Krem czekoladowy z kaszy jaglanej
Lubicie krem czekoladowy? Tym razem zapraszam na krem czekoladowy z kaszy jaglanej. Dziwne? – wcale nie :) Krem czekoladowy z kaszy jaglanej jest wspaniały, kremowy, aromatyczny i pyszny! To wersja znacznie zdrowsza kremu, niż przy propozycji klasycznej na krem czekoladowy, w którym znajduje się dużo masła, śmietany, cukru i jajek. Mój krem czekoladowy z kaszy jaglanej jest mniej kaloryczny i mniej słodki. Nie zawiera tłuszczy zwierzęcych, jest bogaty w żelazo, potas, magnez. Wspaniały przepis dla osób, które dbają o zdrowie, smukłą linię, mają alergie lub są wegetarianami czy weganami. Taki krem przygotowuję dla dziecka i dla siebie. Smarujemy nim kanapki niczym nutellą, naleśniki a po dodaniu do niego miękkiej margaryny lub masła wychodzi masa, którą nawet można przekładać torty. Ja czasami taki krem bez dodatkowego tłuszczu układam na upieczone ciasto pełnoziarniste z mąki razowej, na wierzch lądują sezonowe owoce i najzdrowsze ciasto gotowe w kilka minut. Mam wprawę w przygotowywaniu past na kanapki. Słodkich kremów dla dzieci i mniej słodkich lub wytrawnych dla rodziców. Często, jako bazę używam kaszy jaglanej lub ryżu. Przy niedużym wysiłku można przygotować w domu pyszne i smaczne kremy. Nie używam do nich tłuszczy zwierzęcych a skupiam się na naturalnych, zdrowych składnikach. Jeśli będziecie chcieli, to mogę je pokazywać od czasu do czasu, aby smaczne i zdrowe słodkie pasty mogły pojawić się również na waszych stołach. A warto, bo dzieci je uwielbiają!
Krem czekoladowy z kaszy jaglanej
Krem czekoladowy z kaszy jaglanej – składniki:
• 1 szklanka kaszy jaglanej
• 2 niepełne szklanki wody
• 3 banany
• 4 łyżki kakao słodzonego, najlepiej ekologicznego z cukrem trzcinowym
• 2 łyżki syropu z agawy lub cukru ewentualnie miodu
• 2 łyżki soku z cytryny
• szczypta soli do gotowania kaszy
Krem czekoladowy z kaszy jaglanej – przepis:
1. Kaszę jaglaną płuczę na sicie. Zagotowuję 2 szklanki wody. Na gotująca się wodę wrzucam kaszę i przykrywam pokrywką. Od ponownego zagotowania gotuję 5 minut, wyłączam gaz i zostawiam kasze, aby doszła i stała się sypka. Trwa to około 20 minut.
2. Kasze przekładam do blenedera lub malaksera dodaję banany, sok z cytryny oraz syrop z agawy. Miksuję kilkadziesiąt sekund. Gdy masa jest rozdrobniona a pod palcami nie ma dużych grudek wtedy dodaję do kaszy kakao i miksuję ponownie do połączenia składników.
3. Czasami kaszę miksuję w blenderze, blenderem ręcznym w malakserze. Ważne jest, aby ugotowaną kaszę dobrze rozdrobnić. Gotowy krem przekładam do słoików. Z podanych proporcji wychodzą dwa słoiki po 330 ml kremu czekoladowego.
monika napisał
Bardzo smaczny, choć dla mnie mocno wyczuwalny smak bananów. Liczyłam na bardziej zrównoważony smak.
No ale może to dlatego, że banany najpierw poddusiłam z odrobiną wody i soku z cytryny, bo podobno o tej porze roku zdrowiej jeść takie niż surowe. Kakao dodałam gorzkie, bo słodkiego w ogóle nie używam.
RENATA napisał
Nic tak bardzo mnie nie uradowało jak Twoje przepisy na pasty do chleba.Twoje przepisy sa wysmienite i zdrowe.Jesłi mozesz wiecej podac przepisów na pasty tak jak opisujesz to chetnie wypróbuję kazda rade odpowiada mi Twoje wyczucie smaku. Zaczęłam od pasty z czerwonej fasoli mniam mniam…. DZIĘKUJĘ
ania napisał
Olga, fantastyczne pasty do chleba! Uwielbiamy tą z czerwonej fasoli. Proszę o więcej przepisów. Mam prośbę, czy znasz sposób na mleko z ziaren konopi? A masło z konopi? Czy masz jakieś doświadczenie z tymi ziarnami? Jak pozbyć sie łusek, czy wykorzystać całe ziarna? Są bardzo wartościowe i szukam przepisów. Z góry dziekuję za wskazówki.
Olga Smile napisał
ania – dziękuję za komentarz. Nie eksperymentowałam z ziarnami konopi, używam za to chia też bardzo wartościowe – znasz?
ania napisał
Dziękuję za odpowiedź, choć przyznam szczerze liczyłam na pomoc (w necie na tan temat jest bardzo mało, sprowadza się w końcu do marihuany). Chia stosuję gdzie tylko się da, tak jak amarantus ekspandowany. Czekam na nowe Twoje pomysły z ich wykorzystaniem. Jesteś niezrównana!
Maria napisał
Przygotowałam, wyszła smaczna, wnuki zajadają „aż uszy się trzesą”
Kat napisał
Przepis jest bardzo interesujacy. Jedyna uwaga to syrop z agawy, ktory zawiera 80% fruktozy czyli jest bardziej szkodliwy od syropu z kukurydzy (ten zawiera jej 50%. Staram sie podpowiadac, ze pewne przekonania o zdrowej zywnosci, szczegolnie tej nowej, z dalekich krajow, sa mylne. Dla dzieci frultoza to zabojstwo – dziala na organy jak alkohol. Ze wzgledu na niska cene odawana jest do dodania smaku do wiekszosci niskotluszczowych produktow i sod (cola, sprite, itd.). Zrodlo wyklad prof. Sugar: The bitter truth.
Michalina napisał
Moja wersja była też dość gęsta. Zamiast syropu użyłam skrystalizowanego miodu oraz zamiast słodkiego kakao dałam zwykłe ciemne z 3 łyżeczkami zwykłego cukru. Użyłam średnie banany. Podejrzewam, że moja kasza była mocno wysuszona (opakowanie było wcześniej otwarte dość długo) i to nałożyło się z niedostateczną ilością wody w miodzie i bananach. Udało mi się zmiksować, póki masa była ciepła, a jak stygła od razu zgęstniała tak, że nie dało się więcej zmiksować. Jest tak gęsta i sztywna, że do chleba raczej się nie nadaje bez dodatku tłuszczu.
Jako masa sama w sobie byłaby dobra jako spód do ciasta z owocami lub galaretek zamiast mieszanki herbatnikowej.
Mimo, że jest gęsta i nie do końca rozgrudkowana zjem ją z przyjemnością, bo jest pyszna! Niestety nie pobije nutelli.
gosia napisał
czym można zastąpić banany?
Olga Smile napisał
gosia 0 brzoskwiniami z puszki na przykład :)