Ciasto bezglutenowe
Dzisiaj na przepis na ciasto bezglutenowe z jabłkami. Od kilku lat to ciasto bezglutenowe z różnymi owocami, jest dla nas głównym ciastem, które piekę w najróżniejszych kombinacjach smakowych. Czasami z czekoladą, innym razem z suszonymi bakaliami, sezonowymi owocami, warzywami, dosłownie dowolnie. Ciasto bezglutenowe różni się w konsystencji od klasycznego pszennego. Jeśli jest z jajkami staje się znacznie lżejsze niż w wersji bez jajek. Ponieważ u nas jest również alergia na jajka, dlatego też muszę piec ciasto bezglutenowe w wersji wegańskiej. Jeśli jadacie jajka, ubijcie je na kogel mogel z cukrem, następnie delikatnie dodajcie do masy. Pyszna wersja mojego ciasta przypadnie dorosłym i dzieciom do gustu na bank! A właśnie, jakie lubisz ciasta? Zapraszam zatem na proste i pyszne ciasto bezglutenowe z jabłkami.
Przepis na ciasto bezglutenowe:
Ciasto bezglutenowe – składniki:
- 250 g mąki gryczanej (osoby na diecie bezglutenowej wybierają bezglutenowe)
- 250 g mąki owsianej bezglutenowej (osoby na diecie bezglutenowej wybierają bezglutenowe)
- 1/3 szklanki skrobi ziemniaczanej (maki ziemniaczanej) lub 3 ubite z cukrem jajka (opcja)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia bezglutenowego lub zwykłego (20 ml)
- 1/2 łyżka cynamonu
- 500 litr mleka roślinnego dowolnego (może być też zwierzęce) +/- 100 ml do konsystencji
- 60 ml oleju
- 2/3 szklanki cukru trzcinowego
- 3 jabłka lub inne owoce
- do podania syrop klonowy lub miód
Ciasto bezglutenowe – przygotowanie:
- Do miski wysapuję mąki, proszek do pieczenia, cukier, cynamon i mieszam, w moim przypadku dłonią. Dolewam mleko, olej i mieszam ponownie. Taką ma mieć konsystencję ciasto jak w tej chwili. Odstawiam na 10 minut. Zacznie gęstnieć, dlatego po 10-15 minutach dolewam wodę lub mleko.
- Jabłka przekrawam na osiem, wycinam gniazdo nasienne.
- Blachę do pieczenia smaruję olejem i wysypuję dowolną mąką (tylko NIE ziemniaczaną).Wylewam ciasto, delikatnie rozprowadzam, układam dowolnie jabłka.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180-190 stopni na około 65 minut. Sprawdzam patykiem czy jest suche. Jeśli tak, wyjmuję, lekko studzę i podaję!
Ciasto bezglutenowe przepisy
Ciasto bezglutenowe – babka bezglutenowa
Ciasto bezglutenowe to nie tylko klasyczne z owocami ale również babka wielkanocna, ciasta drożdżowe, kruche i francuskie. Zapraszam na ciasto bezglutenowe jaglana czyli moja babka wielkanocna!
Ciasto bezglutenowe ze śliwkami
Absolutne klasyczne u pyszne ciasto bezglutenowe ze śliwkami skradło nasze serca. Często piekę ciasto bezglutenowe w różnych kombinacjach smakowych, z owocami sezonowymi i całorocznymi.
Ciasto bezglutenowe kruche potrzebne jest często do mazurków, do tart do zapiekanek. Zapraszam ponieważ moje ciasto bezglutenowe kruche piecze się prosto i jest bardzo smaczne.
Ciasto bezglutenowe kokosowe bez pieczenia
Tym razem znajdziesz u mnie również ciasto bezglutenowe kokosowe bez pieczenia, proste, pyszne i świetnie wyglądające. Dzieciaki za nim przepadają!
Ciasto bezglutenowe z bananami
Ciasto z bananami bezglutenowe jest jednym z tych które przygotowuje chętnie i z wielka przyjemnością. Wszyscy za nim przepadamy!
CIASTO BEZGLUTENOWE ponad 50 przepisów …
Olga Smile napisał
Katarzyna Zyra to za rzadki był.
Kasia napisał
Ile ma być mleka w cieście bezglutenowym z tej strony – https://www.olgasmile.com/ciasto-bezglutenowe.html? W przepisie: „500 litr mleka roślinnego dowolnego (może być też zwierzęce) +/- 100 ml do konsystencji”. Będę wdzięczna za wyjaśnienie.
Pozdrawiam,
Katarzyna
Olga Smile napisał
Kasia – 500 ml około, zależnie od rodzaju mąki czasami trzeba dodać trochę więcej
Kasia napisał
Dziękuję! :)
Gosia napisał
chyba jestem beznadziejna w kuchni, bo mi to ciasto nie wyszło :( przetrzymałam dłużej niż w przepisie a i tak wyszło mokre i jednocześnie sypkie, z wyczuwalną na końcu podniebienia goryczką :(
cóż mogłam zrobić źle?
mąka gryczana, owsiana i skrobia, mleko migdałowe i ksylitol
Olga Smile napisał
Gosia – goryczkę daje zazwyczaj mąka zjełczała, kukurydziana, jaglana. Nie wiem jak ksylitol bo ja nie używam często, ponieważ mi nie smakuje tak samo jak stewia.
Gosia napisał
a da się jakoś rozpoznać mąkę zjełczałą przed pieczeniem? jestem zupełnie zielona jeśli chodzi o kuchenną magię, a może to olej z pestek winogron dodał tę goryczkę? tylko taki mam obecnie w domu :( (bo gr kokosowego było mi szkoda :D )
Olga Smile napisał
Gosia – oooo olej tym bardziej może być zjełczały, jego to czuć w zapachu. Ja zwyczajnie próbuję: mąkę, olej itd. na czubek łyżki i do ust :)
Joanna napisał
Czy mąki powinny być pełnoziarniste czy raczej jasne?
Olga Smile napisał
Joanna – jasne lub pół na pół.