TARTA Z SZYNKĄ
Takiego przepisu jeszcze nie było. Tarta z szynką i grzybami powinna przypaść wam do gustu ze względu na wygląd, smak i uniwersalność możliwości jej komponowania oraz podawania. Tarty znane są na całym świecie i jadane w milionach domów i restauracji. Posiadają wiele zalet. Trzeba przyznać, że pasują na wystawną kolację, jako przystawka na święta lub element efektownego lunchu.
Pierwszy raz tartę jadłam w cudownej warszawskiej restauracji, gdzie usiedliśmy wiele lat temu z mężem na odpoczynek w trakcie biegania po sklepach podczas świątecznego szaleństwa. Mamy zwyczaj zamawiania czegoś, czego jeszcze nie znamy, czego nie jedliśmy do tej pory i co może nas zaskoczyć. Tak robimy od lat, to pozwala nam na ciągłe rozszerzanie swoich horyzontów kulinarnych, na próbowanie i sprawdzanie. Ja zdecydowałam się na wysoką tartę i sałatkę z melonem oraz serem pleśniowym. Pamiętam, że sałatka specjalnego wrażenia na mnie nie zrobiła, ale tartę bardzo dobrze zapamiętałam. Następnego dnia zrobiłam swoją wersję, trochę inną. Dodałam do tarty składniki i przyprawy, takie których brakowało mi w tarcie zamówionej w restauracji. Nie wiem, czy powinnam o tym pisać, ale ponieważ znakomita większość moich czytelników jest pełnoletnia, to ja osobiście uwielbiam do konsumpcji tarty podawać chłodne białe wino. Uniwersalność tarty sprawia, że pasują do niej wymienicie również klarowne, aromatyczne i gorące zupy, na przykład: rosół, barszcz, grzybowa lub bulion. W kilka chwil powstaje wtedy odświętny obiad lub kolacja.
Tarta z szynką i grzybami może zostać podawana o każdej porze dnia, na ciepło jak i na zimno. Sprawdzi się wyśmienicie jako przystawka do wystawnej kolacji lub świątecznego obiadu. Rano można zjeść ją na zimno lub podać na lunch z sałatką. Wieczorem z winem przy blasku świec, tarta będzie elementem romantycznej kolacji. U nas w domu mówi się tarta, ale wiem, że często spotkacie się również z nazwą „quiche”. Myślę, że można stosować je właściwie naprzemiennie. Prawdopodobnie wszystko zależy od regionu lub użytych składników. Tarta może być słodka lub wytrawna, quiche zawsze jest wytrawny i nieco wyższy od tarty, ale także na kruchym spodzie.
Moja tarta z szynką i grzybami jest daniem pysznym, bogatym i aromatycznym. Wspaniała do podania na ciepło i na zimno. Może stać się elementem ciepłego lub zimnego bufetu, obiadu lub kolacji. To wspaniałe klasyczne danie, w którym głębia wędzonego smaku szynki idealnie łączy się z grzybami, świąteczną żurawiną, tymiankiem i śmietaną z przyprawami. Do mojego przepisu wykorzystałam tym razem szynkę wędzoną z Sokołowa z linii „Naturrino”. Ta szynka wędzona pakowana w plasterkach charakteryzuje się doskonałym smakiem i aromatem. Jest soczysta, pachnąca i doskonale przyprawiona. Świetnie sprawdza się jako poczęstunek dla gości podczas uroczystych spotkań rodzinnych, jak i dodatek do kanapek na codzienne śniadanie. Podobnie jak inne produkty linii „Naturrino”.
Wiem, że lubicie, gdy podaję wam skład wędlin lub innych produktów. To tym razem także tak zrobię. Szynka wędzona z linii „Naturrino” składa się z: mięsa wieprzowego z szynki (104 g wykorzystano do przygotowania 100 g gotowego produktu), soli, aromatów naturalnych, białka wieprzowego kolagenowego, błonnika pszennego bezglutenowego, glukozy, przypraw oraz ekstraktów przypraw. Skład jest krótki – szynka Sokołów Naturrino, podobnie jak inne produkty z tej linii, nie zawiera glutaminianu sodu, fosforanów ani azotynu sodu.
