Szynka drobiowa z pomidorami
Taka śliczna szynka drobiowa z suszonymi pomidorami poleca się na kolację Szynka drobiowa z pomidorami kontynuuje u mnie nowy cykl cotygodniowych środkowych przepisów na wędliny domowe przygotowane w domu bez wędzarni. Jeśli jadacie mięso, dbacie o zdrowie i lubicie znacznie lepsze w składzie i smaku wędliny niż sklepowe, to koniecznie zaglądajcie do mnie w każdą środę! Szynka drobiowa z suszonymi pomidorami jest efektowna, delikatna, smaczna i lubiana przez dzieciaki. Pachnie wędzonką, jest soczysta ale ma swój smak! Kolorowe plasterki dobrze prezentują się na kanapkach a wiadomo doskonale, że najpierw je się oczami. Nie dziwne, wygląd ma znacznie i to nie tylko w teorii. Szynka drobiowa z suszonymi pomidorami powstała u mnie za pierwszym razem kilka tygodni temu. Ponieważ od jakiegoś czasu przymierzałam się do pokazania wam wędlin, to teraz mam ku temu okazję. Często pytacie mnie również o szybkowary, jakie mam i jakie używam.
Szynka drobiowa z suszonymi pomidorami
Szynka drobiowa z suszonymi pomidorami – składniki:
- 1 kg udek bez skóry i kości z kurczaka lub indyka
- piersi z kurczaka (2 połówki lub 1 duża) może być też mała polędwiczka z indyka
- 10 pomidorów z zalewy oliwnej
- 2 łyżeczki żelatyny w proszku (może być wieprzowa lub rybna)
- 1 łyżka przyprawy do kurczaka najlepiej z papryką wędzoną
- 2 łyżeczki miodu lub cukru pudru
- 2,5 łyżeczki soli peklowej [średnio stosuje się do peklowania na sucho 15-18 g soli peklowej na 1 kg mięsa ale zawsze czytajcie zalecenia producenta owej soli!] Sól peklową ja dodaję, bo wtedy jest większa pewność stabilności i czystości biologicznej mięsa. To bardzo ważne w przypadku jadu kiełbasianego. Jeśli zdecydujecie się pominąć sól peklową użyjcie 2,5-3 łyżeczki soli morskiej/kamiennej. Jednak wtedy mięso będzie szare po przygotowaniu wędliny. UWAGA 1 łyżeczka to 5 ml soli peklowej!
- Dodatkowo potrzebne:
- szynkowar o pojemności około 1,2 g
- woreczki do szynkowaru, otoczki termokurczliwe lub worki do zgrzewarek (jeśli do danego szynkowaru potrzebne są worki)
- termometr do mierzenia temperatury wody
- garnek głęboki
Szynka drobiowa z suszonymi pomidorami – przygotowanie:
- Kurczaka myję, wycinam z niego wszystkie kostki i chrząstki. Mięso obdzielam od kości lub kupuję od razu wersję wyluzowanych udek.
- Mięso mielę w maszynce do mielenia, dodaję do mięsa przyprawy oraz sól peklową. Dodaję również pokrojoną w kawałki pierś kuczka. Mieszam dokładnie przez około 10 minut, zależy mi ale mięso „puściło klej”.
- Pomidory kroję w kostkę.
- Dokładnie mieszam mięso z pomidorami i przyprawami, przekładam do torebki foliowej i wstawiam na noc do lodówki.
- Po 24 godzinach, mięsem napełniam szynkowar wyłożony torebka do szynkowaru. Na wszelki wypadek zazwyczaj używam 2 woreczków lub worków do zgrzewarek ale o tym już pisałam. Ugniatam delikatnie ale dokładnie dociskając mięso aby nie było powietrza. Torebkę zawijam i zamykam szynkowar.
- Wstawiam do garnka z wodą o temperaturze 80 stopni. Przykręcam gaz pilnując temperatury. Mięso parzę przez 1,5 godziny. Wyjmuję, schładzam w zimnej wodzie szynkowar. Wstawiam go do lodówki na minimum 18 godzin, najlepiej na 24 godziny. Wędlinę wyjmuję i kroję na kawałki.
- Smacznego :)
SZYNKA Z KURCZAKA z koperkiem czy SZYNKA DROBIOWA Z SUSZONYMI POMIDORAMI zrobiona z indyka i kurczaka, którą wolisz?
Agata Ch napisał
z kurczaka <3
Moja osobistosc napisał
wygląda obłędnie! :D
Monika Więckowska napisał
Z suszonymi pomidorami
Daga Iql napisał
Pomidorami
Ola Maksym napisał
Z koperkiem, bo dzieci wypluwają suszone pomidory ;)
AgaKu napisał
Przygotowałam zgodnie z przepisem – parzyłam 1,5h szynkę z 1 kg mięsa w szynkowarze plastikowym tescomy. Wyszła surowa od góry :/
Olga Smile napisał
AgaKu – ta albo wody w garnku było za mało albo parowała za bardzo i się ulotniła, albo za zimna niestety była. Nie ma wyjścia. Ile było wody – tak do powierzchni szynki w szynkowarze?
aniaw napisał
Mnie się tak raz zdarzyło kiedy dałam za dużo mięsa. Wyjęłam wędlinę i w woreczku do pieczenia zapiekłam w piekarniku. Była smaczna. Teraz wiem, że trzeba uważać z ilością mięsa i z wysokością wody. Może też trzeba parzyć nieco dłużej.
Olga Smile napisał
aniaw – dłużej nie. Parzy się średnio 10 minut na każdy centymetr średnicy, poziom wody musi tylko być taki jak mięsa w środku lub nieco wyższy. Można też pokrywką przykryć ale poziom wody najważniejszy!
AgaKu napisał
Woda sięgała mięsa na pewno a temp była zgodnie z termometrem 80-85st. Może faktycznie pod pokrywką byłoby lepiej? Mi się jednak wydaje że plastik słabo przewodzi ciepło i może woda miała 80 st. ale mięso w środku niekoniecznie… Ale szynka i tak pyszna wyszła bo plastry na patelni podpiekłam – a dzieciom hamburgery aż uszami wychodziły ;)