Makowiec bez ciasta
Makowiec bez ciasta nosi również nazwę makowiec bez spodu lub makowiec japoński. Makowiec bez ciasta to masa makowa zapieczona bez udziału maki. Inaczej mówiąc to makowiec bezglutenowy. Pierwszy raz spotkałam makowiec bez ciasta przeszło 15 lat temu, podczas jakiejś uroczystości w mieszkaniu mojej teściowej. To właśnie ona przygotowywała go tak, że zawsze był przepyszny! Przypomniała mi o nim Kasia w trakcie naszej rozmowy na facebooku, kiedy pytałam o to, jakie przepisy chcecie zobaczyć przed świętami. Na cito pojechałam do sklepu, kupiłam mak, namoczyłam, zakasałam rękawy i makowiec bez ciasta gotowy. Jest słodki, pachnie migdałami, makiem, bakaliami, świętami, tak dokładnie – po prostu świętami. To lekko modyfikowane nadzienie do makowca, które zapieka się samo, bez udziału żadnego ciasta. Obiecałam sobie, że w tym roku przygotuję dla Was makowca drożdżowego i makowca z proszkiem do pieczenia. Zupełnie uciekł mi makowiec bez ciasta. Najważniejsze, że się znalazł i zdążyłam go opublikować. Zapraszam i polecam makowiec bez ciasta, bo jest fantastyczny! Śmiem twierdzić, że chyba to najsmaczniejszy makowiec, bo żadne ciasto nie przeszkadza ;) Żartuję oczywiście, na pewno znajda się amatorzy takiego wilgotnego i pysznego makowca. Jeśli nie macie czasu na moczenie maku, kupcie mak suchy, mielony, wystarczy go zalać wrzącym mlekiem i jest gotowy w kilka chwil.
Przepis na Makowiec bez ciasta
Składniki przepisu na Makowiec bez ciasta
• 600 g maku
• 4 jabłka
• 5 jajek
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia
• 200 g miękkiego masła lub margaryny
• 1 szklanka cukru trzcinowego
• 1 szklanka rodzynek
• 1 szklanka rozdrobnionych śliwek suszonych
• ½ szklanki orzechów laskowych lub migdałów
• 100 g skórki pomarańczowej
• 4 łyżki miodu
• zapach migdałowy
Przygotowanie przepisu Makowiec bez ciasta
1. Mak zalewam wrzątkiem, odlewam, zalewam drugi raz i zostawiam na noc. Rano odsączam mak na sicie i milę dwa lub trzy razy.
2. Jabłka obieram i ścieram na tarce o dużych oczkach.
3. Migdały lub orzechy miele w młynku do kawy.
4. Śliwki kroje na mniejsze kawałki.
5. Masło lub margarynę miksuję z cukrem, powoli dodaję żółtka ciągle ubijając. Dodaję jabłka, orzechy lub migdały, rodzynki, miód, zapach i proszek do pieczenia, Miksuję wszystko na jednolitą masę.
6. Białka ubijam na sztywno. Delikatnie mieszam z masą makową. Masę wylewam do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę 65-75 minut w temperaturze 180 stopni. Schładzam i podaję.
Olga Smile na FaceBook napisał
Kombinuję jak koń pod górę ;) Teraz musi być bez jajek, ja tylko się nawącham i tycio spróbuję, bo mam alergię na mak ;( na mak cholera jasna!
Karolina Kafel na FaceBook napisał
I na siemię z tego co pamiętam też? Ja spróbuję z siemieniem.
Olga Smile na FaceBook napisał
Karolina Kafel noooo i na siemię też i na banany i jeszcze kilka innych całkiem zdrowych roślin :( Ale ja robię go dla rodziny to kombinuję pomiędzy możliwościami a alergiami :) Ale mam już całkiem dobry sposób na tego makowca, jak wyjdzie mi już trzeci raz pod rząd taki sam, to pokażę w tygodniu :)
Grażyna napisał
Widziałam podobne ciasto makowe u Polki , robiłam je nawet i mam na stronie. Twoej wersja pyszna i może się skuszę :)
Katarzyna Kowieska na FaceBook napisał
Olgo a kto zjada te wszystkie próby? ;)
Olga Smile na FaceBook napisał
Katarzyna Kowieska – a to różnie, jak smaczne wyjdą to chętni się znajdują, jak mniej lub konsystencja kiepska, no cóż … śmietnik wszystko przyjmie …
Karolina Kafel na FaceBook napisał
A mam pytanie, czy jak zjesz jakiś alergeny tak jak na skosztować ie lub więcej masz jakieś fizyczne reakcje? Bo wiem że Ty testy rodzinie robiłaś. A ja z córa się obserwujemy. Ja diete Wyzeruj alam i wprowadzała a mała no to dopiero zaczyna jeść.
Gigi Dzidzia Gorna na FaceBook napisał
znam ,piekłam chyba ze sto razy i zawsze był super.:)
Olga Smile na FaceBook napisał
Karolina Kafel – mam reakcje a jakże, zależy też od ilości i od tego, co to. Od słabych, po pełne kontaktowe, katar, ból głowy aż do problemów gastrycznych.
Olga Smile napisał
Vikuś, może tłuszcz kokosowy? Tu chodzi też o konsystencje po stwardnieniu, olej tego nie da. Jeśli nie masz lub nie chcesz najwyżej dodaj kilka łyżek oleju i tyle.