Makowiec bez ciasta
Makowiec bez ciasta nosi również nazwę makowiec bez spodu lub makowiec japoński. Makowiec bez ciasta to masa makowa zapieczona bez udziału maki. Inaczej mówiąc to makowiec bezglutenowy. Pierwszy raz spotkałam makowiec bez ciasta przeszło 15 lat temu, podczas jakiejś uroczystości w mieszkaniu mojej teściowej. To właśnie ona przygotowywała go tak, że zawsze był przepyszny! Przypomniała mi o nim Kasia w trakcie naszej rozmowy na facebooku, kiedy pytałam o to, jakie przepisy chcecie zobaczyć przed świętami. Na cito pojechałam do sklepu, kupiłam mak, namoczyłam, zakasałam rękawy i makowiec bez ciasta gotowy. Jest słodki, pachnie migdałami, makiem, bakaliami, świętami, tak dokładnie – po prostu świętami. To lekko modyfikowane nadzienie do makowca, które zapieka się samo, bez udziału żadnego ciasta. Obiecałam sobie, że w tym roku przygotuję dla Was makowca drożdżowego i makowca z proszkiem do pieczenia. Zupełnie uciekł mi makowiec bez ciasta. Najważniejsze, że się znalazł i zdążyłam go opublikować. Zapraszam i polecam makowiec bez ciasta, bo jest fantastyczny! Śmiem twierdzić, że chyba to najsmaczniejszy makowiec, bo żadne ciasto nie przeszkadza ;) Żartuję oczywiście, na pewno znajda się amatorzy takiego wilgotnego i pysznego makowca. Jeśli nie macie czasu na moczenie maku, kupcie mak suchy, mielony, wystarczy go zalać wrzącym mlekiem i jest gotowy w kilka chwil.
Przepis na Makowiec bez ciasta
Składniki przepisu na Makowiec bez ciasta
• 600 g maku
• 4 jabłka
• 5 jajek
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia
• 200 g miękkiego masła lub margaryny
• 1 szklanka cukru trzcinowego
• 1 szklanka rodzynek
• 1 szklanka rozdrobnionych śliwek suszonych
• ½ szklanki orzechów laskowych lub migdałów
• 100 g skórki pomarańczowej
• 4 łyżki miodu
• zapach migdałowy
Przygotowanie przepisu Makowiec bez ciasta
1. Mak zalewam wrzątkiem, odlewam, zalewam drugi raz i zostawiam na noc. Rano odsączam mak na sicie i milę dwa lub trzy razy.
2. Jabłka obieram i ścieram na tarce o dużych oczkach.
3. Migdały lub orzechy miele w młynku do kawy.
4. Śliwki kroje na mniejsze kawałki.
5. Masło lub margarynę miksuję z cukrem, powoli dodaję żółtka ciągle ubijając. Dodaję jabłka, orzechy lub migdały, rodzynki, miód, zapach i proszek do pieczenia, Miksuję wszystko na jednolitą masę.
6. Białka ubijam na sztywno. Delikatnie mieszam z masą makową. Masę wylewam do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę 65-75 minut w temperaturze 180 stopni. Schładzam i podaję.
Hanka napisał
Makowiec bez spodu to najsmaczniejsze ciasto!
Limonka napisał
To jest to. Japoński bezglutenowy. Olgo, a czym zastąpić jajka w tym przepisie? Przecierem z dyni czy siemieniem czy jakimś glutem? Może da się zastąpić też masło :(.
jestem zauroczona Twoim blogiem. Zdecydowanie najlepszy w internecie i najradośniejszy, gratulacje!!
Olga Smile napisał
Limonka – na początku grudnia pokażę w wersji bezglutenowym i wegan :) Trenuję teraz i szukam najlepszego rozwiązania dla tych jajek :)
Justyna Chabros na FaceBook napisał
A czym można by zastąpić jajka?
Olga Smile na FaceBook napisał
a to pokażę w tygodniu :)
Vikuś napisał
a czy mogę zamienić masło/margarynę na oliwę ?
Karolina Kafel na FaceBook napisał
Uwielbiam ten makowiec, a za opcje bez jaj uwielbiam Ciebie! ;)
Agnieszka Wawrzeniuk Torbiak na FaceBook napisał
Uwielbiam:)
Katarzyna Kowieska na FaceBook napisał
Robię co roku, jest rewelacyjny :)
Joanna Budzyk na FaceBook napisał
własnie, ja też znam ten przepis od 30 lat !!! Jak się pozbyć jajek?Te ubite białka na koniec nadają temu ciastu sens….nie mogę się doczekać twojego pomysłu na wegańska wersję :)