Kotlety z kaszy jaglanej
Lubię takie kotlety z kaszy jaglanej są świetne moim zdaniem! Kotlety z kaszy jaglanej są moim trzecim już przepisem na smaczne wykorzystanie w prostych daniach kaszy jaglanej. Osobiście często przygotowuję takie kotlety na wiele sposobów. Kasza jaglana należy do najzdrowszych kasz. Jest lekko strawna, zawiera krzemionkę, witaminy z grupy B, żelazo i dużo białka. Stanowi smaczny dodatek do klasycznych dań codziennych lun może być zamiennikiem dla mięsa w formie pieczeni, pulpetów, kotletów i klopsów. Lubię przygotowywać kotlety z kaszy jaglanej. Cała moja rodzina za nimi przepada, a wybredne dziecko zjada minimum 4 sztuki na jedno posiedzenie. Gdy smażę kotlety formuję je z dość twardej masy i obtaczam w otrębach pszennych. Gdy przygotowuje danie dla całej mojej rodziny, wtedy nie może zawierać jajek. Dlatego unikam bułki tartej, ponieważ w bułce najczęściej są jajka. Ale jeśli chcecie lub wolicie, spokojnie każdy kotlet może zostać obtoczony w bułce lub bułce i jajku. Moje kotlety z kaszy jaglanej są wersją wegańską. Podaję je najczęściej z miską zawierającą warzywa i kolorowe sałaty. Uwielbiam takie obiady, mogę wtedy pozwolić sobie na obżarstwo i wcale sobie nie żałuję. Zjadam kilka kotletów, miskę sałat i pomijam wodą niegazowana. Pyszny, po prostu pyszny obiad. A te kotlety, które zostały zjadamy na zimno na kanapkach lub odgrzewamy dnia następnego w opiekaczu. Z podanej porcji wychodzi mi 20 niewielkich kotletów z kaszy jaglanej. Po cztery na osobę i szybciutko znikają w miarę smażenia a potem myślimy już tylko o tym, z czym przygotujemy je następnym razem.
Przepis na Kotlety z kaszy jaglanej
Składniki na: Kotlety z kaszy jaglanej
• 3,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej -> jak ugotować kaszę jaglaną
• 500 – 600 g pieczarek
• 2/3 szklanki płatków owsianych
• 1 pęczek natki pietruszki
• 4 duże cebule
• 5 łyżek oleju
• sól lub sól warzywna (ja używam wersji eko mocno pachnącej selerem)
• pieprz
• 1 szklanka otrębów pszennych lub owsianych
• olej lub oliwa do smażenia
Przygotowanie dania: Kotlety z kaszy jaglanej
1. Kaszę jaglaną gotuję -> jak ugotować kaszę jaglaną
2. Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na patelni z olejem.
3. Pieczarki czyszczę, kroję w plastry i podsmażam na oleju. Gdy są gotowe lekko rozdrabniam je w malakserze w opcji puls. Zależy mi na drobnym poszatkowaniu pieczarek.
4. Płatki owsiane mielę w młynku do kawy na drobny proszek.
5. Do dużej miski wkładam ciepłą, ale nie gorącą kaszę, rozdrobnione pieczarki, podsmażoną cebulę, poszatkowaną natkę pietruszki sporo pieprzu i soli. Dobrze wyrabiam masę. Na koniec dodaję zmielone płatki owsiane i ponownie wyrabiam. Masa na kotlety powinna być dość twarda i łatwo się formować.
6. Z masy formuję kotlety, obtaczam w otrębach pszennych i smażę na oleju po kilka minut z każdej strony. Podaję z warzywami lub zieloną sałatą z ogórkiem.
Pyza napisał
Właśnie zjedliśmy je na obiad. Niestety ugotowalam 1.5 szklanki kaszy i po ugotowaniu wyszło jakieś 5szklanek. Teraz muszę wymyślić do czego zużyć nadmiar.
Poza tym dodalam jajko.
Podsumowując wyszły pyszne ?
katarzyna napisał
Zrobiłam kotlety jaglane z pieczarkami wg Pani przepisu- pychota do kwadratu Pani Olgo. Dziękuję za wspaniałe przepisy i pomysły na zdrowy posiłek.
ps kasza jaglana jest od dzisiaj moja ulubioną.
Pozdrawiam Katarzyna K.
Olga Smile napisał
Katarzyna – niezwykle się cieszę i ślę uściski :)
Paulina napisał
Pyszne ? zamiast otrębów obtoczylam je w panierce z ciecierzycy, którą sama mielę i uzywam zamiadt bulki tartej. A ze mam nietolerancje na grzyby, to zrobiłam z cebulą i ugotowaną startą marchewką. Wyszło pysznie ? Druga część z pieczarkami czeka na męża ?
Bozena napisał
Te kotleciki trochę przypalone chyba
Olga Smile napisał
Bozena – takie lubimy :)
obiektyvna napisał
Pani Olgo zrobiłam te kotleciki były przepyszne bardzo mi smakowały niestety na łyżce oleju nie umiem ich usmażyć.
Proszę mi powiedzieć czy mogę je robić w piekarniku? A wtedy jak długo je najlepiej trzymać pozdrawiam
Olga Smile napisał
obiektywna – oj nie wiem, ja smażę na patelniach teflonowych, nie piekę ich w piekarniku.
A na napisał
Mam malutkie dziecko, które jeszcze nie może jeść pieczarek. Co mogę dać zamiast nich?
N napisał
„A” – pieczarki można spożywać normalnie. To nie grzyby leśne, które faktycznie nie powinny być spożywane przez dzieci nawet do 12. roku życia. Pieczarki jako grzyby hodowlane wprowadzasz kiedy Ci pasuje, możesz dać choćby i na początku czyli po 6. miesiącu życia dziecka.