Kotlety z kaszy jaglanej
Lubię takie kotlety z kaszy jaglanej są świetne moim zdaniem! Kotlety z kaszy jaglanej są moim trzecim już przepisem na smaczne wykorzystanie w prostych daniach kaszy jaglanej. Osobiście często przygotowuję takie kotlety na wiele sposobów. Kasza jaglana należy do najzdrowszych kasz. Jest lekko strawna, zawiera krzemionkę, witaminy z grupy B, żelazo i dużo białka. Stanowi smaczny dodatek do klasycznych dań codziennych lun może być zamiennikiem dla mięsa w formie pieczeni, pulpetów, kotletów i klopsów. Lubię przygotowywać kotlety z kaszy jaglanej. Cała moja rodzina za nimi przepada, a wybredne dziecko zjada minimum 4 sztuki na jedno posiedzenie. Gdy smażę kotlety formuję je z dość twardej masy i obtaczam w otrębach pszennych. Gdy przygotowuje danie dla całej mojej rodziny, wtedy nie może zawierać jajek. Dlatego unikam bułki tartej, ponieważ w bułce najczęściej są jajka. Ale jeśli chcecie lub wolicie, spokojnie każdy kotlet może zostać obtoczony w bułce lub bułce i jajku. Moje kotlety z kaszy jaglanej są wersją wegańską. Podaję je najczęściej z miską zawierającą warzywa i kolorowe sałaty. Uwielbiam takie obiady, mogę wtedy pozwolić sobie na obżarstwo i wcale sobie nie żałuję. Zjadam kilka kotletów, miskę sałat i pomijam wodą niegazowana. Pyszny, po prostu pyszny obiad. A te kotlety, które zostały zjadamy na zimno na kanapkach lub odgrzewamy dnia następnego w opiekaczu. Z podanej porcji wychodzi mi 20 niewielkich kotletów z kaszy jaglanej. Po cztery na osobę i szybciutko znikają w miarę smażenia a potem myślimy już tylko o tym, z czym przygotujemy je następnym razem.
Przepis na Kotlety z kaszy jaglanej
Składniki na: Kotlety z kaszy jaglanej
• 3,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej -> jak ugotować kaszę jaglaną
• 500 – 600 g pieczarek
• 2/3 szklanki płatków owsianych
• 1 pęczek natki pietruszki
• 4 duże cebule
• 5 łyżek oleju
• sól lub sól warzywna (ja używam wersji eko mocno pachnącej selerem)
• pieprz
• 1 szklanka otrębów pszennych lub owsianych
• olej lub oliwa do smażenia
Przygotowanie dania: Kotlety z kaszy jaglanej
1. Kaszę jaglaną gotuję -> jak ugotować kaszę jaglaną
2. Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na patelni z olejem.
3. Pieczarki czyszczę, kroję w plastry i podsmażam na oleju. Gdy są gotowe lekko rozdrabniam je w malakserze w opcji puls. Zależy mi na drobnym poszatkowaniu pieczarek.
4. Płatki owsiane mielę w młynku do kawy na drobny proszek.
5. Do dużej miski wkładam ciepłą, ale nie gorącą kaszę, rozdrobnione pieczarki, podsmażoną cebulę, poszatkowaną natkę pietruszki sporo pieprzu i soli. Dobrze wyrabiam masę. Na koniec dodaję zmielone płatki owsiane i ponownie wyrabiam. Masa na kotlety powinna być dość twarda i łatwo się formować.
6. Z masy formuję kotlety, obtaczam w otrębach pszennych i smażę na oleju po kilka minut z każdej strony. Podaję z warzywami lub zieloną sałatą z ogórkiem.
Olga Smile napisał
klaudynas – można i bułka tartą
paulina napisał
Zrobiłam z połowy a i tak wyszło duuużo :) Dobre!
Jolanta napisał
Super przepis, wreszcie wiem jak gotowac kasze jaglana. Jednakze przepis zmodyfikowalam. Zamiast pieczarek dodalam marchwi i korzen pietruszki, dodalam rowniez zmielonego zlocistego i brazowego lnu, oraz zmielonego slonecznika, dyni i sezamu. Ze wzgledu na duza ilosc tlustych ziaren, nie smazylam tylko upieklam w piekarniku. Zamiast soli selerowej dodalam zwyklej soli (dziecko jest uczulone na seler), dodalam rowniez czarnuszki, reszta skladnikow taka jak podana. Uwielbia
natil napisał
Witam!
Chciałam się podzielić pomysłem na zmodyfikowanie kotletów z kaszy i pieczarek :)
Pomysł wziął się stąd, że nie chciałam dwuletniej córce dawać pieczarek. A w domu miałam seler naciowy i marchewkę :) (jestem tym typem gospodyni, która nic nie wyrzuca :) ).
Podstawa przepisu jest taka, jak u Pani, czyli ugotowana kasza, dużo podsmażonej cebulki, zmielone płatki owsiane, pęczek koperku, warzywko (które robi sama), pieprz. Różnica polega na tym, że marchewkę i selera (3 łodygi) rozdrobniłam w malakserze i poddusiłam. Cebulę i kaszę też rozdrobniłam w malakserze, ale trochę. Wszystkie składniki połączyłam, uformowałam kotleciki, obtoczyłam w sezamie i płatkach kukurydzianych rozdrobnionych. Piekarnik rozgrzałam do 200 st. Na blachę wyłożyłam papier do pieczenia, spryskałam oliwą. Ułożyłam kotleciki i też je spryskałam oliwą. Zapiekłam ok. 20 min, aż sezam się zezłocił. Po wyjęciu zostawiłam do wystygnięcia, bo były miękkie. Wyszły pyszne!!! Sama byłam zaskoczona ich smakiem. Najlepsze było to, że i moja dwuletnia córka je uwielbia i dziewięcioletnia córka i bardzo smakowały mojemu mężowi, który jest wychowany na kuchni tradycyjnej :) Gorąco polecam :)
Pozdrawiam
Natalia
Olga Smile napisał
natil – fajny pomysł. Dziękuję i pozdrawiam :)
eny napisał
a ja dodałam pieczari, suszone pomidory, duuuużo natki , czosnek, polecam, pycha!
ola napisał
a czy z burakami zamiast pieczarkami by wyszly ?? i czy mozna w piekarniku upiec zamiast smazenia ??
Jusia napisał
jestem z siebie taka dumna :) pierwszy raz mam styczność z taką kuchnią, a efekty przeszły moje najśmielsze oczekiwania :) dziękuje za tak fajny przepis :)
Olga Smile napisał
Jusia – czyli smakowały?
Jusia napisał
bardzo smakowały i szybko znikły :)