Powidła śliwkowe
Zapraszam na tradycyjne powidła śliwkowe aż chce się powiedzieć, takie jak kiedyś. Generalnie powidła śliwkowe możne przygotować bez cukru lub z cukrem. Ja czasami robię takie i takie, zależnie od tego jak słodkie mamy śliwki. W tym roku nasze ekologiczne śliwki zebraliśmy za późno, były mocno przejrzałe, już miękkie ale za to bardzo słodkie. Mogłam wiec śmiało przygotować powidła śliwkowe bez cukru. Lubię takie proste zdania. W przetworach najczęściej dobieram po prostu ilość cukru tak do smaku, staram się nie sypać go za dużo, no ale też nie za mało. No w każdym razie w tym roku obyło się bez dodatków słodkich, po prostu śliwki były wyjątkowo słodkie same z siebie. Gdy robię powidła śliwkowe nie lubię się zbytnio męczyć. Nie mam zacięcia do wielogodzinnego mieszania, przekładania z garnka do garnka i pilnowania, żeby się powidła nie przypaliły i nie przylepiły do dna. Idąc na łatwiznę nauczyłam się przygotowywać powidła w piekarniku. To takie powidła śliwkowe bez zbytniego mieszania, przypalania i pilnowania. Proste, smaczne i wygodne do robienia. Zapraszam zatem na moje powidła śliwkowe bez cukru tradycyjne w smaku, takie jak kiedyś robił się bez pospiechu i z sercem. Pieczone lub smażone przez wiele godzin śliwki węgierki pozwalają na wydobycie ich naturalnej słodyczy i sprawiają, że powidła śliwkowe są po prostu wyjątkowe! A ty, jakie przetwory robisz w tym roku?
Powidła śliwkowe
Powidła śliwkowe – składniki:
- 5-6 kg śliwek węgierek
Powidła śliwkowe – przygotowanie:
- Śliwki przekrawam na pół, wyjmuję pestki. Śliwki układam w głębokiej blasze do pieczenia.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 190 stopni. Piekę około 5 godzin. Co jakiś czas przemieszam tak aby równo się piekły. Gdy powidła są gęste, przekładam je do słoików, zamykam, odwracam do góry dnem i zostawiam do zawekowania.
- Powidła podaję do chleba, placków, naleśników.
Klaudia Chryszczanowicz napisał
prawdziwe domowe powidła to najprostsza rzecz na świecie. myjesz, kroisz, smażysz kilka h i koniec roboty :-) takie są najpyszniejsze. z piekarnika nie próbowałam, też pewnie są wspaniałe
Agita Hryniuk napisał
Ja smażę nawet 2 dni i robię jeszcze z gorzką czekoladą pychaaaa
Aneta Kochowska napisał
Ja uwielbiam z cynamonem
Goniaa Pe napisał
Powidła śliwkowe….poezja smaku
Monika Bajda napisał
Kochamy Cię! Biegnę po śliwki ☺
Monika Witkowska napisał
A to chyba normalne, że bez cukru? :) Powidło zawsze bez cukru, tylko węgierki muszą być przesłodkie, październikowe, takie pomarszczone już :)
El La napisał
No ciekawie muszę sprobować z cynamonem powidła…jadlam wegierki na goraco w winie i z cynamonem..mega pyszne więc w powidłach cynamon też musi być pysznie?
Ania Kierczyńska napisał
A to ze skórka do piekarnika te połówki śliwek? I potem do słoika bez skórki sam miąższ?
Katarzyna Rudakow napisał
trzeba je jeszcze pasteryzować czy tylko zamknąć gorące do słoików?
Klaudia Chryszczanowicz napisał
ja robię małą ilość i wiem, że szybko zejdzie to nie pasteryzuję, ale jakbym robiła dużą ilość, taką na cały rok to bym zapasteryzowała.