Ciasto kokosowe z rabarbarem
Och jej! Ciasto kokosowe z rabarbarem – mniam! Boniu, ledwo zdjęcie zrobiłam, bo mi rodzina ciasto kokosowe z rabarbarem rozgrabiła jeszcze gorące. Ciasto kokosowe z rabarbarem jest proste do zrobienia, niezwykle smaczne a mąż określa je mianem świątecznego, pewnie za sprawą słodkiego zapachu i niezwykle bogatego smaku. Gdy przygotowuję małą foremkę, taką 23 cm x 13 cm to musze się nieźle nakombinować, żeby nie podzielnic ciasta, tak zwyczajnie na 3 części. Staram się jednak zachować minimum kultury jedzenia i kroję ciasto w plastry. Wtedy wystarczy włożyć po 3 sztuki na talerzyk, tak zamiast obiadu, zasiąść z kubkiem ulubionej gorzkiej kawy i popijać delektując się smakiem. Właśnie apropos kawy od jakiegoś czasu się odzwyczajam, porzuciłam kawy smakowe, potem kawy rozpuszczalne, następnie zamienniki bezkofeinowe z cykorii jednak kupiłam w zeszłym tygodniu bardzo smaczna kawę w ziarnach. Małżonek zmielił i właśnie siedząc z kubkiem parującej czarnej kawy o głębokim kolorze i intensywnym aromacie, trzymając na kolanach ostatni kawałek zdobycznego ciasta planuje przygotowanie tortu kawowego. Oj takiego jeszcze nie robiłam. Z czym wraca z wakacji stronaerka kulinarna? Odpowiedź jest jedyna właściwa – z tacami, z talerzami, kubkami, tortownicami, łyżkami i innymi duperelami do zdjęć. Nie ma jak wyjechać do innego miasta i przebiec po miejscowych sklepach. A nowa zastawa to nowe pomysły :) będzie się działo!
Ciasto kokosowe z rabarbarem
Ciasto kokosowe z rabarbarem – składniki:
• 1,5 szklanki mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej
• 1,5 szklanki cukru
• 1,5 szklanki wiórków kokosowych
• 125 g margaryny bezmlecznej lub masła
• 1 szklanka pokrojonego na kawałki rabarbaru + 2 łodygi na wierzch ciasta
• 2 jajka (opcjonalnie ja nie dodawałam)
• 120 ml mleka krowiego lub roślinnego, jeśli używacie jajek, bez jajek to około 150 ml.
• 2 łyżeczki czubate proszku do pieczenia bezglutenowego lub zwykłego
• 3 łyżki cukru trzcinowego do posypania rabarbaru
Ciasto kokosowe z rabarbarem – przygotowanie:
1. W misce mieszam mąkę z cukrem, wiórkami i proszkiem do pieczenia.
2. Rabarbar obieram, kroję w kostkę tak, aby uzyskać szklankę łodyg. Resztę kroję paski tak, aby poukładać na wierzchu ciasta.
3. Margarynę rozpuszczam i łączę z mlekiem.
4. W misce mieszam suche składniki z mlekiem, masłem i rabarbarem. Ja zrobiłam to drewniana łyżką.
5. Ciasto przełożyłam do foremki o wymiarach 23 cm x 13 cm, na wierzchu ułożyłam paski rabarbaru i posypałam brązowym cukrem. Piekłam około 45 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
Olga Smile napisał
wrednamysza – myślę, że to kwestoa mąk i ich proporcji nie jako takiej konsystencji, chociaz nigdy nie wiadomo. U mnie konsystencja gęsta jak na racuchy.
wrednamysza napisał
U mnie też była dość gęsta, wszystko poza mąka dałam tak samo jak w przepisie. A czy ma znaczenie ile było mąki i jaka ? Ja dałam 1/3 mąki ryżowej 1/3 ryżowej pelnoziarnistej i 1/3 skrobi kukurydzianej. Po pół szklanki każdej było :( Chcę zrobić zorce jakieś ciasto na urodziny, żeby miała jako tort ale ta wegansko bezglutenowa kuchnia mnie przerasta :(
Olga Smile napisał
wrednamysza – kwestia mąki i jej właściwości. Ryżowe czasami się albo sypią, albo robią „gluta” różnie to bywa, zależnie do pozostałych składników. Spróbuj pierwsze pieczenia na mące Schar Mix B, moja mama tak zaczęła i teraz jej świetnie wychodzi! Sama piecze też ciasto, to które dałam ostatnio https://www.olgasmile.com/bezglutenowe-ciasto-ze-sliwkami.html jest bezbłędne :D
Aleksandra napisał
Ciasto przepyszne. Nie mogłam się oprzeć pokusie i zjadłam jeszcze ciepłe ;) Piekłam 10 minut dłużej, a rabarbar zastąpiłam rozkruszonymi mrożonymi malinami. Polecam!
Daga napisał
Nie dopiekło się, bo za dużo czy za mało proszku do pieczenia dodałam? Bo sypnęłam „na oko” i teraz klops…
Ewelina napisał
Czy to ciasto powinno byc wilgotne, czy wyszedl mi pyszny zakalec?
Olga Smile napisał
Ewelina – ono jest dość wilgotne ale raczej nie zakalec :) Dobrze, że pyszny!
Magda napisał
jak drobno pokroić rabarbar do ciasta??
Olga Smile napisał
Mada – jak uważasz taka kostka 1×1 cm jest OK.
sylwia napisał
Wyszło pyszne i cudownie wilgotne. MEGA proste i o to mi chodziło :) Ciasto jedliśmy gorące :) Użyłam mąki bezglutenowej, oleju kokosowego i mleka migdałowego, bo miałam akurat w spiżarni, cukru tylko pól szklanki ( brązowy), a i tak ciasto było słodkie. Było, bo już zniknęło :) Dziękuję za wspaniały przepis, będę korzystała :)