Kapusta kiszona
Uwielbiam takie wpisy! Kapusta kiszona to złoto w naszej polskiej kuchni! Na facebooku od kilku dni piszę ciągle o tym, że kapusta kiszona pojawia się na naszym stole zaskakująco często. A to za sprawą moich tegorocznych przetworów. W piątek ukisiłam 40 kg kapusty, jutro będę kisić kolejne 40-50 kg. Jak co roku eksperymentuję ze składami, smakami i intensywnością ukiszenia. Czasami zatrzymuję proces kiszenia, gdy kapusta jest jeszcze lekko zielona, innym razem pozwalam jej osiągnąć głębię smaku. Nie ma w sumie znaczenia, jak mocno jest ukiszona i tak zjadamy ją ze smakiem, jest bowiem o niebo lepsza niż kupowana w sklepie. Do zrobienia domowej kapusty potrzeba niewiele, wystarczy tytułowa kapusta, sól, czasami dodatki w postaci marchwi, cebuli, kopru, kminu lub jabłek. Każda jest wspaniała i zrobiony z niej bigos jest wprost wyśmienity. W tym roku przygotuję aż trzy wersje kapusty. Pierwszą, jak w poniższym przepisie, drugą z marchwią i cebulą a trzecią z marchwią, czosnkiem i jabłkiem. Jeszcze nie podjęłam decyzji odnośnie kminu, bo czasami go lubię a innym razem unikam. Czasami wspominam moją pierwszą próbę przygotowania kapusty kiszonej. Było to dokładnie 17 lat temu. Poszatkowałam drobno kapustę, ugniotłam, przykryłam beczułkę talerzykiem i czekałam. Po kilku dniach okazało się, że kapusta spleśniała, więc o ukiszeniu nie było mowy. Nie wiedziałam wtedy, że kapusta musi puścić sok, trzeba ją ugnieść, przycisnąć, aby była cała zanurzona, odgazowywać i cierpliwie czekać. Co ciekawe, domowa kapusta kiszona ma zupełnie inny smak niż ta, którą możemy kupić w sklepach. Ukiszona w domu kapusta jest szarawa, miękka i soczysta. Pachnie delikatnie kwasem mlekowym i zmienia swój smak w miarę leżakowania. Dlatego gdy osiągnie najlepszy moim zdaniem smak, przekładam ją do słoików i pasteryzuję, podobnie jak ogórki kiszone.
Kapusta kiszona
Kapusta kiszona składniki:
* 5 kg białej kapusty
* 100 g soli
* 5 marchewek
* koper (opcjonalnie)
* 1 łyżka kminku (opcjonalnie)
Kapusta kiszona przygotowanie:
1. Kapustę drobno szatkuję.
2. Marchewkę obieram ze skórki i ścieram na tarce o drobnych oczkach.
3. Rozdrobnioną kapustę i marchew posypuję solą i ugniatam ręką lub drewnianym tłuczkiem do czasu, aż puści sok.
4. Na dno beczki kładę koper, następnie kapustę wymieszaną z kminkiem, ugniatam i podlewam sokiem. Kapustę obciążam talerzem, na który kładę kamień, aby całą przykrywał sok. Kiszę ok. trzech tygodni w temperaturze pokojowej, codziennie przebijając kapustę tłuczkiem, aby się odgazowała. Gdy przestanie fermentować, kapustę rozkładam w litrowe słoiki, szczelnie
zakręcam i wynoszę do piwnicy.
KISZONE WARZYWA:
Kapusta kiszonaKapusta kiszona jest u mnie na szczycie domowych przetworów. Przygotowuję ja raz w roku w całkiem dużych ilościach. Czasami nie mogę wyjść z podziwu, że potrafimy jej aż tyle zjeść!
Kiszona kapusta czerwonaKiszona kapusta czerwona jest dla mnie wspomnieniem dzieciństwa, zakupów gdy miałam 6-7 lat w osiedlowej drewnianej budce. Wróciłam do tego przepisu kilka lat temu i kiszę czerwoną kapustę co roku. Jest pyszna!
Kiszone ogórkiKiszone ogórki są nieodzowną, coroczną częścią moich przetworów. Robimy zawsze około 100 kg ogórków. Żywy kwas mlekowy z soku z takich ogórków wykorzystuje do innych kiszonek, do chleba, barszczu i domowych zakwasów :)
Kiszone ogórki małosolneKiszone ogórki małosolne muszą być i już. Przez cały sezon ogórkowy mam na blacie w kuchni słoik małosolnych a drugi w lodówce. Aż czasami nie wiem jak to się dzieje, że taką ilość ogórków małosolnych potrafimy zjeść w ciągu kilku dni!
Jak zrobić ogórki małosolne to prosty przepis na domowe, smaczne i twarde ogórki małosolne
Kiszone cytryny
Cytryny kiszone aromatyczne, smaczne, dają gulaszom i daniom duszonym pięknego, cytrusowego aromatu. Warto mieć w domu kilka cytryn kiszonych, bo zmienią one zwykłe danie w mistrzostwo świata :)
Kiszone kimchiKimchi to kiszona kapusta azjatycka. Przygotowuje się ją w procesie kiszenia kapusty pekińskiej, cebuli, czosnki z bardzo pikantną papryką.
To zdecydowanie mój ulubiony przepis na ogórki kiszone. Wspaniałe, domowe, pełne smaku, zdrowia i probiotyków. Dokładnie takie, jak powinny być.
Kiszona papryka latem stoi u mnie w dużym słoiku na środku kuchni. Jest pyszna. W zeszłym sezonie ukisiłam kilkadziesiąt kilogramów papryki. Musze przyznać jest wyjątkowo pyszna!
