Kotlety ziemniaczane z sosem
Dzisiaj serdecznie zapraszam na kotlety ziemniaczane z sosem pieczarkowym. U nas w domu, co jak co ale kotlety ziemniaczane zawsze ale to zawsze znajdują wielu amatorów. Pulchne, pyszne, pożywne. Można je podać na przykład z sosem pieczarkowych, tak jak ja to zrobiłam, z sosem serowym albo koperkowym. Pieprzowy sos również będzie pasował. Kotlety ziemniaczane z sosem przygotowuje najczęściej w sporym zapasie. Ponieważ ziemniaki lubimy wyjątkowo, z przyjemnością je również zjadamy w kluskach, kopytkach, pyzach, kartaczach i właśnie tytułowych plackach ziemniaczanych. Jakie kotlety lubisz najbardziej? Zadając to pytanie myślę o rozmaitych roślinnych, zbożowych ale również o mięsnych kotletach. JAKIE WYBIERASZ?
Kotlety ziemniaczane z sosem
Kotlety ziemniaczane z sosem – składniki:
- 1,5 kg ziemniaków
- około 1 i ½ szklanki mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej (u mnie mieszanka do pizzy)
- olej i 2 łyczki masła lub margaryny bezmlecznej (polecam eko) do smażenia
- jeśli ktoś lubi do ziemniaków można dodać 25o g sera białego lub tofu (ja nie dodaję)
- sól i pieprz do smaku
- sos pieczarkowy
Kotlety ziemniaczane z sosem – przepis:
- Ziemniaki gotuję, studzę i przeciskam przez praskę do ziemniaków
- Ziemniaki mieszam z mąką i szybko ugniatam ciasto. Trzeba to zrobić szybko, aby nie chłonęły więcej mąki. Zazwyczaj 1 szklanka mąki wystarczy, czasami potrzebne są aż 2 szklanki zależnie od gatunku ziemniaków i typu mąki.
- Z porcji ciasta ziemniaczanego robię kulkę, rozpłaszczam i smażę na złoto na patelni z obu stron.
- Podaję z sosem pieczarkowym
Magda napisał
Pani Olgo, przeraża mnie ilość podanych składników. Kurcze na 3 osobową rodzinę (ja + mąż i 1 dziecko) to chyba spokojnie o połowę mogę zmniejszyć ilość składników?
K. napisał
Czy można tylko ubić ziemniaki zwykłą ubijaczką? Niestety nie mam praski do ziemniaków.
Olga Smile napisał
K. – jasne!
Bart napisał
Co to za pyszna surówka na zdjęciu? :)
LadyM. napisał
Formowanie kotletów: z ciasta zrobić wałek dość gruby, tak ok 10 cm średnicy. Odkrawać z niego nożem plastry ok 1,5 cm grubości. Poprawć kształt ręką. Zdecydowanie szybciej niż kulanie każdego kotleta w kulkę, a potem rozpłaszczanie.
Jeżeli ciasta ziemniaczanego jest dużo – można zrobić dwa wałki. Chodzi o to, by cała „produkcja” przebiegłą szybko i sprawnie, bo ciasto ziemniaczane robi się z czasem rzadsze jakby.
Ziemniaki przez praskę zawsze przeciskam gorące i studzę już przeciśnięte. Gorące ziemniaki gniecie się o wiele łatwiej.