Karkówka na kanapki
Dzisiaj u mnie karkówka na kanapki, przygotowana tak jak dobra wędlina domowa. Karkówka na kanapki z tego co wiem w wielu domach występuje w kilku wersjach: pieczonej w piekarniku z dodatkiem majeranku i czosnku, gotowanej i peklowanej. Osobiście uważam, że najlepsza jest karkówka na kanapki po wcześniejszym peklowaniu, co powoduje, że uzyskuje czerwono-różowy kolor, i charakterystyczny smak dla wędliny domowej. Bardzo często prosicie mnie abym pokazała przepisy na wędliny bez szynkowara. Ja szynkowary mam i uważam, że są urządzeniem bardzo przydatnym, zwłaszcza jeśli lubicie robić sami wędliny, szynkę, baleron, mielonkę itd. Jednak tym razem stwierdziłam, że moja karkówka na kanapki powstanie ot tak, bez specjalnych narzędzi. Ja włożyłam mięso w siatkę do wędlin, którą kupicie w większości marketów, sklepów dla przetwórców, allegro i sklepach internetowych. Jest bardzo wygodna ale jeśli jej nie macie, wystarczy karkówkę obwiązać sznurkiem, żeby utrzymała swój kształt w trakcie parzenia i studzenia. Zaprasza zatem, oto karkówka na kanapki w całej okazałości :)
Karkówka na kanapki
Karkówka na kanapki – składniki:
- 1,5 kg karkówka w jednym kawałku
- sól peklowa (kupcie opakowanie 600 g będzie na zapas do kolejnych domowych wyrobów)
- 4 ząbki czosnku
- 3 listki laurowe
- 6-7 kółek ziela angielskiego
- 2 łyżki ulubionej mieszanki przypraw (może być gotowa ze sklepu jak do wieprzowiny, do pieczeni itd., lub własna mieszanki pieprzu, ziół oraz wędzonej lub słodkiej papryki)
- Potrzebne akcesoria:
- siatka wędliniarska lub sznurek wędliniarski
- termometr do mierzenia temperatury wody i mięsa
- worki do zgrzewarki, worki do szybkowaru, woreczki do piekarnika lub folia spożywcza
Karkówka na kanapki – przepis:
- Karkówkę myję, osuszam ręcznikiem papierowym. Nakłuwam grubym widelcem w kilkudziesięciu miejscach. Im więcej tym lepiej.
- W garnku zagotowuję około 2 litrów wody z czosnkiem, zielem i listkami. Studzę. Gdy woda osiągnie domową temperaturę wsypuję odpowiednią ilość soli peklującej. Trzeba sprawdzać na opakowaniu, jaką ilość zaleca producent do 2 litrów wody. Wkładam do wody karkówkę, przykrywam talerzykiem tak, aby cała była znużona. Wstawiam do lodówki na około 5-7 dni. Raz dziennie sprawdzam czy ładnie pachnie, przekładam ją na drugą stronę i znowu zatapiam. Jeśli woda staje się mętna lub bardzo czerwona trzeba wtedy wymienić zalewę peklującą na nową.
- Szynkę wyjmuję, płuczę pod bieżącą wodą. Kładę na kartkę i pozwalam jej przeschnąć przez 30 minut. Po tym czasie nacieram ją dokładnie przyprawami.
- Przystępuję do formowania szynki. Można to zrobić na dwa sposoby: związać ją w kilku miejscach sznurkiem lub włożyć w siatkę wędliniarską. U mnie była to siatka jak widać.
- I teraz następuje moment obróbki cieplnej. Można to zrobić na dwa sposoby:
– W GARNKU -> karkówkę wkładam do woreczka do zgrzewarki lub do 2 worków do szynkowaru – zależy mi aby woda nie wypłukała przypraw. Nalewam wodę do garnka i zagotowuję. Karkówkę wkładam w torebce, którą sobie zawieszam na łyżce nad garnkiem, zmniejszam gaz i czekam, aż woda osiągnie 80-83 stopnie. Parzę średnio 75 minut. Temperatura karkówki wewnątrz po wbiciu w nią termometru powinna wynosić 71-76 stopni. Wtedy karkówkę wyjmuję i pozwalam jej wystygnąć. Wkładam do lodówki, następnego dnia można kroić ją na kanapki.
– W PIECYKU -> karkówkę wkładam do woreczka. Zawiązuję z 2 stron. Umieszczam w piekarniku rozgrzanym do 160-170 stopni. Gdy temperatura zostanie osiągnięta, piekę karkówkę przez 60 minut. Zawsze w międzyczasie warto sprawdzić temperaturę wewnątrz mięsa, powinna ona wynosić 71-76 stopni. Wtedy karkówkę wyjmuję i pozwalam jej wystygnąć. Wkładam do lodówki, następnego dnia można ją jeść. Karkówka na kanapki jest gotowa!
MiLena Mróz napisał
Robię
MiLena Mróz napisał
Szynkowar ☺
Marta Wojnicka napisał
Pieczone mięso, pasztet zawsze lepsze od sklepowych
Edyta Jabłońska napisał
Niestety kupuję, a że mam syna chorego powinien jeść wędliny bezglutenowe, bez cukru i bez ” E- …” i też chciałabym zacząć robić takie „jak ze sklepu ”
Ewa Goniacz napisał
Ja jestem na etapie testowania przepisów z internetu na szynki z szynkowaru a także pieczone w rękawach…troche suche mi wychodzą a czasami 'żylaste’ nie poddaję się jednak :D
Marta Kostrzyńska napisał
Jesli mam czas to robie. Uwielbiamy pieczone i gotowane szynki. Ale cześciej jednak jeszcze kupuje
Agata Sinczykowska napisał
Nie raz piekę filet z indyka z marynaty powstaje Fajowy sosik wymieszany z majonezem podaje na kanapkach – niego w gębie. Pasztet robię ale bardzo rzadko. Mam też kilka źródeł gdzie kupuje wędzone szynki kiełbasy schab i krakowską. Krakowska jest boska.
Anna Sapieżyńska napisał
Mam szynkowar i robię często, jednak też i kupuję
Alicja Garbacik napisał
Staram się nie kupować. Sama piekę mięsa i pasztet. Od niedawna zaczęłam przygodę z szynkowarem, bardzo polecam :)
Lucyna Wiśniewicz napisał
Robię niestety tylko 2 razy w roku wędzone a w okresie jesiennym wędliny dojrzewające plus coś w słoikach