Staram się aby kiszone buraki były na stałe obecne w naszym menu. Zarówno sok z buraków jak i same buraczki, które rewelacyjnie sprawdzają się do sałatek, surówek, do bigosów i innych wspaniałych, pożywnych i zdrowych dań!
Kiszony sok z buraków – Zakwas z buraków
Kiszony sok z buraków, czyli powszechnie znany zakwas z buraków do picia, taki robiła moja babcia, nadaje smak barszczowi czerwonemu i stanowi skarbnicę witamin wprost do picia.
Kiszona marchew należy do istnej czołówki kiszonych warzyw przygotowywanych u mnie w domu! Nie ma się co dziwić, dzieciaki za nią przepadają i często pół słoika znika ot tak, na śniadanie. Z dodatkiem imbiru, kopru i chrzanu smakuje obłędnie!
Ha, dzisiaj coś innego ale bardzo smacznego. Kiszony kalafior może nie jest jakoś szczególnie znany i lubiany a szkoda, wielka szkoda, jest bowiem pyszny, zdrowy i można go podjadać zupełnie bez żadnych wyrzutów sumienia :)
Kiszone warzywa uwielbiam w najróżniejszej postaci. Robię je dosłownie na dziesiątki sposobów w wielu kombinacjach, smakach, połączeniach. Są one dla nas cennym źródłem probiotyków, kwasu mlekowego i smaku. Polecam, kiszone warzywa są tanie i bardzo ale to bardzo zdrowe!
Jagoda napisał
Witam, Pani Olgo, proszę o pomoc. Od kilkunastu lat kiszę białą kapustę i zawsze mi się udawała. Niestety, w tym roku kisiłam dwukrotnie i za każdym razem kapusta wychodzi mi miękka ( jest niesmaczna). Pierwszą ukisiłam 10.10., a drugą 13.11.2015r. Wybieram właściwe odmiany kapusty, dodaję marchew, kminek i sól (20 dkg na 10 kg kapusty). Pierwszą trzymałam 7 dni i po tym okresie wkładałam do słoików, drugą trzymałam tylko 3 dni, po tym okresie już była lekko miękka. Kapusta jest przykryta sokiem i jest odgazowywana. Jestem podłamana i zastanawiam się, co może być przyczyną, że kapusta tak szybko mięknie. Pozdrawiam
Dominika napisał
Witam,
Mam problem z kapusta. Zaczelam ja robic z 3 tygodnie temu. TYdzien stala w kuchni i ja odgazowywalam, teraz stoi w chlodnym garazu (ok 10°C) i ciagle jeszcze pracuje. Mam wrazenie ze soku jest coraz mniej. Smak jest zdecydowanie za delikatny jeszcze. Czy kwas przychodzi z czasem? Blagam o pomoc !!
Olga Smile napisał
Dominika – odgazuj ponownie, podchodzi do góry więc soku jest mniej. Jeśli wyparował to dolej słonej wody przegotowanej!
Marek napisał
Hmm.. nie widziałem jeszcze przepisu na kimchi z jabłkami.
Czy jest to Twoja wariacja przepisu?
Ja robię wg tradycyjnego, koreańskiego przepisu.
Fajnie jest on przedstawiony tutaj:
https://www.maangchi.com/recipe/tongbaechu-kimchi
Wychodzi rewelacyjnie i ostro (tam się nie daje papryki na łyżki lecz na kubki :) )
Mniam
Jasio napisał
Nie pasteryzuj kapusty!!! Bo witaminy tracisz
Natalia Lewandowska napisał
Mam pytanie. Kiszę kapustę w glinianym garnku o pojemności 4l. Chciałabym przełożyć ją do słoików i przechować w lodówce, ale tyle się naczytałam na różnych portalach, że mam wątpliwość, czy w słoiku kapusta ma być zalana sokiem, zakręcona i schowana do lodówki, czy ma nie być zalana sokiem, zakręcona i schowana?
Druga sprawa, to jak długo kapusta zakiszona w słoikach może stać w lodówce?
Pozdrawiam
Olga Smile napisał
Natalia Lewandowska – u mnie jest zalana sokiem pod korek i wstawiona do lodówki. Jeśli zostawisz bez lodówki, da rade ale będzie mocno kwaśna.
natalia lewandowska napisał
? Super.Dziękuję za informację
natalia lewandowska napisał
Witaj!Mam pytanie i pomyślałam,że może Ty mi coś podpowiesz.Mam chorobę Hashimoto i 7 kg do zgubienia,po tym jak 2 miesiące temu rzuciłam palenie.Od momentu kiedy urodziłam drugą córkę mam również za wysoki poziom cukru i w związku z tym przyjmuję Glucophage XR 1000mg,poza lekami na tarczycę i antykoncepcją hormonalną.Średnio jestem zadowolona z ilości chemii którą dostarczać organizmowi. Czy masz pomysł gdzie szukać informacji o tym co i jak jeść? Odstawiłam już pieczywo,słodycze,alkohol i nie jem po 19:00(co jest najtrudniejsze,bo nie lubię jeść poza domem a o tej porze często jestem w pracy).Zbiera mi się również woda w organizmie i puchną mi dłonie i stopy!?Mam świetnego endokrynologa,który jednak uważa,że nie muszę chudnąć,bo nie jestem gruba!Ale ja się nie mieszczę w swoje ubrania i jest mi z tym niefajnie.Czekam na jakieś ciekawe pomysły ? Pozdrawiam.Natalia
natalia lewandowska napisał
Witaj!Ukisiłam kapustę i chciała ja włożyć w słoiki.Okazało się że kapusta wyszła mocno kwaśna i dość słona.Co mogę teraz zrobić.Wypłukać ja i dopiero przełożyć do słoika,czy przełożyć do słoika i płukać bezpośrednio przed użyciem?