystudzone w natłuszczoną folię spożywczą tak, żeby się żadne pierogi nie dotykały, bo się zlepią. Dzień przed podaniem rozmrażam przez 24 godziny w lodówce a potem podsmażam na patelni :)
Paulina napisał
ile pierogow wychodzi z ciasta z 1 kg maki ?
ola napisał
Zrobiłam wczoraj 80 pierogów z tego przepisu!! Kapusta rewelacja, ciasto na pierogi delikatne i miękkie. Oby tylko się nie posklejały przy mrożeniu.