WEGE SMALEC ZE SKWARKAMI
Chociaż nie lubię określenia smalec z fasoli to czasami go używam, dla mnie to raczej pasta z fasoli ale OK, jak zwał tak zwał. Specjalnie dla moich czytelników dzisiaj wege smalec z fasoli ze skwarkami z kaszy gryczanej. Dla mnie typowy wegetariański czy wegański smalec powstaje z oleju kokosowego, dużej ilości cebuli, czosnku, jabłek, majeranku i koniecznie wędzonego tofu. Jest na tyle smaczny i autentyczny, że rzadko ktoś zorientuje się, że jest to alternatywa dla produktów odzwierzęcych. Koniecznie przepis na smalec wegetariański z jabłkiem, bo jest co najmniej świetny! W domu co chwilkę i dosłownie przygotowujemy jakąś wegańska pastę do chleba! Tak jadamy na co dzień, to lubimy więc w kółko i na okrągło chodzą blendery i malaksery. Pasta z soczewicy, ciecierzycy, fasoli, grochu, kukurydzy, groszku, bobiku czy bobu jest u nas rozsmarowywana na wszytskich chlebach, pitach czy naleśnikach. A Ty wolisz pasty do kanapek wegetariański lub wegańskie czy raczej wybierasz mięsne, bardziej klasyczne? Taka jak na zdjęciu pasta z fasoli nazywana jest również smalcem z fasoli, zapewne za sprawa koloru znacznie bardziej niż smaku. Jadnak skoro się tak utarło, to ja nie będę wyważała otwartych drzwi. Zapraszam zatem na wege smalec ze skwarkami z kaszy gryczanej!
WEGE SMALEC ZE SKWARKAMI
WEGE SMALEC ZE SKWARKAMI – składniki:
- ugotowana fasola u mnie 2 czubate szklanki (czyli 2 puszki lub słoiki)
- 2 cebule
- 5 łyżek oleju można użyć więcej jeśli chce się zwiększyć kaloryczność pasty, wtedy polecam kokosowy bezwonny
- 2 łyżki tamari (bezglutenowy) lub sosu sojowego
- sól do smaku
- 3 łyżki kaszy gryczanej + 2 łyżki oleju + 1 łyżeczka wędzonej słodkiej papryki
WEGE SMALEC ZE SKWARKAMI – przepis:
- Cebule kroję w kostkę i podsmażam na oleju na złoty kolor.
- Ugotowaną fasolę podgrzewam. Jeśli używam fasoli z puszki, przekładam ją na patelnię i lekko podgrzewam. Ciepła fasola się znacznie lepiej miksuje!
- Przekładam do malaksera fasolę wraz z zalewą i miksuję na jednolita masę. Dodaję soli, pieprzu i sos sojowy. Często na tym etapie dodaję jeszcze 2 łyżki oleju dodatkowo.
- Wyjmuję smalec z fasoli do miski, dodaję usmażoną cebulę i miksuję.
- Dodatkowo 3 łyżki kaszy gryczanej niepalonej mieszam z 2 łyżkami oleju i 1 łyżeczką wędzonej papryki. Rozkładam na papierze do pieczenia i piekę w piekarniku rozgrzanym do 170 stopni, czasami podprażam bez dodatków na patelni, gdy jest złota dolewam olej i paprykę. Dodana taka kasza do smalcu z fasoli daje chrupkość i wrażenie skwarek.
- Taki wege smalec z fasoli zdecydowanie ma swój urok i mniejszą kaloryczność niż typowy smalec czy to zwierzęcy czy roślinny na bazie oleju kokosowego.
Edyta napisał
Roślinna :) I ostra jak diabli, jeśli można prosić :)
Luiza napisał
No VEGE !
Kala napisał
Oj przydałaby się jakaś dietetyczna, trzeba trochę się odchudzić
Marzena napisał
Zdecydowanie roślinna ?
Magdalena napisał
Albo jajeczna
Amelia napisał
Mięso spożywam ale pasty kocham wege
Grażyna napisał
jem mięso, ale pasty wolę roślinne :)
Barbara napisał
Wege?
Kasia napisał
Roślinna koniecznie :)
Paulina napisał
Wege lub wegan