Wspaniałość tarty, a co za tym idzie wygląd i smak, w dużej mierze zależy od najlepszych składników. Od wysokiej jakości szynki wędzonej, grzybów, świeżej żurawiny oraz od cierpliwości przy zapieczeniu ciasta oddzielnie. To właśnie dzięki temu spód i boki tarty będą chrupiące. Jest to przepis dość szybki i niezwykle efektowny. Idealny przepis nie tylko na święta czy kolację ze znajomymi, ale także na co dzień jako posiłek w środku tygodnia. Można tartę z szynką i grzybami podać z zieleniną, z sałatą, z rukolą, z pomidorkami koktajlowymi, z gorącą, czystą zupą grzybową do popicia lub czerwonym barszczem. To wszystko, czego potrzebujesz, aby tarta z szynką stała się pysznym posiłkiem obiadowym, przystawką do świątecznego obiadu, hitem imprez świątecznych oraz cudownych zimowych wieczorów! Moje składniki na tartę wyglądały tak:
TARTA Z SZYNKĄ
TARTA Z SZYNKĄ – składniki:
CIASTO do tarty:
- 300 g mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej (jeśli decydujecie się na opcje GF)
- 150 g masła, pokrojonego w kostkę (można użyć masła solonego lub niesolonego)
- 2 jajka
- szczypta drobnej soli (jeśli masło jest niesłone)
MASA DO TARTY:
- 2 opakowania Szynki wędzonej Naturrino z Sokołowa
- 300 ml tłustej śmietany lub śmietany kokosowej
- 400 g pieczarek (ja miałam brązowe)
- 100 g żurawiny wielkoowocowej
- 5 jajek
- 3 kulki mozzarelli
- 1 por
- tymianek
- sól morska i świeżo zmielony pieprz
- opcja na święta to dodatkowo 1 czubata łyżka chrzanu
TARTA Z SZYNKĄ – przygotowanie przepisu:
- Przesiewam mąkę i sól do miski robota kuchennego, najlepiej do malaksera.
- Dodaję zimne masło i miksuję przez kilka sekund, aż mieszanina będzie przypominać mokry piasek.
- Dodaję 2 jajka i ponownie miksuję przez kilka sekund.
- Ciasto owijam folią spożywczą i schładzam w lodówce przez około 30 minut.
- Delikatnie smaruję masłem formę do tarty 24-28 cm. Najlepiej użyć formę z luźnym dnem, wtedy łatwiej będzie wyjąć tartę.
- Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni w opcji góra plus dół.
- Rozwałkowuję ciasto między dwoma arkuszami papieru do pieczenia.
- Wykładam formę ciastem i przycinam krawędzie.
- Wstawiam formę z ciastem do lodówki na około 15 minut, aby się schłodziło.
- Papierem przykrywam od góry ciasto i wysypuję perełkami, kulkami do tarty lub wypełniam fasolą do pieczenia lub ciężarkami do ciasta i piekę przez około 25 minut, aż ciasto będzie lekko suche i chrupkie.
- Usuwam ziarenka do pieczenia i pozwalam, aby forma ostygła na kratce.
- W tym czasie na łyżce lub dwóch łyżkach oleju lub masła podsmażam pokrojonego w cienkie plasterki pora. Musi być miękki i lekko złocisty.
- Szynkę wędzoną Sokołów Naturrino wyjmuję z opakowania i kroję w paseczki.
- Pora układam na cieście, na nim pokrojoną szynkę.
- Mozzarellę i pieczarki kroję w plasterki. Układam na porze, posypuję świeżymi listkami tymianku i doprawiam solą oraz mielonym pieprzem.
- W misce mieszam jajka, chrzan i śmietanę, doprawiam solą i pieprzem.
- Masę wylewam na ciasto i na wszystkie składniki.
- Piekę tartę w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 ° stopni Celsjusza przez 45-55 minut lub dopóki na środku masa się nie zetnie.
- Tartę z szynką i grzybami można podawać na ciepło lub na zimno, najlepiej z rukolą do kompletu, czerwonym barszczem, zupą grzybową lub, jeśli masz ochotę na specjale okazje, winem.
Dla zainteresowanych przeczytaniem więcej o linii wędlin NATURRINO zapraszam na stronę: www.naturrino.pl
Pozdrawiam Olga Smile
* wpis zawiera lokowanie produktu
Anna napisał
TARTA Z SZYNKĄ Jest dobra na wszystko ;)
Danka napisał
W tym roku zrobię tatę z szynką na święta fajny obiad albo jako przystawka!
Robert napisał
wygląda obłędnie dobrze!!!!
Maria napisał
Jaka piękna tarta!!!
Ewa napisał
zrobiłam taką tartę dzisiaj!!!!!!!!!! Boska jest
Aga napisał
Baaardzo ładna!
Monika napisał
Rukola na pewno pasuje, ale daj spóbować Olga!!!
Anna napisał
Radzę wszystkim ją zrobić!
Eryk napisał
Robiłem w swoim życiu już wiele różnych tart, ale ta jest najprostsza
Urszula napisał
Obłędnie dobrze wygląda i trzeba jej to przyznać!