Biszkopt rolada
Dzisiaj coś nietypowego czyli biszkopt rolada. Nie jest to standard, że biszkopt rolada pojawia się u mnie w domu. Co to, to zdecydowanie nie! Nie mam w zwyczaju pieczenia biszkoptów wysokich ani niskich. No ale moja mama przywiozła na złość pogodzie truskawki, ja odgrzebałam przepaścistą teczkę z przepisami mojej teściowej. Nie było wyjścia rolada biszkopt powstała aby cieszyć moje oczy i kubki smakowe rodziców oraz przyjaciół. Matko ty moja ale miałam na nią ochotę! Czasami sama sobie współczuję, że nie mogę jeść wszystkiego, z drugiej strony się pocieszam, że mi chociaż w biodra nie pójdzie :D Nie ma jak motywacja odpowiednia :D Tak to oto biszkopt rolada poleca się do zjedzenia czy to ze świeżymi truskawkami czy na przykład brzoskwiniami z puszki, świeżymi gruszkami lub nektarynkami.
Biszkopt rolada przepis:
Biszkopt rolada – składniki:
- BISZKOPT:
- 5 jajek
- 150 g mąki pszennej 500 lub 550
- 150 g cukru pudru
- 1 łyżeczka proszku do pieczeni
- 1 łyżka cukru waniliowego
- masło lub margaryna do natłuszczenia papieru do pieczenia
- NADZIENIE:
- 500 ml śmietany tortowej 36% tłuszczu lub przeznaczonej do ubijania roślinnej
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 lub dwa fix’y do śmietany dowolnej marki (są tez ekologiczne fiksy wegańskie!)
- 200 g truskawek bez szypułek lub innych owoców
Biszkopt rolada – przygotowanie:
- Rozgrzewam piekarnik do 200 stopni Celsjusza.
- Jajka, cukier puder i cukier waniliowy ubijam mikserem na sztywną masę. Masa powinna być lśniąca, dość sztywna, ubita niczym kogel mogel. Do oddzielnej miseczki przesiewam mąkę i proszek do pieczenia. Suche produkty wsypuję do masy jajecznej i dosłownie chwilkę ubijam jeszcze mikserem lub mieszam dokładnie ręcznie tak, aby składniki połączyły się a ciasto zbytnio nie opadło.
- Papier do pieczenia smaruję masłem lub olejem – to ważne, aby biszkopt ładnie od niego odszedł. Taka ilość składników wystarczy na foremkę o wymiarach 35×45 cm. Im większa tym lepsza, jeśli będzie mniejsza, biszkopt będzie grubszy, jeśli większa – cieńszy i będzie można go łatwiej zawinąć. Formę wykładam papierem do pieczenia i przelewam biszkopt. Przechylając foremkę rozprowadzam go równo i wstawiam do piernika na 15-20 minut. Po nakłuciu patyczek musi być suchy.
- Śmietanę ubijam na sztywno, dodaję 2 łyżki cukru pudru, fix i pokrojone na kawałki truskawki. Mieszam dokładnie i wstawiam do lodówki.
- Ściereczkę kuchenną dokładnie wysypuję cukrem pudrem. Gorący biszkopt przekładam na ściereczkę i ciasno zwijam go w roladę. W tej formie pozostawiam go na około 30-50 sekund, ale nie dłużej. W tym czasie ciasto lekko zmięknie i przybierze pożądaną formę. Delikatnie rozwijam ściereczkę z biszkoptem, smaruję bardzo zimną masą śmietanową i zwijam ponownie, tym razem bez ściereczki. Masę rozciągam od początku do końca. Ciasto owijam papierem do pieczenia, kładę na blacie i pozostawiam na około 30 minut. Po upływie tego czasu pozostaje tylko przełożyć roladę na talerz, obciąć niezbyt równe boki, posypać obficie cukrem pudrem i podawać.
- Biszkopt rolada a najlepiej smakuje z kawą lub mocną herbatą.
Paulina Matysewicz napisał
Ja ostatnio ukochalam ciasto cappuccino. I krem z niego. Ale jest tak mega kaloryczny i niezdrowy ze az strach o tym myslec
Iza Ziętek napisał
Dlaczego? Robię biszkopt bezglutenowy z woda z cieciorki, robie bezglutenowy z jajkami, robie glutenowy z jajkami. W czym jest problem? Jedynie w delikatnej roznicy smaku i tym, ze tort na biszkopcie bezglutenowym szybiej wysycha i najlepiej smakuje max do 2 dni od zrobienia, potem jest bardziej suchy niz ten z mąki pszennej. A białko jajka z powodzeniem zamienia się białkiem roślinnym, tak od strony technicznej. Tak samo jak mleko krowie z powodzeniem zastępuje sie mlekiem roślinnym: kokosowym, ryzowym, sojowym. Smaku natomiast nie da sie zastapic 1:1.
Agata Sinczykowska napisał
Tak bardzo lubię. Właśnie się przymierzam do pieczenia na imieniny z kremem z jogurtów greckich i owocami. Zobaczymy co wyjdzie.
Olga Smile napisał
Iza Ziętek w moim odczuciu białko z ciecierzycy nie ścina się tak jak białko z jajka. Nie daje i nie utrzymuje struktury. Akurat w biszkopcie bezglutenowym i bez jajek u mnie się nie sprawdziła.
Iza Ziętek napisał
Mnie wychodzi. To nie wiem na jakich mąkach Pani robi. Ja bez udzienień mąkowych, pszenną w biszkopcie zawsze zastępuję najprostszymi mąkami dostepnymi w sklepie osiedlowym , czyli kukurydziana i skr.ziemniaczana albo gotowa mieszanka firmy bezgluten. Jak cos widze, ze slabiej skleja, to dodaje zimnego „gluta” z siemienia lnianego. A z innych mąk drogich typu z kasztanow, kokosowa, tapioka, to trzeba sie nagimnastykowac, by jakies danie mączne stworzyc lub gum nadodawac, by sie nie rozlatywalo.
Olga Smile napisał
Iza Ziętek u nas glut opada, może powinnam więcej poćwiczyć …
Iza Ziętek napisał
Proszę spróbować tej mieszanki mąk z firmy bezgluten. Mnie na starcie zmiany diety uratowala mnostwo potraw. Mozna kupic w sklepach społem, centrum, mila, real, auchan lub ze zdrowa zywnoscia. Mieszanki mąk z kauflanda w żółtych torbach wedlug mnie sa do bani.
Olga Smile napisał
Iza Ziętek Ok w takim razie muszę sprawdzić mąkę z bezglutena, nie wydaje mi się abym używała od nich innych produktów niż ryżowej i bułki tartej.
MiejskoWiejsko napisał
Ależ to smakowicie wygląda !!!!
Kuba Zaboronek napisał
Karolina Kusz w weekend?