Żeberka w kapuście
Ja wychowałam się na duszonych żeberkach w kapuście i takich w sosie własnym. Żeberka w kapuście mają dla mnie wartość sentymentalną! Moja mama często robiła je dosłownie na przemiennie z jakimś sosem mięsnym lub gulaszem, czasami pulpetami gdy miała ładniejszy kawałek mięsa. Tam myślę, że duszone żeberka w kapuście pamiętam najmocniej za sprawą kobiety, która chodziła po bloku z wielką czarną torbą i sprzedawała mięso zawinięte w gazetę. To czasy kartek na mięso, komunizmu i braku jedzenia. Czasy, gdy kawałek mięsa był rarytasem, a mama z 1 kg potrafiła zrobić sycący obiad dla całej rodziny na 5 dni. Nie było u nas drobiu, jakoś kurczaków nie pamiętam, przynajmniej w czasach żeberek w kapuście, omletów na słodko i mielonych.
Żeberka w kapuście
Żeberka w kapuście – składniki:
- 1,5 kg żeberek wieprzowych
- 4-5 cebul
- 2 jabłka lub gruszki
- 1 kg kiszonej kapusty
- 4 łyżki oleju lub masła
- 3 łyżki miodu lipowego lub wielokwiatowego
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 3 szklanki bulionu lub soku jabłkowego
- sól i czarny pieprz do smaku
- 1 łyżka wędzonej papryki słodkiej opcjonalnie wędzony boczek
- 1 łyżka mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej + 2 łyżki masła
Żeberka w kapuście – przygotowanie:
- Żeberka kroję na porcje, mniej więcej zależnie od grubości mięsa tak, aby były dwie kostki lub jedna w kawałki. Każdy kawałek obsypuję solą oraz czarnym mielonym pieprzem. Żeberka obsmażam na oleju lub smalcu z obu stron. Przekładam partiami na talerz lub do garnka żeliwnego.
- Cebule obieram, kroję w plasterki i podsmażam na oleju.
- Jabłka ścieram na tarce o grubych oczkach.
- Na dno garnka wkładam kapustę kiszona, podsmażoną cebulę, jabłka, ziele angielskie, listki i wędzona paprykę. Mieszam dokładnie. Dolewam 3 szklanki bulionu lub soku jabłkowego. Na kapuście układam żeberka.
- Wstawiam do piekarnika w przykrytym garnku lub duszę na małym ogniu ponad 2 godziny, aż żeberka staną się miękkie i delikatne tak samo jak kapusta.
- Przygotowuję z masła i mąki zasmażkę -> jak zrobić zasmażkę. Nie ma konieczności ale jak ktoś lubi to można :D
- Żeberka wyjmuję z garnka, do kapusty, która została dodaję zasmażkę. Zagotowuję. Wkładam ponownie żeberka i mieszam
- Żeberka z pieczarkami podaję je z tłuczonymi ziemniakami, chlebem, kaszą gryczaną, jaglaną, tłuczonymi ziemniakami lub kaszą jęczmienną.
ŻEBERKA przepisy:
Żeberka wieprzowe można przygotować na dziesiątki sposobów, w sumie nie dziwne, ponieważ jest to dość tanie mięso, pełne smaku i łatwo poddające się obróbce. każda rodzina ma swój ulubiony przepis na żeberka wieprzowe!
Zapraszam także na przepis klasyczny, lubiany w sezonie grillowym. Żeberka z grilla cieszą się niesłabnąca popularnością. z tego co widzę, są równie często wybierane jak karkówka z grilla i kiełbaski.
Zapraszam na tradycyjne żeberka w sosie chrzanowym. Oczywiście zamiast chrzanu można dodać musztardy na przykład i powstanie cudowny sos musztardowy. Gdy żeberka w sosie dostana porcję koperku zamiast chrzanu będzie sos koperkowy!
Tym razem klasyczne żeberka z pieczarkami podrasowane dodatkowo porcją suszonych, mielonych grzybów. Istne szaleństwo! Jeśli lubicie żeberka z pieczarkami, to już w tej wersji skradną wasze serce!
Żeberka w miodzie są tymi, których nie jada się na co dzień a raczej od święta. Smaczne, delikatne, słodkie i aromatyczne. Znam kilka osób, które przekonały się do żeberek dopiero po zjedzeniu tak podanych żeberek w miodzie.
Żeberka w kapuście aromatyczne, pełne smaku, takie pamiętam z dzieciństwa, z domu rodzinnego, z kuchni mamy. Takie jadałam już kilkadziesiąt lat temu. Żeberka wieprzowe zawsze gościły na naszym stole kilka razy w miesiącu.
Żeberka pieczone z piekarniku, marynowane i soczyste. Tak powinno się robić najlepsze żeberka wieprzowe!
Żeberka marynowane można przygotować w piekarniku, na grillu lub wolnowarze. Smakują świetnie, znajomi je uwielbiają, w sumie się nie dziwię, ponieważ smak słodko-pikantnych dań zazwyczaj jest fajny. Żeberka marynowane polecają się do zrobienia.
Zapraszam z wielka przyjemnością na proste i smaczne żeberka z kapustą i grzybami. Ostatnio ktoś pytał czy te żeberka z kapustą i grzybami można przygotowywać w kapuście kiszonej czy lepiej świeżej, osobiście uważam, że w świeżej mają wielki potencjał smaku.
Anna Sławska napisał
uwielbiam <3
Anna Szczechula napisał
Bardzo lubię ale nie potrafię robić. Czekam na inspirację :)
Paweł Marder napisał
Tak / nie. Uwielbiam i jadam kiedy tylko mogę. Ale właściwie sam nie wiem dlaczego sam nie robię w domu.
Wojciech Gębczyk napisał
Tak. Za szybko znikają :-)
Kamila Osmólska napisał
nie, są częścią składową żywej istoty.:(
Za Ewa napisał
tak w miodzie
Joanna Gralik napisał
Jadam, robię. Dziś mam na obiad w keczupie,coli i czosnkiem .
Jolanta Stefaniak napisał
Taaak. Do przygotowania polecam szybkowar.
Olga Smile napisał
ja wychowałam się na duszonych żeberkach, moja mama często robiła je dosłownie na przemiennie z jakimś sosem mięsnym lub gulaszem, czasami pulpetami gdy miała ładniejszy kawałek mięsa. Tam myślę, że żeberka pamiętam najmocniej za sprawą kobiety, która chodziła po bloku z wielką czarna torbą i sprzedawała mięso zawinięte w gazetę. To czasy kartek na mięso, komunizmu i barku jedzenia. Czasy, gdy kawałek mięsa był rarytasem a mama z 1 kg potrafiła zrobić sycący obiad na 5 dni. Nie było u nas drobiu, jakoś kurczaków nie pamiętam, przynajmniej w czasach żeberek”.
Izabella Khan napisał
Chyba wszyscy lubią.